Visit Pärnu elamusjuhtide arenguprogrammi eesmärk on motiveerida ettevõtjaid aktiivselt toimetama sihtkoha tutvustajatena, ekskursioonide/tuuride korraldajate/saatjatena, elamusteenuste pakkujatena. Läbi erinevate etappide toetatakse programmi raames osaleja teekonda selliselt, et heast mõttest või olemasolevast teenusest saab veebis broneeritav elamuslik turismitoode välisturistile (soovitatavalt aastaringne või madalhooaega ergutav). Selleks võib olla näiteks erihuvide rattatuur, kohalike maitsete degustatsioon, spaade tutvumistuur, töötuba turismitalus, juhendatud matk koos metsapiknikuga, ostlemine kohaliku disainiguruga, jalutuskäik kunstiradadel, ligipääsetav linnaekskursioon ratastoolis või midagi muud, mille fookuses on sihtkohale (Pärnu linn ja Pärnu maakond) omapärased tooted-teenused või eristuv lähenemine. Oluline on tagada info ja teenuse kättesaadavus vähemalt inglise keeles, aga väga oodatud on ka spetsiifilisem lähenemine nt Soome, Läti vms turistidele nende emakeeles.
Sihtrühm: Pärnu ja Pärnumaa turismiettevõtjad: turismiteenuste pakkujad, giidid, sündmuskorraldajad, renditeenuste pakkujad (nt rattarendi ettevõtted, paadisõidu pakkujad vms), kellel on huvi eest vedada elamusliku toote kokkupanemist ja elluviimist.
Maht: 5 õppepäeva (4-tunnised kontakt-kohtumised), kohtumine mentoriga (1-2h veebi teel või kontakt-kohtumisena), testelamuse läbiviimine ja testtuuril osalemine (kokku u 3h), järelkohtumine (kuni 4 tundi), lõpukohtumine (kuni 4 tundi, sügisel 2026). Lisanduvad kohtumistevahelised väiksemat sorti ettevalmistused, mõtteülesanded.
Elamusjuhtide programmis osaledes saad:
- anda olulise panuse nii enda ettevõtte kui sihtkoha elamuslikumaks muutmisel;
- juhendatult luua veebis broneeritava turismitoote välisturistile;
- mentortunni käigus nõuandeid ja personaalse tagasiside;
- kogeda test-tuuride raames sihtkohta teises rollis;
- võimaluse tutvustada oma loodud turismitoodet Visit Pärnu sotsiaalmeedia kanali(te)s ja veebilehel ning turismiinfopunktis;
- vähemalt viis professionaalse fotograafi poolt tehtud fotot loodud tootest/elamusest;
- Visit Pärnu T-särgi, pusa või muu bränditoote;
- programmi läbimisel Visit Pärnu elamusjuhi (Visit Pärnu Experience Guide) tiitli.
Programmi läbimisel väljastatav tunnustus: Arenguprogrammi läbinud saavad õiguse kasutada Visit Pärnu elamusjuhi tiitlit (Visit Pärnu Experience Guide).
Toimumispaigad: Arenguprogramm viiakse läbi erinevates kohtades Pärnus. Mentorkohtumise aja ja viisi lepivad mentor ja osaleja ise kokku.
Osalemistasu: Tasuta, juhul kui osaleja täidab osalemistingimused ja valmib/uueneb turismitoode, mida 2026. aasta jooksul pakutakse/müüakse vähemalt kolmel päeval. 120€/ettevõte, juhul kui programmis osalemine katkestatakse või loodu müüki ei lähe. Kontakt-kohtumised sisaldavad ka kohvipause.
Registreerumine: Kui arenguprogrammi registreerunute arv ületab koolituseks ettenähtud kohtade arvu, siis teeb osalejate lõpliku valiku Pärnu Linnavalitsuse turismiarenduse spetsialist, tuginedes registreerumise järjekorrale, registreerimisvormile jäetud infole ja kooskõlale programmi eesmärkidega. Registreerumine kinnitatakse registreerumise tähtaja järgselt.
- Ühest ettevõttest võib osaleda kuni kaks inimest.
- Arenguprogrammi lõpuks loob osaleja/ettevõte veebis broneeritava turismitoote välisturistile, mida on valmis pakkuma minimaalselt kolmel päeval 2026. aasta jooksul.
- Ettevõte vähemalt üks turismiteenus või -toode on esindatud ingliskeelsel Visitestonia.com veebilehel.
- Ettevõtte majandusaasta aruanne ja maksudeklaratsioonide esitamise kohustus on nõuetekohaselt täidetud ning maksu- ja maksevõlg koos intressidega ei ole suurem kui 100 eurot või on see ajatatud.
- Ettevõtte äritegevus ei tohi olla seotud Venemaa ega Valgevenega.
- Ettevõtte suhtes ei ole algatatud likvideerimise-, sundlõpetamise- või pankrotimenetlust ega tehtud pankrotiotsust.
- Ettevõte ei tegutse järgmistes välistatud valdkondades: tubaka ja tubakatoodete valmistamine, töötlemine ja turustamine; põllumajandustoodete esmatootmine, kalandus ja vesiviljelus; hasartmänguvaldkond.
- Arenguprogrammis osalemisel rakendub vähese tähtsusega abi (VTA). Täpne VTA summa oleneb osalejate arvust, kuid tõenäoliselt jääb umbkaudu 500-1000€ piiresse. Ettevõtte VTA jääki saab kontrollida Rahandusministeeriumi veebilehel: https://rar.fin.ee/rar/DMAremnantPage.action?regCode=
ARENGUPROGRAMMI KAVA:
I LOOVUS & INSPIRATSIOON Sündmusstuudio KOPUTA3x, Suur-Jõe 63
28.04 kell 13-17
13.00-13.15 Kogunemine, tervituskohv
13.15-13.30 Avasõnad Visit Pärnu poolt, Getter Koobas, Pärnu Linnavalitsuse turismiarenduse spetsialist
13.30-14.00 Inspiratsioonilugu: Kuidas sünnivad ägedad ettevõtmised? Kati Vaas
Kati on Vaas&Vaas disainistuudio, KOPUTA3x sündmusstuudio ja Nordic Verdure floristikastuudio eestvedaja, Pärnu Disaini Päeva algataja, Pärnumaa aasta naisettevõtja 2025.
14.00-17.00 Hea linnaruumi kogemuse loomine – interaktiivne kohtumine Aljona Galazaniga
Aljona on maastikuarhitekt, sündmuste looja, õppejõud ja kirglik arhitektuuri, disaini, inimkeskse linna ja jalgrattaga liikumise entusiast. Ta korraldab linnaruumi rattatuure Tartus ja mujal, nii ruumiloojatele kui ka linnaruumihuvilistele.
Kohtumine sisaldab (kokkuleppel osalejate ja ilusa ilmaga) ka rattatiiru ja energiapausi enne sõitu.
II ELAMUSJUHI SPIKKERAsukoht täpsustamisel
05.05 kell 16-20
16.00-16.15 Kogunemine, tervituskohv
16.15-17.00 Milliseid tuure ja elamusi Visit Pärnu vajab? Getter Koobas, Pärnu Linnavalitsuse turismiarenduse spetsialist
17.00-18.00 Elamusjuht kui sihtkoha giid, Liina Käär
18.00-18.15 Energiapaus
18.15-19.15 Ligipääsetava elamuse/tuuri loomine, Liina Käär
Liina on Tartu Ülikooli Pärnu kolledži sotsiaaltöö nooremlektor, Tõstamaa mõisa giid, “Giidi töö käsiraamatu” täiendaja (2025), ligipääsetavuse teemade eestkõneleja.
19.15-20.00 Arutlus, edasised juhised
III KIRE JAGAMINEAsukoht täpsustamisel
07.05 kell 13-17
13.00-13.15 Kogunemine, tervituskohv
13.15-14.45 Kirgliku avastaja kogemuslugu: rännakud ideest müügini, Jaanika Toome
Jaanika on Kirglik Avastaja brändi looja, kultuurigiid, Mulgimaa patrioot, kes organiseerib avastusretki bussituuridest Mulgi pudru töötoani.
14.45-15.00 Energiapaus
15.00-17.00 Osalejate ideede esitlused
IV TURUNDUSE ABCPärnumaa Arenduskeskus, Ringi 35
12.05 kell 13-17
13.00-13.15 Kogunemine, tervituskohv
13.15-14.45 Canva töötuba – oma turismitoote reklaampostri tegemine, läbiviija selgumisel
14.45-15.00 Energiapaus
15.00-17.00 Visit Pärnu turundusvõimalused, Triin Lorents, Visit Pärnu turundusjuht
Puhka Eestis platvormi tutvustus koos juhendatud praktilise toega, Ketlin Hamburg, Visit Pärnu diginähtavuse ja turunduse spetsialist
V SEANSS MENTORIGA
Kokkuleppel mentoriga
18.05-24.05
Programmis osaleja ja mentor lepivad mainitud ajavahemikuks kokku mõlemile sobiva aja. Mentorkohtumise käigus saab osaleja individuaalset nõu ja tagasisidet oma turismitoote kohta. Kohtumine võib toimuda nii veebis kui kontakt-kohtumisena ning kestab 1-2h.
VI DIGIPLATVORMIDE KIIRKOHTINGAsukoht täpsustamisel
26.05 kell 13-18
13.00-13.15 Kogunemine, tervituskohv
13.15-13.45 Turismitoodete müügi- ja mängustamisplatvormide ülevaade, Getter Koobas, Pärnu Linnavalitsuse turismiarenduse spetsialist
13.45-14.45 Kuidas panna oma sündmus üles kultuur.parnu.ee sündmusportaali? Gerli Kõiv, Pärnu Linnavalitsuse kultuurikorralduse spetsialist
14.45-15.00 Energiapaus
15.00-17.00 Touringery töötuba, Kristi Nevvonen
Kristi viib läbi töötoa tutvustamaks, kuidas oma turismitoode Touringery platvormil broneeritavaks muuta. Touringery on turismitarkvara, mis aitab teenusepakkujal elamused kergesti hallatavaks teha.
17.00-18.00 Võimalik näidistuur (täpsustamisel)
VII TESTIMINE JA FOTOSESSIOONIDErinevad kohad Pärnu linnas või maakonnas
SOOVITUSLIK PERIOOD 01.06.-30.06.2026
Juunikuus (kui turismitoote iseloom ja muud tingimused võimaldavad) tuleb igal osalejal/ettevõttel läbi viia näidisekskursioon, testtuur, elamustoote pakkumine. Lisaks enda turismitoote pakkumisele, tuleb osaleda veel vähemalt kahel kaasosaleja testtuuril. Testtuuri raames tehakse ka turundusfotosid. Täpsem graafik luuakse kokkuleppel kõikide osapooltega.
VIII TAGASISIDE & EDASISIDEAsukoht täpsustamisel
30.06.2026
Vastavalt loodud turismitoodetele vaatame üle tagasiside ning paneme paika tuuride/elamuste pakkumise plaani 2026. aasta lõpuni. Vajadusel täiendused. Täpsem kava lisandub.
IX FINIŠ & STARDIPUNKTAsukoht täpsustamisel
sügis 2026
Arenguprogrammi ametlik lõpetamine ning ühtlasi algus edaspidisteks iseseisvateks toimetusteks. Täpsem kava lisandub.
NB! Programmis võib ette tulla muudatusi.
NB! Programmis osalejalt oodatakse osalemist kõikidel kohtumistel. Kui mõjuval põhjusel ei ole mõnel korral võimalik osaleda, tuleb sellest ette teatada.
Kontaktisik:
Getter Koobas
Pärnu Linnavalitsuse turismiarenduse spetsialist
getter.koobas@parnu.ee / 529 7121
Tegevust kaasrahastab Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus.