Manija

Manija ehk Manilaid asub Kihnu väinas 2 km sõidu kaugusel Munalaiu sadamast. Manija on otsekui Kihnu väikevend ja manijalased kihnlaste rahvakilluke. See väike kivine saareke oli sajandeid mandril asuva Pootsi mõisa heinamaa ja kalurite peatuskoht. 1933. aastal, mil Kihnu saar kihnlastele kitsaks jäi, kolis Manija saarele 22 peret. Sellest tulenevalt on kultuurilised seosed nende kahe saare vahel väga tihedad. Praegu elab Manijal alla 40 elaniku ning mitmed majapidamised on kasutusel suvilatena.

Vaatamisväärsused

Manijast sai 1991. a üleni maastikukaitseala. Tuultele avatud väikesaare eriline võlu on rahu ja inimtühjus, rannikulindude hõiked ja omasoodu kulgemine. Saarel on haruldaste taimede ja lindude kasvu- ja pesitsusalad ning hääbumisohus kõrede elupaik. Põllulillede väljad, rohtu näksivad kitsed-lambad ning suve lõpus küpsevad põldmarjavälud ilmestavad vaikset saareidülli.

Piki kogu saart kulgeb rändkivirikas seljandik ja sellel saare ainuke tee. Saare keskel tee ääres asub Pärnumaa suurim rändrahn Manija Kokkõkivi ehk Kotkakivi. Selle ümbrusest leitud esemed ja ka nimi viitavad, et rahn oli merekotkaste pesitsuspaik ning puhkekoht kaluritele.

Saare edelatipus päris mere piiril trotsib tuuli 1933. aastal ehitatud kaheksa meetrit kõrge tulepaak ehk tuletorn. Siin saad nautida vaadet istepingilt, mis pühendatud graafikule, maalijale ja teatrikunstnikule Vello Tammele.

Manija saarekeskuses asub kohalik muuseum ja “lambapood”, kus tutvustatakse Kihnu lamba saaduseid.

Umbkaudu viie kilomeetri pikkuse saarekese jalutab tipust tipuni läbi mõne tunni ja ühepäevase käiguga. Et Manija on oma kõige laiemast kohast vaid pool kilomeetrit lai, paistab tee pealt kõik kenasti kätte.

Manija pakub vaikset looduslähedast puhkamisvõimalust ning külalisi on vastu võtmas õdus Riida turismitalu. Soovitame Riida perenaise külalislahkust nautida ööbimisega, kuid ka ühepäevareisil tasub maitsta tema haruldaselt head koduõlut ning kuulsat lambapraadi.

Külastamine

Saarele pääseb regulaarselt sõitvate veesõidukitega. Praam Kihnu Virve käib kolm korda nädalas, igapäevaselt pisem liinilaev Manija Mann. Seltskonnaga liikudes on võimalik tellida erasõit hõljukiga. Munalaiu sadama valvega parklasse saab jätta auto soodsalt – 2€/24h. Sadamasse saab ka bussiga Pärnust.

Autentse saarekogemuse huvilisi viivad meelsasti Manija saarele Seikle Vabaks matkasellid kajakimatkale või purjetama.

 

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile