Matsalu rahvuspark

Matsalu rahvuspark loodi 1957. aastal. Seda seetõttu, et Matsalu merelahte ümbritsevatel rannaniitudel ja roostikes pesitseb igal aastal palju Eestist läbirändavaid linde. Algselt kandis park Matsalu Riikliku Looduskaitseala nime. Matsalu rahvuspark sai oma praeguse nime alles 2004. aastal.

Matsalu rahvuspark on Euroopa üks linnurikkamaid paiku, siin on registreeritud üle 270 erineva linnuliigi. Kui sattuda Matsalusse kevadel või sügisel lindude rände ajal, siis suurte linnuparvede jälgimine pakub kindlasti unustamatu emotsiooni.

Matsalu märgala on rahvusvahelise tähtsusega, kuna siin leidub ka Euroopas väga haruldasi pool-looduslikke maastikke. Erinevat tüüpi niidukooslusi laiub ligi 9700 hektaril. Neist suurimad on luha- ja rannaniidud. Esineb ka looniite, puisniite, soostunud niite ning kuivi aruniite. Kevadise suurvee ajal ujutab mitmed nendest üle Matsalu rahvuspargist läbi voolav Kasari jõgi – üks Eesti pikimaid ning veerikkamaid jõgesid.

Matsalu rahvuspargist leiate mitmeid huvitavaid tegevusi kogu perele

Rahvuspargi aladel asub 3 eri pikkust matkarada ja 6 eriilmelist vaatetorni. Ajaloolises Penijõe mõisas asub Matsalu rahvuspargi külastuskeskus, kust leiate huvitava väljapaneku kohalikest loomadest ja lindudest ning samuti palju informatsiooni rahvuspargi kohta.

Penijõe mõisa juurest algab ka 614 km pikkune RMK matkatee, mis läbib kuute maakonda lõppedes Ida-Eestis Peipsi järve ääres.
Linnuvaatlust aitavad Matsalu rahvuspargis korraldada Estonian Nature Tours ja Birding Haapsalu. Erinevaid matku looduses kanuude, surfilaudade, rataste ja räätsadega korraldab Seikluspartner. 

Perepuhkuseks loomade keskel on parim koht Matsalu külje all asuv Ranna Rantšo, kus koduloomade pargis võib näha ja paitada 14 eri liiki loomi-linde.

Millal on hea aeg Matsalu rahvusparki külastada?

Parim aeg Matsalu rahvuspargi külastuseks on kevadine ja sügisene lindude rändeaeg. Just siin on peamine partide, luikede, hanede ja sookurgede rändeaegne koondumiskoht Eesti rannikul.
Matsalu jääb nimelt Ida-Atlandi rändeteele ning siit lendab igal aastal läbi üle kahe miljoni veelinnu. Nendest jääb Matsallu lühemaks või pikemaks ajaks peatuma üle 230 000 linnu.
Matsalu piirkonnas on mitmeid kohalikke ettevõtjaid, kes teile meelsasti linnuvaatlusmatka korraldavad.

Matsalu rahvuspargi külastuskeskus​

Külastuskeskuses saab vaadata 2009. aastal valminud 20-minutiline pildiprogrammi „Matsalu aasta. Elu Matsalus jääst jääni“, mis annab ülevaate rahvuspargi asukatest ja nende toimetustest. Keskusel on lai õppeprogrammide valik, mis pakub võimalusi nii iseseisvaks kui ka juhendatud tegevuseks, matkahuvilisi ootab külastuskeskuse juurest algav Penijõe matkarada ja RMK matkatee Penijõe-Aegviidu-Kauksi.

Rahvuspargi loodus-, ajaloo ja kultuuripärandi objektidega saab tutvuda siin.

Majutus ja ööbimine: www.visitmatsalu.ee

Penijõe, Lääneranna vald, Pärnumaa

Tel: 472 4236

Email: info.matsalu@rmk.ee

Lahtiolekuajad:

  • 15. aprill – 30. september E-R 9-17 I L-P 10-18 I Muul ajal avatud ettetellimisel.
  • 1. oktoober – 14. aprill E-R 9-17 I Muul ajal avatud ettetellimisel.

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile