TOP 20 Pärnumaa

Soomaa rahvuspark

Soomaa rahvuspark on tuntud oma eriilmelise maastiku, rabametsade, jõgede ja viienda aastaaja poolest. Suurvete ajal saab Soomaal ringi liikuda UNESCO kultuuripärandi nimekirja kantud haabjaga või kanuuga. Külmemal ajal võib vesi ära jäätuda ning tekivad suured uisuväljad.

Matsalu rahvuspark

Matsalu rahvuspark on Euroopa üks linnurikkamaid paikasid, kus on registreeritud üle 270 erineva linnuliigi. Just siin on peamine partide, luikede, hanede ja sookurgede rändeaegne koondumiskoht Eesti rannikul. Parim aeg Matsalu rahvuspargi külastuseks on kevadine ja sügisene lindude rändeaeg, mil siit lendab läbi üle kahe miljoni veelinnu. Lisaks on Matsalu rahvuspargis mitu matkarada ja vaatetornid.

Kihnu ja Manija

Kihnu saar valiti 2021. aastal Euroopa TOP 100 kestliku turismi (Green Destinations) parimaks edulooks. Koos oma sõsarsaare Manijaga pakub Kihnu avastamist ja ehedaid emotsioone nii külla tulnud kaasmaalastele kui välisturistidele. Kihnu kultuuriruum on oma traditsioonilise elulaadi, kombestiku, rahvakultuuri ja saarestiku loodusega kantud UNESCO pärimuskultuuri meistriteoste nimekirja. Manijale kolisid esimesed elanikud alles 1933. aastal, mil Kihnu saar kihnlastele kitsaks jäi. Sellest tulenevalt on kultuurilised seosed nende kahe saare vahel väga tihedad.

Kabli rand

Kabli rand ja selle ümbrus on populaarne suvituspaik. Seetõttu on siin läheduses palju suvilaid. Madal ja soojaveeline rand on armastatud lastega perede seas. Ranna piirkonnas asub ka telkimisala, Kabli linnujaam, külastuskeskus ja matkarada. Kablis toimub suviti mitmeid üritusi ja siin rannas saab nautida ilusaid päikeseloojanguid.

Tori alevik

Soomaa külje all asuv Tori alevik pakub mitut vaatamisväärsust. Pärnu jõe ääres asub väike sissevajunud koobas, mida kutsutakse Tori Põrguks. Tori põrgu suue oli kunagi 6-meetrise läbimõõduga ning mõnede andmete järgi oli see “põrgukäik” tervelt 32 meetrit pikk. Kohaga on seotud mitmeid jutte ja legende. Lisaks asub Toris hästi säilinud kirik, kus annavad oma ametivande Eesti politseinikud ja ohvitserid.

Valgerand ja seikluspark

Pärnu külje all asuv Valgerand on sobilik neile puhkajatele, kes eelistavad ujumiseks ja peesitamiseks rahulikumat keskkonda kui Pärnu rannas. Kohe ranna kõrval on Valgeranna seikluspark, mis on Pärnu kõige suurem seikluspark. Kuue erineva raskusastmega rada paneb iga ronija oskused proovile. Lisaks on võimalik sooritada vabalangemise hüpe 10 m kõrguselt vaateplatvormilt. Pere väiksemaid lapsi ootab lastepark.

Tori hobusekasvandus

Toris asub ajalooline ja Eesti vanim Tori hobusekasvandus. Siin tegeletakse tänaseni eesti ja tori tõugu hobuste kasvatamise ja aretamisega. Lisaks on kasvanduses avatud muuseuminäitus „Tori pööning“, kust võib leida nii peidetud aardeid kui ka tutvuda kohalike lugude ja legendidega.

C.R. Jakobsoni Talumuuseum Kurgjal

19. sajandi Eesti ärkamisaja suurmehe nimelises talumuuseumissaab tutvuda C.R. Jakobsoni elu ja tööga. Talumuuseumi teeb eriliseks see, et siin tegeletakse siiamaani loomapidamise ja põllumajandusega. Kohapeal saab lähemalt tutvust teha lehmade, lammaste, kanade ja hobustega. Võimalik on sisse piiluda värskelt renoveeritud peahoonesse ja erinevatesse taluhoonetesse. Lisaks toimuvad siin mitmed üritused.

Lottemaa

Pärnu linna külje all asuv Lottemaa on Baltimaade suurim teemapark. Lotte on Eestis populaarne joonisfilmide tegelane, kellest tunnevad rõõmu nii väiksed kui ka suured lapsed. Kogu Lottemaa näeb välja selline nagu joonisfilmis kujutatu. Teemapargis on ees ootamas filmidest ja raamatust tuttavad tegelased. Siin saab koos Lotte, Bruno ja Albertiga meisterdada, õppida aiatarkusi, musitseerida, sportida, vaadata lustakaid teatrietendusi, seikluspargis seigelda ning külastada külaelanike kodusid, kus leidub palju põnevaid leiutisi. Teemapark on avatud suvel ning jõulude ajal. 

Alpakafarm

Pärnumaal asuvas alpakafarmis on külastajatel võimalus eksootilisi alpakasid lähemalt näha, neid silitada ja neile porgandiviile sööta. Alpakafarmis saab lisaks alpakadele tutvuda laamade, guanakode, kitsede, minilammaste ja küülikutega. Tegemist on ühe Eesti suurima kameliide kasvatava farmiga. Külastuse muudab eriliseks see, et farmis tehakse ka ekskursioone, kus räägitakse loomade igapäevaelust. Alpakafarm asub umbes 20 kilomeetri kaugusel Pärnu linnast Pärnu-Tallinn maantee kõrval.  

Halinga Automuuseum

Halingas asuva automuuseumi suurema osa eksponaatidest moodustavad Nõukogude Liidu aegsed masinad. Siin saab tutvuda enam kui 50 erineva sõidukiga tervest maailmast, sealhulgas Euroopast ja USA-st. Restaureeritud autode eksponaadid annavad hea nostalgiatunde või hoopis avastamisrõõmu uueks saanud vanast. Muuseum asub Via Baltica 103. kilomeetril, täpselt Tallinn-Pärnu maantee kõrval.

Siidritalud

Pärnumaal on kaks siidritalu, mis mõlemad on saanud ka rahvusvahelisi auhindu. Tori siidritalus saab tutvuda Eesti kohaliku siidriteoga. Tegemist on suurima mahesiidri- ja maheveinitaluga Eestis ning ilmselt ka Baltikumis. Sealne pererahvas on lahkelt valmis jagama saladusi hea siidri valmistamisest.

Jaanihanso siidrivabrik on kõige esimene väiketootja Eestis, kes hakkas tegema õunasiidrit. Vabrikus saab osta ja proovida Jaanihanso tooteid ning soovi korral ette võtta külastustuuri tootmises ja õunaaias. Siidrivabrikus korraldatakse ka teatrietendusi ja kontserte. 2018. aastal võitis Jaanihanso Pärnu parima turismiarendaja tiitli.

Liblikamaja

Liblikamaja on üks Pärnu maakonna erilisemaid elamusi ning vaatamisväärsusi. Nimelt saab siin aasta läbi tutvuda erinevate eksootiliste liblikatega. Liblikamajas on end sisse seadnud troopikat meenutav talveaed koos orhideede, banaanitaimede ning eksootiliste päeva- ja ööliblikatega, kes on pärit näiteks Panamalt, Ecuadorist ja Filipiinidelt. Liblikamajas saavad liblikad vabalt ringi lennata ja täiesti võimalik, et nad maanduvad ka sinu peale. Soovi korral saad liblikaid lähedalt uurida ja kätte võtta.

Eesti Muuseumraudtee

Pärnumaal Lavassaares asuvalt muuseumraudteelt leiad Eesti ainsa veel tänaseni töötava aururongi. Muuseumraudtee õuealal on tutvumiseks välja pandud enam kui 80 ühikut erinevaid veeremeid – vedurid, kaubavagunid, 1930ndatest pärit reisivagun ja viis auruvedurit.

Veinimõisad

Pärnus asub kaks veinimõisa: Pootsis ja Allikukivil. Pootsi veinimõisas valmistatakse kodumaistest marjadest maitsvaid käsitööveine ja korraldatakse kultuuriüritusi. Mõlemas mõisas tehakse külastajatele ekskursioone, kus räägitakse mõisa ajaloost ja veini valmistamisest. Lisaks saab tooteid ka soovi korral degusteerida. Allikukivi veinimõisa teeb omapäraseks see, et suurem osa toodangust valmistatakse kohapeal kasvatatud marjadest ja viljadest. Lisaks korraldatakse siin suvel erinevaid kontserte. Pärnu lähedal asub ka mõisaaegsest hobumaneežist ümberehitatud Valgeranna Veinitall, kus saab lähemalt tutvuda kohaliku tootja Mamm&Frukt käsitööveinidega. 

Tõstamaa mõis ja muuseum

Kaunilt restaureeritud ja värvika ajalooga Tõstamaa mõis on piirkonna tuntumaid vaatamisväärsusi. Tõstamaa mõisas tegutseb igapäevaselt kool. Eelneva broneerimisega on võimalik tutvuda mõisa ajaloo ja seal asuva muuseumiga. Muuseumis tutvustatakse kohalikku elulaadi.

 

Tamme talu ürdiaed

Tamme talu perenaise maitse-, lõhna- ja ravimtaimede kollektsioonaias kasvab põnevaid taimi igast maailma nurgast. Lisaks leiab siit unustatud köögivilju ja söödavaid ilutaimi. Eksootiliste taimede võrratud maitsed ja aroomid on külastajale kogemus omaette. Tamme talu suure armastuse ja hoolega kasvatatud ürtidest, marjadest ja köögiviljadest valmistatakse kohapeal maitsvaid ja tervislikke hoidiseid, juustumoosi, teed, ürdisoola ja ürdiõli.

Piesta Kuusikaru

Piesta Kuusikaru talus toodetakse kõikvõimalikke õunatooteid. Piesta kaubamärki kannavad näiteks puhas õunamahl, glögilaadne vürtsikas õunajook, õrna mündiga õunasiirup, aeglaselt kääritatud õunaäädikas ja gurmaanide lemmik õunastroop. Kohapeal saab tutvuda maheõunapuuaiaga ja kuulda lähemalt talu põnevast ajaloost. Piesta vürtsikas õunajook on saanud Eesti talutoidu konkursil 2018. a parima joogi auhinna ja õunastroop 2019. aastal parima lisandi ja põnevaima mahetoote eriauhinna.

Jõulumäe

Jõulumäe tervisespordikeskus on Pärnu maakonna suurim spordikompleks. Vaatamata aastaajale on siin olemas võimalus proovida erinevaid spordialasid. Jõulumäel saab joosta, suusatada, mängida tennist, korvpalli, disc-golfi, sõita jalgrattaga ja palju muud. Kohapealt saab ka laenutada vajalikku sportimisvarustust.

Matkarajad

Pärnu maakond on tuntud oma roheluse ja looduse poolest. Pärnu maakonnas asub mitmeid matkaradasid. Külastajate seas populaarseimad on Pärnu-Riia maantee kõrval asuv Tolkuse matkarada ja Soomaal asuv Riisa matkarada. Riisa matkarada on osaliselt läbitav ka lapsekäru ja ratastooliga. Mõlemas rabas on vaateplatvormid, puhkepingid ja rabajärved, kus saab ujumas käia. Tolkuse rabas on kõrge vaatetorn.

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile