Matkarajad

Pärnu matkarajad asuvad imekaunites ning loodusega ümbritsetud paikades. Matk looduses aitab eemale saada linnakärast ning kogeda kauneid loodusvaateid. Aktiivse puhkuse veetmiseks tuleb vaid veidi linnast välja sõita ning mõnda matkarada külastada. Matkarajad on erineva pikkusega ning eripäradega. Pärnu looduses on võimalik telkimine, linnuvaatlus, räätsamatk, kanuumatkad jpm. 

Pärnu matkarajad:

Pärnus asub üle 18 matka- ja õpperaja, mis pakuvad mitmekülgseid võimalusi looduses puhkamiseks. Matkaradade eesmärgiks on loodusega tutvumine seda rikkumata. Lisaks kulgeb läbi Pärnumaa Ranniku matkarada, mis on osa Euroopa pikamaamatkarajast E9.

Matkaradadel on turvaline ning lihtne seigelda – tee toob enamasti turvaliselt algusesse tagasi. Metsaradadel võib kohata erinevaid väikseid ja suuri metsaelanikke, kes oma elupaigas parajasti tegutsevad. Pärnumaa matkarajad viivad nii rahvusparkidesse (Matsalu ja Soomaa), rabadesse, küladesse kui ka rannaniitudele. Paljudel matkaradadel on ka vaatlustornid, mis pakuvad oma imelise vaatega silmailu nii suurele kui ka väiksele. 

Populaarsemad matkarajad Pärnus on Tolkuse ja Riisa. Soomaal asuva Riisa raba matkaraja teeb eriliseks lai laudtee ning lihtne ligipääsetavus nii lapsevankri kui ka ratastooliga. 

Riisa raba

Matkaradade tutvustused

Kabli looduse õpperajale minnes on võimalik külastada Kabli külastuskeskust mereäärses männitukas. Lähedal asub ka Kabli linnujaam ning Priivitsa lõkkekoht, kus saab teha lõket ja kinnitada keha.

Kilingi-Nõmme metsarajale minnes on võimalik ööbida RMK metsamajas, mis mahutab 6 inimest. 

Kolga looduse õpperada on ideaalne koht, kus läbi viia lühimatku ja õpperetki. 

Laiksaare loodusrajal on võimalik end proovile panna nutimängus ning nautida Eestis harva esinevat lammimetsa. 

Matsalu rahvuspargi külastuskeskuse juurest algav Penijõe matkarada pakub erinevaid läbimisvõimalusi ning vaatetorn annab võimaluse jälgida Euroopa üht linnurikkamat paika. Mitte kaugel Penijõelt leiad lisaks mitmeid teisi RMK matkaradu.

Nigula looduskaitsealal asub Nigula raba õpperada, kus vaatetornis on hea jälgida rabaelanike toimetamisi. Mitte kaugel Läti piirist asuval Sookuninga looduskaitsealal asub Sandra matkarada, kus saab puhata metsaonnis.

Rannametsa-Tolkuse õpperaja läbimiseks kulub umbes 1,5-2 tundi ning külastada saab 18 meetri kõrgust vaatetorni, kust avaneb suurepärane vaade Häädemeeste rannaniidule ja Pärnu lahele ning Tolkuse rabale. 

Riisa õpperada pakub võimalust nautida rabavaikust, ronida vaatetorni ning mängida interaktiivset nutimängu. 

Ka linnas on võimalik külastada matkaradu: Pärnu rannaniit pakub võimalust külastada vaatetorni ning kõndida üleujutatud niitude kohal, Tammiste metsarada sobib hästi jalutus- ja terviserajaks. Mööda Pärnu jõeäärt lookleb Pärnu muuli laudtee.

Rabamatkad

Paljud matkarajad asuvad rabades ning võimalus on liikuda nii laudteedel kui ka räätsadel. Giidi juhendamisel saab avastada imelist Eesti loodust ning õppida Pärnumaa looduslike eripärade kohta. Räätsamatkad on hea viis rabas liikumiseks loodust kahjustamata.

Pea meeles, et 15. aprill – 15. juuni kehtib metsades raierahu, mis kehtib alates 2002. aastast. Raierahu ajal peatatakse kevadised raietööd, mis segavad lindude ja loomade pesitsusaega. Samal ajavahemikul kehtib ka Soomaalt alguse saanud “räätsarahu”, mille vältel on räätsadega kaitsealustes soodes liikumine mittesoovituslik.

Kuidas matkarajal käituda? 

  • Mõtle läbi, kuhu lähed ja mida teed
  • Tutvu eelnevalt piirkonnaga internetis
  • Pea kinni avaliku korra eeskirjadest
  • Liigu olemasolevatel teedel ja radadel
  • Ära häiri teisi matkajaid ega metsaelanikke
  • Võta tekkinud prügi alati kaasa
  • Telgi ning tee lõket selleks ettenähtud aladel

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile