Suuremad iga-aastased muusikafestivalid ja sündmused Pärnumaal

Lisaks kuurortlinnale on Pärnu ka kultuurilinn, kust leiab festivale ja sündmuseid igale maitsele, nii muusika- ja spordisõpradele kui ka hea toidu austajatele. Suurimad üritused toimuvad traditsiooniliselt suvel. Põnevaid üritusi Pärnu sündmuste kalendrist võib aga leida ka muul ajal.

Pop- ja elektroonilise muusika festivalid

Beach Grind

Pärnu rannapargis ja Ammende villa aias 12.-13. juulil toimuv Beach Grind festival on üks Pärnu suvistest tippsündmustest, mis meelitab igal aastal kohale palju külastajaid. Kahepäevase festivali raames käib lavalt läbi kogu Eesti muusikaartistide paremik ja üles astuvad tuntud välismaised tippartistid.

Tegemist on suurejoonelise muusikasündmusega, mis on eriti populaarseks saanud noorte muusikasõprade seas.

Foto: Beach Grind festival

Roki- ja bluusisõpradele

Foto: Margit Petersoni blogi, Pärnu bluusifestival

Pärnu bluusipäevad

Bluusimuusika sõpradele toimuvad Pärnus suve keskel Pärnu bluusipäevad, mille kavast leiab kontserte nii Eesti bluusivirtuoosidelt kui ka välismaistelt tegijatelt. Ürituse põhitoimumispaik on Pärnu Jahtklubi, kuid kontserte toimub ka mujal.

Klassikalise muusika austajatele

Foto: Kaupo Kikas, Pärnu muusikafestival Pärnu kontserdimajas

Pärnu muusikafestival

Pärnu muusikafestival on üks tuntumaid ja hinnatumaid klassikalise muusika festivale Eestis, mis tänu Neeme Järvi ja Paavo Järvi suurele pühendumisele kogub järjest enam tuntust ka Euroopas. Festival toimub 10.-19. juulil ja selle fookuses on orkestrimuusika. Neil kuupäevadel saab Pärnu kontserdimajas nautida kõrgetasemelist festivaliorkestrit, kus mängivad oma ala tipud tervest maailmast.

Üks osa festivalist on ka Järvi akadeemia, mille raames toimuvad noortele suunatud meistrikursused, mida viivad läbi hinnatud muusikud ja pedagoogid nii Eestist kui ka välismaalt.

Suveaaria

Suvekuudel toimuv suveaaria kontserdisari on keskendunud eri ajastute vokaalmuusikale ning erinevate kunstide ühendamisele. Andekate vokalistide eestvedamisel tuleb esitamisele nii pop-jažž kui ka klassikaline muusika.

Kontserdid toimuvad Pärnu Eliisabeti kirikus.

Musica sacra

Pärnu Ooperi eestvedamisel toimuv Musica Sacra toob kaks korda aastas, kevadel ja sügisel, kuulajateni andekad interpreedid ja värsked ning eredad klassikalise muusika palad.

Selle aasta kevadised kontserdid toimuvad 9. märtsist kuni 25. maini Pärnu Eliisabeti kirikus. Lisaks kaunile vokaalile võib kontsertidel nautida viiuli-, klaveri-, oreli- ja flöödihelisid. Kontserdisarja raames astuvad üles ka külalismuusikud.

Pärnu Nüüdismuusika Päevad

20.-28. jaanuaril toimuvad Pärnu Nüüdismuusika Päevad toovad Pärnusse heliloojad, interpreedid ja muude valdkondade esindajad Eestist ning mujalt, et ühiselt süveneda nüüdisaegse muusika võimalustesse ja telgitagustesse.

Festivali raames toimuvad töötoad, kontserdid, näitused ja etendused. Nüüdismuusika päevi veab Eesti Arnold Schönbergi ühing.

Foto: Pärnu Nüüdismuusika Päevad

Pärnus toimuvad ooperifestivalid

Pärnu ooperipäevad

4.-6. juulini toimuvad Pärnu ooperipäevad toovad Pärnusse külalisi ja muusikateatreid tervest maailmast. Lisaks juba tuntud paladele tuleb ooperipäevade raames alati esitamisele ka vähemalt üks ooper, mida pole siin varem esitatud või mis on meie saalidesse sattunud üliharva. 

Ooperipäevade ajal saab Pärnust tõeline ooperigurmaanide kohtumispaik. Festival lõppeb ooperigaala ja piduliku õhtusöögiga.

 
Foto: Pärnu ooperipäevad
Fotol PromFest 2023 võitja Gabrielė Bukinė / Lithuania

Promfest

Igal teisel aastal sügiseti toimuv PromFest on Pärnu rahvusvaheline ooperimuusika festival, mille raames astuvad üles noored ooperilauljad, kes osalevad Klaudia Taevi nimelisel noorte ooperilauljate konkursil. Festivali raames lavastatakse iga kord Endla teatri laval üks uus ooperietendus. Lisaks sellele on festivali programmis ooperilauljate konkurss ning noortele lauljatele suunatud loengud ja meistriklassid.

Festivali üks eesmärke on avastada uusi ning andekaid ooperilauljaid ja tuua ooperikunst noortele lähemale.

Suupilli- ja lõõtspillifestivalid

Pärnu Harmonica festival

14.-17. juunil toimuv Pärnu rahvusvaheline suupillifestival Harmonica on üks suurimatest muusikafestivalidest meie regioonis, toimudes juba 22. korda.

Harmonica festivalil võib kuulda nii suupillil kui ka lõõtspillil esinejaid. Festivali raames toimub kontserte, konkursse ja õpitubasid, kuhu oodatakse osalema rahvamuusikuid, esinejaid, huvilisi ja harrastajaid nii Eestist kui ka mujalt maailmast. Kontserdid toimuvad Pärnu kontserdimajas, Eliisabeti kirikus, Koidula muuseumi vabaõhulaval ja Kuursaali laval.

Fotol Pärnu Harmonica festivali korraldaja Elmar Trink
Fotol Pärnu Lõõtspillihaigete Selts

Lõõtsapalavik Pärnumaal

Rahvusvahelise pärimusmuusikafestivali „Lõõtsapalavik Pärnumaal“ raames toimub sügiseti erinevaid kontserte, pärimusmuusikaõhtuid ja simmaneid üle terve Pärnumaa. 

Festivali korraldajaks on Pärnumaa Lõõtspillihaigete Selts.

Eesti keele ja kirjanduse austajatele

Pärnu Kirjandusfestival

17. augustil toimuv Pärnu Kirjandusfestival pakub 12-tunnist kultuuriprogrammi, mis on tulvil parimat eesti kirjandust, ilusat eesti keelt, suurepäraseid eesti kirjanikke ning arukaid keele- ja kirjandusinimesi.

Festival toimub Lydia Koidula järgi nime saanud Koidula pargis ja tema kunagises kodumajas, kus täna tegutseb Koidula muuseum. Festivali raames toimuvad põnevad loengud, kohtumised kirjanikega ja raamatulaat. Osavõtt on kõigile tasuta ja avatud on laste- ja noorteala.

Foto: Pärnu Kirjandusfestival Lydia Koidula pargis

Suvehooaja ametlik avapauk

Foto: Riti Voll, Tere Pärnu suvi 2023

Tere, Pärnu suvi!

Koos ametliku suve algusega 21. juunil saab uhke avapaugu ka üritusterohke Pärnu suvehooaeg.

Tere, Pärnu suvi on 21.juunil toimuv meeleolukas koguperefestival, millega tähistatakse traditsiooniliselt suve algust ning selle käigus antakse Pärnule sümboolselt üle suvepealinna tiitel. Festivali tegevused toimuvad Pärnu südalinnas, Pärnu jõel ning kesklinna silla kõrval jõeäärsel rohealal. Festival on kõigile tasuta.

Laadamelu Pärnus

Pärnu Hansapäevad

28.-30. juunil toimuvad Pärnu vanalinnas Pärnu Hansapäevad, mis tutvustavad keskaja traditsioone, kombeid ja eluolu. Festivali tegevused on peamiselt koondunud ajaloolisele Rüütli tänavale ja selle ümbrusse ning Vallikääru aasale.

Pärnu on pikkade traditsioonidega hansalinn. Hansapäevadel on rikkalik kultuuriprogramm, huvilised saavad end proovile panna kirve- ja vibuturniiridel ning avatud on keskajaturg ja käsitöömeistrite laat, kust on võimalik kaasa osta hoolega valmistatud esemeid.

Foto: Pärnu Hansapäevad
Foto: Maarja-Magdaleena Gild, Pärnu Gildipäevad 2023,

Pärnu Gildipäevad

Pärnu Gildipäevad toovad 2. ja 3. augustil Pärnu vanalinna tänavatele kunstnikud ja käsitöölised lähemalt ja kaugemalt. Festival on koondunud Rüütli, Pühavaimu ja Uue tänava äärde ning Steineri aeda.

Pärnu vanimas põlispuudega ääristatud Steineri aias kostitavad külalisi kodumaise talukaubaga talunikud ja pakuvad koduküpsetatud hõrgutisi pop-up kohvikud. Laval astuvad üles lauljad, pillimehed ja tantsijad.

Supeluse aastalaat

3. augustil toimuv Supeluse aastalaat äratab üheks päevaks ja ööks Pärnu kuurortlinna, et valmistuda uhkelt suve ärasaatmiseks. Aastalaatade traditsioon sai Pärnus alguse juba Rootsi ajal, mil laadapäeval oli õhus tunda vaniljelõhnalist vahvlihõngu, keerles karussell ja õhtuhämaruses muutus laat suureks lõbustusplatsiks.

Supeluse aastalaat pakub terve päev sisukaid tegevusi kogu perele ja õhtul jätkub pidu maagiliste üllatuste saatel. Seda kõike Pärnu kuurordi tuiksoonel, Supeluse tänaval, mis on ühtlasi suvise kuurordimelu keskpunkt.

Foto:Villi Hunt, Supeluse aastalaat

Maitserohked toidu- ja joogifestivalid

Foto: Grillfest

Hea toidu festival – Grillfest

7.-8. juunil toob Hea toidu festival Grillfest üheks nädalavahetuseks Pärnusse Vallikääru aasale kokku toidugurmaanid ja Eesti parimad grillmeistrid ning toiduvalmistajad.

Põnev ja maitsev toit koos rikkaliku kultuuriprogrammi ja mõnusa festivalimeluga paneb terve Vallikääru aasa kihama. Festivalialal jagub tegevust nii suurtele kui väikestele.

Mullfest

06. juulil toimuv Mullfest ootab suvepealinna kõiki mullijoogi austajaid koos nende perede ja sõpradega.

Festival algab mõnusa koguperepiknikuga Koidula pargis, mis on tasuta. Üritus jätkub Pärnu vanima kohviku Cafe Grandi ees, kus toimuvad veinidegustatsioonid ning võimalus on kohapeal nautida ja kaasa osta erinevaid mullijooke, alustades lihtsamatest vahuveinidest kuni päris ehtsate šampanjadeni, samuti on esindatud alkoholivabad mullijoogid.

Foto: Mullfest

Rahvusvahelised spordisündmused

Foto: Pärnu Summer Cup

Pärnu Summer Cup

27.-30. juunil toimuv rahvusvaheline noorte jalgpalliturniir Pärnu Summer Cup toob Pärnu tänavatele ja väljakutele enneolematu vutimelu, millest ka pealtvaatajatel on võimalik osa saada.

Tegemist on ühe suurima laste jalgpalliturniiriga Baltikumis. Turniiril osaleb kokku mitu tuhat noort jalgpallurit ja ligi paarsada võistkonda Eestist, Soomest, Lätist ja mujalt.

Rahvusvaheline ratsaspordifestival CHI Pärnu

24. maist 2. juunini toimuval rahvusvahelisel ratsaspordifestivalil CHI Pärnu võetakse Pärnu lähistel Maria talu ratsakeskuses kahel järjestikusel nädalavahetusel mõõtu koolisõidus, takistussõidus, rakendisõidus ja kolmevõistluses. Võistlustele oodatakse nii sportlasi kui ka publikut kaasa elama.

CHI – Concour Hippique Internationale – tähendab rahvusvahelises ratsaspordis võistlust, kus samaaegselt samas asukohas viiakse läbi rahvusvahelised võistlused erinevatel ratsaspordialadel.

Foto: CHI Pärnu

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile