Vaatetornid Pärnumaal, mida tasub kindlasti külastada

Vaatetornid pakuvad meile võimalust nautida imelisi vaateid loodusest, mida maapinnalt sageli ei näe. Pärnumaal on mitmeid vaatetorne, kus sellist vaadet üle metsade, rabade ja mere saab nautida. Toome neist välja mõned erilisemad, mida kohe kindla peale tasub külastada.

Rannametsa vaatetorn

Üks parima vaatega vaatetorne Pärnumaal asub Rannametsas, mis paikneb kohe Pärnu-Ikla maantee kõrval. 2,2 kilomeetri pikkune Rannametsa-Tolkuse matkarada on populaarne jalutuskoht nii Pärnu elanike kui ka turistide seas. Rada kulgeb läbi Tolkuse raba ja jõuab sealt edasi luitemännikusse.

Rannametsa vaatetorn asub Eesti kõrgeima luite Tornimäe harjal ja on tervelt 18 meetri kõrgune. Vaatetorni tipust avaneb suurepärane vaade Tolkuse rabale ja Pärnu lahele. Hea ilma korral võib vaatetorni otsast näha ka Kihnu saart. Raja äärde jääb veel mitmeid ilusaid rabajärvi ja puhkekohti, kus saab ujuda ja piknikku pidada.

Foto: Priidu Saart
Foto: Priidu Saart

Nigula raba vaatetorn ja vaateplatvorm

Nigula rabas on koguni kaks puidust torni, kust on hea loodust ja rabaelanike toimetusi jälgida. Neist esimene on Nigula vaatetorn, mis asub Nigula järve ääres, ja teine on Nigula raba keskel paiknev vaateplatvorm. Vaatetornideni viib matkarada, mis edasi-tagasi kõndides on 6 kilomeetri pikkune. Rada viib läbi lageraba kuni kõige suurema rabasaareni – Salupeaksini, kus kasvav salumets on hinnanguliselt 5000-6000 aastat vana.

Nigula raba on sobiv külastamiseks igal aastaajal, kuid eriti populaarne on see sügisel, sest siis saab siit palju jõhvikaid. Nigula raba asub Nigula looduskaitsealal, mis on pea 6400 hektari suurune. Raba külastades tuleb arvestada, et Nigula aladel tohib liikuda ainult selleks ettenähtud matkarajal ja väljaspoole rada tohib minna vaid looduskaitseala kaitse korraldaja loal.

Tuhu vaatetorn

Pärnust Virtsu poole sõites kunagise lennuvälja tee läheduses asub Tuhu maastikukaitseala koos Tuhu soo ja matkarajaga. Tegemist on ühe Lääne-Eesti suurima ja ühtlasi ka noorima sooga. Suurim tõmbenumber on siin 2017. aastal valmis saanud vaatetorn nimega „Trepp“, mis valmis koostöös Eesti Kunstiakadeemia tudengitega.

See 5 meetri kõrgune vaatetorn on tänu oma modernsele ja erilisele välimusele kindlasti üks põhjus, miks Tuhu sood ja raba külastada. Muidugi saab lisaks trepp-torni pildistamisele ja imetlemisele neid samu treppe mööda ka üles ronida, et kaunist rabavaadet ja ümbritsevat loodust nautida. Vaatetorni juurest võib edasi suunduda ka kergele jalutuskäigule mööda matkarada, mis on 950 meetrit pikk.

Foto: Priidu Saart
Foto: Nele Sõber

Keemu vaatetorn

Liikudes edasi Eesti Lääneranniku suunas, tasub kindlasti külastada Keemu sadamas asuvat Keemu vaatetorni, kust avaneb ainulaadne vaade Matsalu lahele, roostikule ja rannaniitudele. Tegemist on ühe parima linnuvaatluskohaga Matsalu rahvuspargis. 8 meetri kõrgusest kuubikukujulisest katuse ja akendega tornist on hea jälgida tiirude, hanede, partide, laglede ja sookurgede tegutsemist. Tänu kinnisele tornile on seal võimalik loodusvaatlust teha iga ilmaga.

Keemu sadama juurde on rajatud ka rookatusega poollahtine paviljon, mille all on mõnus piknikku pidada. Samuti on olemas ujumisvõimalus, õuelauad ja kiigeplats, kus kõigil soovijatel on võimalus külakiigel kiikuda ja lapsepõlve meenutada.

Suitsu vaatetorn

Matsalu kandi kõrgeim vaatetorn on aga Suitsu vaatetorn, mis ei asu sugugi mere ääres, vaid hoopis keset rahvuspargi metsasid. Täpsemalt leiab Suitsu vaatetorni Kirikukülast, Suitsu jõe vasakult kaldalt, kust ühtlasi algab Suitsu matkarada. Vaatetorn on metallkonstruktsioonist ja torn on 21 meetri kõrgune. Tornist avaneb vaade nii Matsalu kaunile maastikule kui ka Matsalu lahele.

Vaatetorni juurest algav matkarada on 1,3 kilomeetrit pikk ja lookleb paralleelselt Suitsu jõe luhaniiduga, läbides sanglepalodu ja puisniidulaadse lagendiku. Rada viib Suitsu metsaonnini, kus saab ka ööbida. Vaatetorni ja matkarada on kõige parem külastada kas varahommikul või hilisõhtul ehk ajal, mil loomad ja linnud on kõige aktiivsemad. Hea õnne korral võib siin kohata kitsi, põtru ja metssigu, kuulda kassikakku, metskurvitsat ja hüüpi.

Foto: Priidu Saart

Need vaatetornid on vaid mõned paljudest looduskaunitest kohtadest, mida Pärnumaal külastada. Kui otsid rohkem ideid looduse nautimiseks, siis vaata kindlasti ka siia.

Tere, Pärnu suvi 2024!

TOP 7 tegevust talviseks koolivaheajaks Pärnus

Sinu järgmine maitseelamuste sihtkoht – Pärnu

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile