Pärnu turismisihtkoha juhtimine: 2023 ülevaade

Autor: Merilin Mäe, Pärnu Linnavalitsus

Pärnu DMO ehk turismisihtkoha juhtimise mudeli käivitamine 

2023. aastal alustati Pärnumaal turismi juhtimist uutmoodi. Pärnumaa omavalitsused, LEADER-grupid ning ettevõtjaid esindav MTÜ Destination Pärnu sõlmisid kokkuleppe ühiselt turismisihtkoha arendamiseks ja turundamiseks. Pärnu turismi bränd on jätkuvalt koondunud Visit Pärnu nimetuse alla. Igapäevaselt viivad Visit Pärnu tegevusi ellu arendustiim Pärnu Linnavalitsuses ja turundustiim Destination Pärnus. 

Lugesime aasta lõppedes “tibud” üle ja tegime ülevaated turismiarenduse ja -turunduse olulisematest tegevustest. Turundustegevuste kokkuvõtte leiad siit.

Pärnumaa 2023. aasta majutusstatistika ülevaade asub siin. Postitust täiendatakse jooksvalt!

Turismiarendus kandis 2023. aastal järgnevaid vilju

Aktiivsema koostöö arendamiseks moodustati turismiasjalisi esindav Turisminõukoda, mis kohtus esimesel tegutsemisaastal 8 korral. 

Korraldasime turismiga seotud inimeste kaasamiseks, teavitamiseks ja harimiseks erinevaid kontaktüritusi. Pärnu Linnavalitsuse eestvedamisel kohtus 5 ümarlaual, infopäeval ja koostööseminaril 308 osalejat. 

Toimus 3 intensiivset arenguprogrammi peamiselt mikro- ja väikeettevõtjatele, milles osales aasta jooksul 30 ettevõtjat: toote- ja teenusearenduse arenguprogramm; külalislahkuse arenguprogramm; kestlikult tegutsevate ettevõtjate arenguprogramm.  

Arendustegevustes osalenutelt küsime alati tagasisidet – keskmiselt hinnati tegevuste kasulikkust hindega 4,35/5. 

Külastajate rahulolu Pärnumaa turismisteenuste kvaliteediga oli 88,3%. Rahulolu mõõtmisvahendina on üle-eestiliselt kasutuses ReviewPro tarkvara, mis on seotud Puhka Eestis/Visit Estonia andmebaasiga (loe lähemalt ReviewProst).  

Läbi viidi 3 uuringut, mis aitavad planeerida tegevusi 2024. aastaks ja kaugemalegi: sise- ja välisturistide klienditeekonna uuring Matsalu ja Häädemeeste piirkonnas; Pärnu kui turismisihtkoha kuvand kohaliku elaniku silme läbi; toiduturismi uuring. 

Madalhooaja ergutamiseks ning pärnakate ja külastajate rõõmuks kutsub Pärnu Linnavalitsus ellu erinevaid sündmuseid. Traditsiooniliseks on saanud: Pärnu Restoranide Nädal, Jõuluturg ja “Tere, Pärnu suvi!”. 

Pärnu turismi ja meie arendus- ning turundustegevusi tutvustasime lähedalt ja kaugelt tulnuile. Kaugeim külaline oli Taiwanist ning lähimad meie oma Pärnumaa gümnaasiumiõpilased. 

Astusime Pärnumaal järgmise sammu kestliku turismi arendamise valdkonnas: Green Destinations Award tunnustas sihtkohta hõbetasemega! 

Green Destinations kogub ka ülemaailmseid inspireerivad lugusid TOP100 konkurssi. Sindi kärestiku taastamise lugu jõudis 6 tähelepanuväärseima nominendi hulka.

Turismiarendustiim tegutseb tihedas koostöös Visit Estoniaga ja vastutame muuhulgas turismiinfo andmehalduse eest Puhka Eestis lehel.

2023. aastal olid Puhka Eestis/Visit Estonia lehe TOP objektid Pärnumaal:

 • MiniZoo
 • Tervise Paradiis
 • Pärnu rand
 • Alpakafarm
 • Tuhu matkarada
 • Lottemaa
 • Hedon SPA & Hotel
 • Riisa õpperada
 • Porsche Ring
 • Ranniku matkarada (Coastal Hiking)
 • Pärnu rannapromenaad

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile