Kihnu on Liivi lahe suurim saar ja suuruselt seitsmes Eesti saar. Kihnu pindala on 16,9 km², saar on 7 km pikk ja 3,3 km lai. Lähim mandripunkt, Tõstamaa poolsaare Lao maanina, asub Kihnust 10,2 km kaugusel. Kihnu on koduks unikaalsele Kihnu põliskultuurile, mis elab Pärnumaa rannikusaartel juba enam kui 600 aastat.
UNESCO suulise ja vaimse pärandi maailmanimekirja kantud Kihnu kultuuriruum pakub põnevust igale kultuuripärandist ja sõbralikest inimestest huvitatud külalisele. Kihnu saar valiti 2021. aastal Euroopa TOP 100 kestliku turismi (Green Destinations) parima eduloo hulka.
Kultuur
Kihnu – see on iidne meresõitjate, kalurite ja hülgeküttide saar. Kihnu saare esmamainimine Kyne nime all leidis aset 1386. aastal ning selle elanike mainimine 1518. aastal. Kalamehed ja hülgekütid käisid Kihnus juba 3000 aasta eest.
Kihnu mehed on ajalooliselt veetnud suure osa oma ajast merel ja nii on jäänud saare asjad naiste kanda. Kihnu naistest on saanud saare käsitööd, tantse, mänge ja muusikat sisaldava kultuuripärandi kaitsjad ning edasikandjad. Omavalmistatud Kihnu rahvariideseelik ehk kört on tänaseni nende igapäevane riietusese.
Oma eraldatuse tõttu on Kihnu kultuur ja sajanditevanused traditsioonid seniajani täies elujõus ja igapäevaelus järgitakse endiselt esivanemate tarkusi. Näiteks on muutumatuna püsinud abiellumisega seotud traditsioonid koos kolm päeva kestvate pulmadega, aga ka paljud teised kombed ja rituaalid, mida tänaseni järgitakse rahva- ja kirikukalendri pühadel.
Kihnu Reesuratas
Kihnu külastajatele on saare avastamiseks kokku pandud marsruut “Kihnu Reesuratas”, mis ühendab kõik saare vaatamisväärsused üheks ringreisiks. Marsruut on ligi 23 km pikk ja seda võib läbida nii jalgsi, jalgrattaga kui ka autoga. Jalgrattal kulub selle läbimiseks sõltuvalt füüsilisest vormist ja reisieesmärkidest 4-12 tundi.
Kuidas tulla Kihnu saarele?
Kihnu saarele pääseb aastaringselt praamiga Kihnu Virve, mis väljub 3-4 korda päevas Munalaiu sadamast (~40 km Pärnust). Praamipileteid saab osta Kihnu Veeteed lehelt ja kuna saarel toimub palju populaarseid sündmusi, siis tasub alati piletid ette ära broneerida. Kui praamile ei õnnestu pileteid saada või soovid ette võtta põnevamat veereisi, siis saab Kihnu sõita ka eritellimusel veealustega. Vaata lähemalt Visit Kihnu lehelt.
Kihnu praamile pääseb nii auto, mootorratta kui ka jalgrattaga. Soovitame auto jätta Munalaiu sadama valvega parklasse. Kõige mugavam on Kihnu saarel ringi liikuda jalgrattaga, mida saab rentida Kihnu sadamast. Jalgrattaga jõuab tervele saarele hõlpsalt ringi peale teha. Samuti on see lõbus ja sportlik aja veetmise viis seltskonnaga ja perega.
Kihnu saarel on ööbimiseks kodumajutused, mõned turismitalud ja paar külalistemaja. Saarel on kaks väikest toidupoodi ja paar väiksemat toidukohta, mis ei pruugi iga päev avatud olla. Enamasti pakub pererahvas oma kodumajutuses külalistele ka süüa.
Kihnu saarel ei ole sularahaautomaate, seega võta saarele minnes kaasa piisavalt sularaha. Kaardimakse võimalus ei pruugi igal pool töötada.
Kihnu saarel on neli küla:
- Lemsi
- Linaküla
- Rootsiküla
- Sääre küla
Idaosas asuvas Lemsis on sadam, mille kaudu toimub põhiline liiklus mandri ja saare vahel navigatsioonihooajal. Saare lääneosas asuvas Linakülas on haigla, koolimaja, koduloomuuseum, kirik ja uus rahvamaja, kus asuvad ka raamatukogu ja vallavalitsus. Sääre küla asub saare põhjaosas ja keskel, siin on sidejaoskond, poed ning Kurase keskus. Lõuna-Kihnus asuvas Rootsikülas paiknevad Kihnu Jõnnu mälestuskivi, ilmajaam ja majakas.