Sukeldume Pärnu käsitööjookide maailma

Kas teadsid, et Pärnumaal valmistatakse palju erinevaid käsitööjooke ja nii mõnedki joogivalmistajad ootavad huvilisi ka kohapeale, et näidata, kuidas joogivalmistamine päriselt käib?

Allikukivi
Foto: Allikukivi Veinimõis

Pärnumaa käsitööveinid

Veinimõisaid on Pärnumaal lausa mitu. Üks neist on Allikukivi Veinimõis, mis on end sisse seadnud ajaloolises Allikukivi kalevivabriku direktori residentsis. Veini valmistamiseks kasutatakse siin oma aia ja ümberkaudsete talunike saaduseid. Valikus on sellised maitsed nagu rabarber ja mustsõstar, aga ka näiteks maasikas. Pererahvas on seadnud endale eesmärgiks majandada mõisa samamoodi nagu seda tehti iidsetel aegadel, läbi põllumajandusliku tootmise. Lisaks veinile valmistatakse samast toorainest likööre. Kokkuleppel korraldatakse soovijatele mõisatuure, mille käigus näidatakse veinikeldrit ja antakse maitsta siin valmivaid jooke. Samuti saab pererahva juhendamisel tutvuda piirkonna värvika ajaloo ja mõisapargiga.

Veini- ja vahuveinitootjana tuntud Mamm&Frukt on end sel aastal sisse seadnud Valgeranna Veinitalli Audrus, kus pakutakse tänavatoitu ning toimuvad degusteerimised, kontserdid ja õpitoad. Tootmine asub neil Raekülas ja soovi korral saab siin aastaringselt ka ise veini valmistamise protsessist osa võtta. Enda kohta ütlevad nad, et austavad traditsioone, kuid soovivad ka eksperimenteerida. Nii leiab nende toodangu seast mitmeid põnevaid maitseid. Valikus on näiteks pohla vahuvein, samuti punane vein mustsõstra ja arooniaga.

Kodumaistest marjadest valmivad käsitööveinid ka Pootsi veinimõisas. Huvilistele korraldatakse siin ekskursioone ajaloolises mõisahoones ja kirsiaias. Tuuri käigus saab kuulda juba kolmandat põlve ühe perekonna käes oleva mõisahoone taastamise lugu. Veinimõisas viiakse läbi degustatsioone, kus saab mekkida nii Pootsis valmistatud veine kui ka limonaade, mille kõrvale pakutakse kohalikku toitu.

Mamm&Frukt
Foto: Valgeranna Veinitall
Tori Siidritalu
Foto: Tori Siidritalu

Pikkade traditsioonidega siidri valmistamine

Siidri valmistamine on Pärnumaal olnud au sees juba mitmeid põlvkondi. Heaks näiteks on Tori Siidritalu, kus toodetakse siidrit ja veini mahedalt kasvatatud õuntest ja viinamarjadest, pidades silmas esiisade traditsioone ja tarkusi. Tori siidritalus saab koos pererahvaga ka kohapeal ringi vaadata, et näha oma silmaga, kuidas viinamarjade kasvatamine meie kliimas käib. Loomulikult saab kohapeal degusteerida ka siin valmistatud jooke. Talus on sisse seatud eraldi Siidrisalong, kus on võimalik korraldada koosviibimisi ja üritusi.

Tuntud käsitööjookide tootja on ka Jaanihanso Siidrivabrik, kus valmistatakse värsketest Eesti õuntest ja pirnidest mahesiidrit ja muid jooke. Kõik Jaanihanso siidrid ja vahuveinid valmivad traditsioonilisel meetodil. See tähendab, et neile ei ole lisatud kunstlikke mulle, vaid kõik joogid on kääritatud otse pudelis ja mahedalt, mis muudab nende maitse naturaalseks ja ehedaks. Ajaloolises ja keset loodust asuvas siidrivabrikus korraldatakse ka ringkäike ja degustatsioone.

Muud käsitööjoogid

Lisaks veinile ja siidrile valmistatakse Pärnumaal veel käsitööõlut, limonaade, mahla ja kangemaid jooke. Suti talu viinaköögis toodetakse näiteks džinni ja mädarõikaviina. Veini, siidrit ja õlut valmistatakse veel Seliste külas asuvas Mäeotsa talus, käsitööõllede tootjana võib välja tuua väiketootja Pernauer. Põnevaid käsitööjookide tootjaid on Pärnumaa kandis kindlasti veelgi.

Ühe sellisena võib välja tuua Vändra lähistel tegutseva Piesta Kuusikaru talu, kus toodetakse kõike head-paremat, mida saab valmistada õuntest – õunamahla, -siirupit, -äädikat ja õunastroopi. Talu pererahvas ootab huvilisi omale külla, et tutvustada maheõunapuude aeda ja rääkida talu enam kui 100-aastasest ajaloost.

Naturaalsete limonaadi austajatel tasub müügilettidelt otsida aga limonaade, mille tootjaks on Ingel Drinks. See väiketootja valmistab naturaalselt kääritatud limonaade, kuhu ei ole lisatud ühtegi grammi suhkrut, kunstlikke lõhna-, maitse- ja värvaineid ega säilitusaineid. Samuti on neil valikus naturaalsete maitsetega toonikud, mis on mõeldud kasutamiseks kokteilides.

Piesta kuusikaru
Foto: Piesta Kuusikaru

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile