Erilised saunaelamused Pärnumaal, kus oma keha ja vaimu tõeliselt lõõgastada

Eestlastele on saunas käimine alati hingelähedane olnud. Öeldakse, et sauna tuleb minna hea tujuga ja et saunas ei tülitseta. Lisaks heale õhkkonnale on saunal ka palju tervistavaid omadusi. Näiteks aitab saun ravida hingamisteid ja parandada kangeks jäänud konte, elavdada vereringet ja leevendada stressi.

2023. aasta on kuulutatud sauna-aastaks ja seda enam on põhjust tulla Pärnusse lõõgastuma ja saunaelamusi otsima. Kui leilisauna ja aroomisauna võib leida pea igast Pärnumaa spaast, siis toome lisaks välja mõned erilisemad saunaelamused, mida Pärnus ja Pärnumaal proovida saab.

Traditsioonilised saunarituaalid

Traditsiooniliselt käidi Eestis saunas laupäeval ja pärast sauna enam raskeid töid ette ei võetud. Ühe õige saunaskäigu juurde kuulub alati ka vihtlemine, mis paneb vere käima. Vihta saab valmistada pea igast puust. Kõige levinum on kaseviht, millega vihtlemine aitab tugevdada immuunsüsteemi. Tammevihta kasutatakse südame tugevdamiseks ja parema une saamiseks. Vihta võib valmistada ka ürtidest, pihlakast või kadakast. Kadakaviht mõjub eriti hästi hingamisteedele ja tänu veidi torkivamale tundele ergutab tugevamalt ka vereringet.

Enne vihtlema asumist on soovituslik vihta leotada kuumas vees. Vihtlemist tuleb alustada jalgadest ja liikuda seejärel mööda keha ülespoole. Eriti põhjaliku vihtlemisseansi jaoks tasub kasutada saunanaise või saunamehe abi.

Foto: Innervisionteam
Foto: Klaara-Manni puhke- ja seminarikeskus

Ehtsad saunaelamused koos saunamehe või -naisega

Eestimaist puuküttega sauna ja maanaise spaad koos vihtlemisega saab nautida Klaara-manni puhkekeskuses, kus saunaskäik algab teadjamehe või -naise õpetussõnadega taimede ja looduse väest ning meie enda seesmisest energiast. Ühes ehedas saunas pestakse end ikka tünniveega ja eraldi on valmis pandud soe ja külm vesi – just nii nagu vanasti kombeks.

Eestlastele omaseid saunakombeid saab kogeda ka Maria talu talurahva spaas, kus lisaks saunamõnudele saab proovida erinevaid talurahva spaa maske, mida Maria talu perenaised ise valmistavad. Maria talus on võimalik sauna kaasa võtta ka saunamees, kes korraldab unustamatu vihtlemisseansi. Saunaseansi vahepeal saab end karastada jahedas tiigivees või talvel jääaugus.

Vana hea suitsusaun

Suitsusaun on läbi sajandite olnud eestlaste seas kõige levinum saun. Suitsusauna eripära on see, et sellel pole korstent. Sauna kütmisel imbub suits saunaruumi ja annab sellele iseloomuliku aroomi. Kui saun on parajalt soojaks köetud, siis tehakse uks lasti ja lastakse suits välja, pärast mida on saun kasutamiseks valmis. Suitsusaun ei ole kunagi teravalt kuum, vaid pigem mahe ja niiske. Tänapäeval on suitsusaunasid säilinud väga vähe. Seda enam tasuks vähemalt kord elus suitsusaunas käik ära proovida.

Pärnumaal leiad suitsusauna näiteks Aasa puhkemajast, kus saab suitsusauna nautida koos kümblustünniga. Elamusi pakub ka Vango Vetevaimu suitsusaun, mis asub eraldi saarekesel, kus saad segamatult saunaskäiku nautida. Pärnu linnas leiad eheda ja elamusliku suitsusauna Estonia Resort Hotel & Spa väliterrassilt.

Foto: Estonia Resort Hotel & Spa; suitsusaun
Foto Viiking Spa-Hotel

Lumesaun

Viiking spaas avati hiljuti lumesaun, mis on ainulaadne terves Baltikumis ja Põhjamaades. Lumesauna temperatuur on -5 kuni -10 kraadi ja korraga soovitatakse seal olla 3-5 minutit. Lumesaun parandab vereringet, soodustab ainevahetust ja rasvapõletust ning pakub leevendust kroonilistele lihas- ja liigesevaludele. Lumesaun on eriti kasulik sportlastele, aga ka teistele, kes soovivad stressi maandada, sest lumesaun aitab vabastada õnnehormoone. Pärast lumesaunas käimist võid end soojendada iglusaunas, mis asub Viiking spaa katusel.

Šungiidi lõõgastusala

Põnevust pakub ka Frost Boutique Hotelli šungiidi lõõgastusala, kus lisaks saunadele saab nautida šungiidikivide lõõgastavat mõju ja jahutada end kloorivabas basseinivees. Šungiit on looduslik mineraal, mille peamiseks koostisosaks on süsinik. Šungiidil on tervendav mõju ja pärast saunaskäiku tunned end taas puhanud ja värskena.

Foto: Frost Boutique Hotel
Foto: Rauno Paap; Jõe Puhketalu

Eesti ainus indiaani saun

Põhja-Pärnumaal Indiaanikülas asub indiaani saun, mis on Eestis ainuke omataoline. Püstkojasauna köetakse telgi keskel asuva kerisega, mis paiskab leili esmalt kõrgele ja seejärel mööda seinu alla. Omadustelt sarnaneb see indiaani higistamistelgiga, ainult et on kergemini talutav. Sellegipoolest on soovituslik indiaani sauna seansi juurde juua palju puhast vett.

Samas külas asub eripärane tornsaun, mille kõrgemalt korruselt avaneb kaunis vaade Indiaanikülale, lähedal asuvale jõele ja metsaäärsele heinamaale.

Kakuami laevasaun

Pärnu külje asuvas Fishing Village-is saab koos oma seltskonnaga saunamõnusid nautida kakuami laevasaunas. Saun asub täpselt tiigi ääres, kus saab suvel ujuda ja talvel end jääaugus karastada. Laevasaun on ehitatud ehtsasse kakuami paati, mida hakati Eestis tootma 1930ndate lõpus ja need leidsid esmalt kasutust just Pärnumaal. Laeval on ka oma saunaraamat, mis annab põhjaliku ülevaate saunarituaalide kohta, mida saad saunaskäigu ajal ise läbi viia.

Foto: Fishing Village

Avafoto autor: Innervisionteam

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile