Pärnu muuseumid

Pärnusse tulles on hea mõte külastada mõnda siin asuvat muuseumit. Kui kõik muuseumid Pärnus ära lugeda, saame neid kokku 25. Paljud Pärnu muuseumid on seotud ajalooliste eluviiside tutvustamisega, kuid lisaks sellele leiab meie piirkonnast mitu autoteemalist muuseumit, kunstimuuseumit, looduskeskkonda tutvustava muuseum-hariduskeskuse ja palju muud. Kõik Pärnu muuseumid võib jagada nelja suuremasse kategooriasse:

  • Ajaloohuvilistele
  • Tehnikahuvilistele
  • Kultuurihuvilistele
  • Midagi erilist

Muuseumid ajaloohuvilistele

Piirkonna suurim muuseum on kahtlemata Pärnu Muuseum, mis asub otse kesklinnas. Seal saab tutvuda püsinäitusega “11000 aastat ajalugu – Elamusi vanast ajast”. Lisaks toimuvad seal erinevad teemanäitused. Linnas asub ka Koidula Muuseum, kus saab näha Lydia Koidula ja Johann Voldemar Jannseni kunagist kodu. Maakonna üks olulisemaid muuseume on Kihnus asuv Kihnu Muuseum, mis tutvustab UNESCO pärandi nimekirja kuuluvat Kihnu kultuuri ja elulaadi.

Lisaks ootavad Pärnus ajaloohuvilisi järgnevad muuseumid:

Kihnu Muuseum (Foto: Maksim Tund / Romantiline Rannatee )

Muuseumid tehnikahuvilistele

Tallinna poolt tulles või sinna minnes jääb täpselt maantee kõrvale Halingas Automuuseum, kus saab tutvuda enamasti nõukogude ajast pärit autodega. Lihulas asub Kirsi vanasõidukite muuseum. Lisaks asub Lavassaares Eesti ainukene kitsarööpmelise raudtee muuseum. Kohapeal on üle 80 erineva eksponaadi ning lisaks korraldatakse eraldi sõite muuseumi juures asuval raudteel. 

Muuseumid kultuurihuvilistele

Pärnu linnas asub kaks kunstimuuseumit: Pärnu Uue Kunsti muuseum ja Pärnu Linnagalerii kahe näitusesaaliga Raekojas ning Kunstnike Majas. Kõigist leiab muutuvaid näituseid. Uue Kunsti muuseumis on püsieksponaatidena teosed muuseumikogust ja pika traditsiooniga näitusesarja Mees ja Naine võib samuti oodata igasuviselt. Kurgjal asub omalaadne Carl Robert Jakobsoni vabaõhu talumuuseum, kus saab tutvuda kunagise elulaadiga. Kohapeal elavad taluloomad ja on võimalik tutvuda vanaaegse maaeluga. 

Midagi erilist

Siia alla võib lugeda muuseumid, mida on keeruline eelnevatesse kategooriatesse lisada. Pärnu linnas asuvas Pernova loodusmajas saab tutvuda kohaliku looduskeskkonnaga. Lisaks avati seal uus ainulaadne kerakino ja planetaarium. Eesti Turbamuuseumis Tootsis saab tutvuda Pärnumaa ühe sümbolhoone, 1938. aastal valminud briketivabrikuga. Väljapanek tutvustab turvast kui maavara ja selle töötlemist.

Automuuseum Halingal

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile

Liitu meie uudiskirjaga

Visit Pärnu uudiskiri aitab sul veeta oma järgmise puhkuse Pärnus!