Avasta Pärnumaad uue nurga alt – Peidus Pärnu

Pärnusse puhkama tulles võid sa külastada randa ja teha tiiru peale kesklinnas asuvatele tuntud söögi- ja istumiskohtadele. Või siis võid sa sel korral proovida avastada Pärnut ja Pärnumaad veidi teistmoodi, uue nurga alt, külastades paikasid, kuhu sa ehk varem sattunud ei ole.

Siin on sulle mõned ideed, milliseid imelisi peidus kohti sa Pärnust ja Pärnumaalt leida võid.

Priidu Saart

Avastamist ootavad paigad Pärnu linnas

Mõeldes Pärnu peale, räägitakse alati selle ilusast mererannast. Kuid tegelikult on Pärnus ka imeilus jõgi, mille kaldaid mööda kulgeb Jaansoni rada. Jaansoni rajal kohtad väga eripalgelist Pärnut – jõekallastel leidub nii 100-aastaseid väärikaid ajaloolisi hooneid, uusi korterelamuid ja eramaju kui ka iidvana parkmetsa. Mõlemal kaldapoolel on modernsed istumisalad, kus mõnusat õhtupäikest nautida.

Teistmoodi silmailu pakub Jaansoni raja ääres olev tänavakunst, mille leiad Kesklinna silla juurest paarsada meetrit Riia poole kõndides. Tänavakunstiga kaetud majade juures tekib tunne, otsekui ei viibikski sa Eestis, vaid tegemist oleks hoopis mõne Berliini moodsast kunstist läbiimbunud urbanistliku linnaosaga. Pärnu jõeäärne ala saab iga aastaga üha populaarsemaks. Sel suvel kolib oma tegevusega siia ka Augustiunetuse festival.

1

Kui tahad Pärnu liivarannale heita pilku uuest küljest, siis soovitame sul külastada Vana-Pärnu linnuvaatlustorni. Tornist avaneb kaunis vaade Pärnu legendaarsele rannaribale, samuti Pärnu jõe suudmele, kust kalapaadid ja lõbusõidulaevad mööda jõge sisse sõidavad. Linnuvaatlustorni pääsed Vana-Pärnu rannaparklast, kust tornini on umbes kilomeeter kõndimist. See on hea valik pikemaks jalutuskäiguks või rattasõiduks. Vana-Pärnu linnaosas on ka palju armsaid avastamist väärt tänavaid.

Keskrannast Tervise Paradiisi poole liikudes leiad Mai kergliiklustee. Kui sul on kaasas rullsuusad või rulluisud, siis tasub just sinna suund võtta. Muidugi sobib see rada ka niisama jalgsi kulgemiseks, hommikujooksuks ja rattasõiduks. Kergliiklustee on nelja meetri laiune, niisiis mahuvad siia ära kõik huvilised. Raja keskosas asub laste mänguväljak. Samuti võid sa siin kohtuda linnalehmadega, kes on saanud üheks tõmbenumbriks Pärnu rannaalal. Sel aastal on plaanis Pärnu rannaniitudele tuua rekordilised 250 veist.

Tori kirik

Peidus Pärnumaa

Kas teadsid, et esimesed asukad Eestimaa pinnal seadsid end 10 000 – 11 000 aastat tagasi sisse just Pärnumaal? Kui tahad tunnetada esivanemate hõngu, siis võta ette 15-minutiline autosõit ja mine tutvuma Pulli asulaga.

Peidus paikadest rääkides ei saa üle ega ümber saladuslikust Tori põrgust, mille kohta liigub palju erinevaid legende, nagu oleks seal elanud vanapagan ise. Toris asub ka Sõjameeste mälestuskirik, mis on omaette vaatamisväärsus ja õdus kontserdipaik.

Loodusehuvilistele ja matkasõpradele leidub Pärnumaal mitmeid tuntud ja vähemtuntud paiku. Kohe linna ääres asub Raeküla terviserada, mis on kasutatav aastaringselt ja osaliselt valgustatud. Mõnus puhkekoht on ka Tammise metsarada, kus saab lisaks matkamisele lõkke peal vorsti grillida ja kala püüda.

50608108618_30e7c19ec2_c

Veidi kaugemale jäävad Rae järve matkarada ja Nigula raba, mis on samuti hinnatud, ent vähem tuntud matkamiskohad. Rae järve ääres saab telkida, kala püüda ja grillida, suvel ka ujuda. Järve äärt mööda kulgeval matkarajal avaneb sul võimalus kohtuda karuoti endaga, kusjuures täiesti ohutult.

Rabaarmastajatel soovitame kindlasti minna külastama Nigula raba. Seal kasvav salumets on mälestus soojast ja niiskest kliimast siinmail 5000 – 6000 aastat tagasi. Rajale jäävad vaatetorn ja madal platvorm, kust on hea jälgida rabaelanike toimetamisi.

Matkalt tagasi sõites tee väike peatus ja astu sisse EtnoArt käsitööpoodi. Siin leidub tõepoolest kõike, mida hing ihkab, alustades sepistatud naeltest ja kruvidest, lõpetades riiulikandurite, küünlajalgade ja puuviljakorvidega. Kõik tooted on valmistatud kohalike käsitöömeistrite poolt ja soovi korral saad ka ise midagi valmistada.

Kui sulle meeldib uusi kohti avastada omal käel ja nutitelefoni abil, siis lae Play Store´ist või App Store´ist alla rakendus Pärnu – Explore Hansa. Sealt leiad kiirelt, mis linnas parasjagu toimumas. Samuti annab äpp ülevaate olulisematest vaatamisväärsustest, vaba aja võimalustest ning majutus- ja toitlustusasutustest. Rakenduses on ka tasuta audiotuurid. Vali sealt Peidus Pärnu ja vaata, mida Pärnul on sulle tavapärasest erinevat pakkuda.

Ootame sind avastama!

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile

Liitu meie uudiskirjaga

Visit Pärnu uudiskiri aitab sul veeta oma järgmise puhkuse Pärnus!