Kultuuripuhkus

Pärnus saad nautida rikkalikku kultuurielu. Festivalid, näitusesaalid, teater, kontserdimaja, kino ja muuseumid pakuvad alati põnevaid elamusi ning ootavad sind Pärnusse külla aasta läbi.

Teater ja kino

Endla teater on üks parimaid ja väärikamaid teatreid Eestis. Tulles Pärnusse, tasub alati uurida Endla teatri mängukava, kust leiab nii humoorikaid komöödiaid, draamasid kui ka vahvaid lasteetendusi. Teatrielamus pakub teatrisõpradele kaasahaaravat sisu, mitmekesistab maailmapilti ja on väärt ajaviide.

Lisaks teatrile saab Pärnus nautida kinoelamusi. Apollo kino asub täpselt Pärnu kesklinnas Pärnu Keskuses ja siia on mugav tulla filme vaatama igal ajal.

Kontserdid ja festivalid

Kontserdielu keskpunkt on Pärnu Kontserdimaja. Lisaks toimuvad kontserdid Eliisabeti kirikus. Pärnu võõrustab mitmeid nimekaid festivale nagu Paavo Järvi juhitud Pärnu Muusikafestival ja rahvusvaheline orelifestival. Suvel toimub siin palju vabaõhukontserte Vallikääru laval, Villa Ammende aias, Ranna kõlakojas ja parkides.

Kabli Päikeseloojangu ja Häädemeeste Hää festivalid toovad kokku tuhandeid muusika- ja kultuurisõpru. Kihnu saarel toimuv mitmepäevane Mere pidu on nii populaarne, et saare ja mandri vahel sõitev praam ei suuda alati kõiki huvilisi üle mere viia.

Südasuvel toimuvad Pärnu südalinnas Hansapäevad ja Gildipäevad, mil linnatänavad ja pargid täituvad rõõmsa melu ning hoolega valmistatud käsitööga. Pärnu suvehooaeg avatakse traditsioonilise üritusega “Tere, Pärnu suvi”.  Septembris toimuv ÖÖvalgel valgusfestival pakub ainulaadseid valgusetendusi ja on kasvanud iga aastaga aina suuremaks. Lisaks toimub iga aasta novembris juba traditsiooniliseks saanud Pärnu Restoranide Nädal.

Pärnumaa kultuurilugu

Pärnumaal Kurgjal tegutseb silmapaistva kultuuritegelase Carl Robert Jakobsoni Talumuuseum, kus saab tutvuda esivanemate elu-olu, tööde ja kommetega. Ajaloost jutustavad ka meile eksponaadid Lavassaare Muuseumraudteel ja Halinga Automuuseumis.

Pärnumaal ringi sõites leiab palju põnevaid kohti. Näiteks on siin väikesed armsad kirikud, kus toimub kauneid kontserte. Mööda rannikuäärt liikudes saad osa kalurikülade kultuurist. Tähelepanuväärne kultuurielu käib Kihnu saarel, kus vanad traditsioonid on jätkuvalt au sees.

Ajalugu ja kunst

Olles Pärnus, tasub kindlasti sisse astuda Pärnu Muuseumi, mis asub endises soolalao hoones. Siin on näha eksponaate kiviajast kuni tänapäevani. Lisaks püsiväljapanekule on Pärnu muuseumis näitusesaalid, kus saab vaadata põnevaid väljapanekuid ja näituseid. Kunstinäitused ootavad sind veel Pärnu Uue Kunsti Muuseumis ja Pärnu Linnagaleriis.

Kui sind paelub Pärnu arhitektuur, siis võta ette jalutuskäik mööda Pärnu alleesid kesklinnast kuni mererannani. See tee juhatab sind Eesti suurimasse puitvillade rajooni, mille kauneimad hooned jäävad Mere pst, Kuuse ja Papli tänavatele. Enamik 19. sajandi lõpus suvitajate tarvis ehitatud terrasside ja pitsiliste karniisidega puitvillasid on tänaseks renoveeritud ning pakuvad möödakäijatele rohkelt silmailu.

Rannapiirkonnas esindavad Eesti väärtarhitektuuri Olev Siinmaa projekteeritud funktsionalistlikus stiilis Pärnu rannahoone ja Rannahotell. Kunagi mudaravilana tegutsenud endine supelhoone on täna avatud hotelli ja spaana. Linna üheks sümboliks ning uhkuseks on Vallikääru park oma sillakeste ja purskkaevuga ning ajaloolise Tallinna väravaga.

Soovitused

Kunst ja Pärnu – kuhu minna ja mida teha

9 Pärnumaa muuseumi, mis väärivad avastamist

21 põnevat fakti keskaegse Pärnu kohta

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile