Pärnust kirde poole sõites kohtab haruldasi loodusvaateid, uhkeid maakivist hooneid ja sõbralikke väiketootjaid, kelle talumajapidamistes käib vilgas elu. Astu läbi Tori, Soomaa ja Põhja-Pärnumaa paikadest. Avasta Soomaa eriline loodus ja Pärnumaa viljakas talukultuur omal käel ja endale sobivas tempos.
Põhja-Pärnumaale sõites tasub kindlasti peatus teha Soomaa rahvuspargis, mis oma rabade, soometsade ja jõgedega on üks Eestimaa looduse pärleid. Soomaa on Eesti suuruselt teine rahvuspark. Suur osa Soomaast on asustamata ja inimtegevusest puutumata, mis teeb selle piirkonna veel erilisemaks.
Kõige põnevam on Soomaal kevadise suurvee ajal, mil põllud, metsad ja niidud on vee all. See aeg on tuntud kui viies aastaaeg. Vanasti liikusid kohalikud üleujutuste ajal niitudel ja metsades ringi UNESCO maailmapärandisse kuuluva ühepuulootsiku ehk haabjaga. Tänapäeval on võimalik viiendat aastaaega avastada lisaks haabjale ka paadi või kanuuga. Muul ajal võid Soomaal ringi seigelda ka jalgsi ja räätsadel.
Oled seikluseks valmis? Oleme sulle Soomaa külastamiseks kokku pannud avastusrohke ringreisi, kust leiad puutumata looduse, ettevõtlikud talupidajad, ajalugu jutustavad vaatamisväärsused ja muuseumid ning seni avastamata kaunid vaated ja tänapäeval harva esineva rahu ja vaikuse, mis just seda Pärnumaa piirkonda iseloomustab.
1. Külasta Tori Hobusekasvandust
Tori Hobusekasvandus asub arhitektuuriliselt kaunis Tori mõisaansamblisse kuuluvas tallikompleksis, mis ehitati 1862. a.
Hobusekasvanduse muuseumis on näitus „Tori pööning“, mis peidab endas põnevaid aardeid ja rääkimata lugusid.
Pärnu kesklinnast jõuad autoga kohale umbes 30 minutiga
Varu külastuseks aega vähemalt tund
Juuni – august K-P 10-18
September – mai K-P 9-17
Hobusõit ja ratsutamine ettetellimisel
Pärnu maakonnas Toril asub Eesti vanim hobusekasvandus. Siin tegeletakse tänase päevani eesti ja tori tõugu hobuste kasvatamise ja aretamisega. Hobusel on olnud ajalooliselt tähtis roll Eesti talukultuuris. Ajal, mil traktoreid ja põllumasinaid veel ei olnud, olid hobused abiks põllu kündmisel ja saagi koristamisel. Hiljuti renoveeritud Tori Hobusekasvanduses saab ratsutada ja külalisi ootab muuseum, kust saad teada, kui suur oli tori hobuste isa Hetman ning milline on olnud hobusearetuse ajalugu Eestis.
2. Tutvu käsitööjookide maailmaga – Tori Siidritalu
Tori Siidritalus valmivad käsitööna kohalikust mahetoorainest siider, vein ja alkoholivabad tervislikud karastusjoogid.
Esita endale väljakutse ja pane end Siidritalus proovile „Disgorgement“ töötoas – siin õpid traditsioonilisel šampanjameetodil valmivate jookide ühte tähtsaimat tööetappi, kus pärast joogi setitamist toimub pudelist pärmisademe eemaldamine ja vahuveinikorgi pealepanek.
Hobusekasvandusest kulub Siidritallu jõudmiseks mitte rohkem kui 8 minutit.
Varu külastuseks aega vähemalt tund
Tori Siidritalu külastamiseks ja töötoas osalemiseks anna oma soovist eelnevalt teada.
Eestis on pikk käsitööjookide ja koduveinide valmistamise ajalugu. Vanasti leidus pea igas talus mõni tammevaat, kus laagerdati veini või mõnda kangemat alkohoolset jooki. Kuidas käib aga tänapäeval käsitöösiidri ja käsitööveini valmistamine?
Neile ja veel mitmele teisele küsimusele saad vastuse, kui külastad Soomaa rahvuspargi serval asuvat Tori Siidritalu, kus toodetakse kohalikest marjadest ja puuviljadest mahesiidrit ja -veine traditsioonilisel meetodil. Tori Siidritalu käsitööjoogid on saanud mitmeid auhindu nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Tegemist on pereettevõttega, kes on eesmärgiks võtnud toota käsitööjooke 0-jäägiga ehk zero waste põhimõttel. Jookide valmistamiseks kasutatakse näiteks õunu, rabarberit, mustsõstraid jne. Põnevaid elamusi saad nii tootmise siidrituuril kui ka siidrimeistri töötoas. Võimalik on tutvuda põhjamaise viinamarjakasvatuse ja õunapuuaiaga.
3. Ehe ja vilgas maaelu Kurgja talumuuseumis
Uus käed-külge näitus jutustab temaatiliste tubade kaudu põnevaid lugusid Jakobsoni elu olulisimatest sündmustest, paikadest, inimestest ja suurmehe südamesoovidest.
Soovitame talumuuseumis osa võtta ka praktilistest talutöötubadest! Näiteks saad siin õppida valmistama sõira ehk eestimaist kohupiimajuustu. Karaski ja maitsevõi õpitoas saad teada, kuidas küpsetada imemaitsvat karaskit, mis 19. sajandil oli igapäevane osa eestlaste toidulauast. Töötoas osalemine on vaja eelnevalt kokku leppida.
Tori Siidritalust sõidab Kurgja talumuuseumisse 36 minutit
Varu külastuseks aega vähemalt poolteist tundi
Märts – oktoober K-P 10-17
November – veebruar K-P 10-16
Pärnumaa kirdeosas Kurgja külas asub C. R. Jakobsoni talumuuseum, kus on võimalus aimu saada sellest, missugune nägi 19. sajandil välja elu Eestimaal. Talumuuseum annab hea ülevaate Eesti ärkamisaegse suurmehe ja uuendusliku põllumehe C. R. Jakobsoni elutööst. Jakobsoni jooniste ja unistuste järgi ehitatud talukompleksis saad tutvust teha maaelu traditsioonide ja kommetega. Taluõuel võid kohata ka taluloomi.
Häärberis asuv püsinäitus räägib Jakobsoni elust ja tegevusest. Kurgja talumuuseumi rehetoas pakutakse lihtsaid toite kohalikust toorainest.
4. Astu läbi Piesta Kuusikaru talust
Piesta Kuusikaru talu Vändra metsas Pärnumaal ootab külla kõiki, kellele pakuvad huvi kohalikud õunatooted ja kodulugu.
Piesta Kuusikaru talu juures on ka puhkemaja, kuhu saab jääda ööbima.
Sõida Kurgjalt u 25 minutit Pärnu suunas
Varu külastuseks aega vähemalt tund
Külastamiseks anna oma soovist eelnevalt teada. Talupood on avatud siis, kui pererahvas on kodus. Suveperioodil on pühapäeviti avatud talukohvik, kuhu võid rõõmsalt kohe sisse astuda!
Tagasiteel Pärnusse astu läbi samuti EUROPARC kestliku turismi sertifikaadiga pärjatud Piesta Kuusikaru talust, kus pererahva käe all valmivad tuntud ja armastatud kohalikust toorainest õunatooted – puhas õunamahl, aeglaselt kääritatud õunaäädikas ja gurmaanide lemmik õunastroop. Eelneval kokkuleppel saad osaleda toodete degusteerimisel ja töötubades.
Samuti jagab pererahvas nippe, kuidas valmistada kodus limonaadi ja millest segada kokku mõnus salatikaste. Külastajatele tutvustatakse 150-aastase talu ajalugu ning tänapäevast tootmist. Talupoest saad kaasa osta Piesta tooteid ning suvistel pühapäevadel veeta mõnusalt aega talukohvikus.
Õunapuu kasvas vanasti pea igal Eesti taluõuel. Koduõuntest valmistatud tooted on eestlaste seas populaarsed ja vanasti valmistati neid ka ise. Nii saad Piesta Kuusikaru talus proovida tükikest Eestile omasest maitsest.
Avasta lisaks:
Selja Meierei
Tagasi Pärnusse sõites tee peatus maantee ääres asuvas Selja Meiereis, kust saad osta värskeid piimatooteid, juustu, kohupiima ja kohalike lihameistrite toodangut. Tegemist on Pärnumaa ainsa piimatööstuse esinduskauplusega, nii et astu sisse ja haara julgelt kaasa midagi head ja maitsvat.
Ööbimiskohad ja saunad Soomaal
Vali kas ühepäevane teekond või jää Soomaale ööbima, et saaksid siin pikemalt ringi vaadata.
Saunas käimine on Eestis olnud traditsiooniks juba aastasadu ja see on osa kohalikust identiteedist ka tänapäeval. Sauna võib minna iga päev, selleks ei pea otsima erilist põhjust. Lisaks lõõgastavale toimele on saunal ka tervisele kasulik mõju. Eestimaal ringi reisides on saunaskäik üks neist kohustuslikest elementidest, mida kindlasti tasub järele proovida.
Soomaa rahvuspargi servast leiad Green Key ja EUROPARC sertifikaadiga Põnka puhkemaja, kus saab ööbida ja nautida kohalikke maitseid, tünnisauna ja saunarituaale. Samast piirkonnast leiad EUROPARC sertifikaadiga Piesta puhkemaja ja Soomaa puhkeküla, kus on saunad ning kuhu saab ööbima minna nii pere kui ka sõpradega.
Urumarja saunalaagris ootab külalisi iglusaun ja kaminaküttega jurta, kus pakutakse öömaja. Green Key märgisega Urumarja saunalaagri teeb eriliseks see, et siin ei ole tavapärast elektriühendust ega veetrassi. Puhkekohas on kasutusel vaid patarei- ning akutoitel LED-valgustid. Vett saadakse kõrval asuvast Kurina jõest ning elektri tarbeks on paigaldatud pisikene päikesepaneel.