Põnevust pakkuvad muuseumid ja näitused, mida külastada Pärnu kandis

Muuseumid pakuvad rohkelt avastamisrõõmu ja neist leiab alati midagi põnevat, ka siis kui neid mitmendat korda külastada. Pärnu muuseumides on kaasahaaravad püsiekspositsioonid ja pidevalt vahetuvad näitused, millega end kursis hoida. Tihti ongi muuseumide külastus hea ette võtta siis, kui õues on porine ja pime ning väga palju muud tegevust ei leidu. Pärnu muuseumid on enamjaolt avatud aastaringselt. Toome välja mõningad ideed, milliseid põnevaid muuseumeid ja näituseid Pärnus ja selle lähiümbruses külastada.

Pärnu muuseum
Foto: Pärnu muuseum

Pärnu muuseum

Sattudes Pärnusse, tasub kindlasti külastama minna Pärnu Muuseumi, mis asub endises soolalao hoones ja kus on näha eksponaate alates kiviajast kuni tänase päevani. 2021. aastal sai Pärnu Muuseum 125-aastaseks. Sellega seoses avati juubelinäitus, mis võtab kokku muuseumi erinevad asupaigad, ekspositsioonid, kogumispoliitika ja näitusetegevuse. Lisaks leiab Pärnu Muuseumist põnevaid ajutisi väljapanekuid.

Uue Kunsti Muuseum

Pärnu Uue Kunsti Muuseum suudab alati pakkuda positiivseid üllatusi ja elamusi. Eriti tuntud on Uue Kunsti Muuseum oma igasuvise aktinäituse „Mees ja Naine“ poolest. 2020. a lõpus kolis Uue Kunsti Muuseum uude kohta, asudes nüüd Pärnu linna südames, täpselt Iseseisvusväljaku kõrval. Lisaks püsiväljapanekule saab Uue Kunsti Muuseumis pea iga nädal tutvuda mõne andeka kunstniku või fotograafi väljapanekuga mitte ainult Eestist, vaid ka välismaalt. Igal aastal toimub juba traditsiooniks saanud taaskasutusnäitus, kus vanadele asjadele antakse uus elu.

ukm_uue_kunsti_muuseum_iseseisvuse
Foto: Pärnu Uue Kunsti Muuseum
Punane torn (Elen Juurma)
Foto: Elen Juurma

Punane torn

2020. aastal avas Pärnus taas uksed ajalooline Punane torn. Tegemist on ühe Pärnu vanima hoonega, mis asub vanalinnas ja on kunagise linnakindlustuse osa. Punases tornis asus kunagi ka vangitorn. Täna tegutseb torni kolmel korrusel innovaatiline külastuskeskus. Esimesel korrusel on võimalik tutvuda Punase torni ajalooga, mis ulatub tagasi 15. sajandisse. Korrus kõrgemal tutvustatakse keskaegset Uus-Pärnut 16. sajandi keskpaigas. Torni kolmandal korrusel asub kaasaegne 360-kraadine panoraamkino, kus näidatakse 10-minutilist animafilmi Pärnu ajaloost. Torni hoovis on avatud tasuta välinäitus, kus eksponeeritakse esemeid, mida Pärnus arheoloogiliste kaevamiste käigus on leitud.

Carl Robert Jakobsoni Talumuuseum

Kurgjal asuvas Carl Robert Jakobsoni Talumuuseumis saab tutvuda meie esivanemate eluolu, tööde ja kommetega. Huvilisi ootab 2021. aastal avatud värske püsinäitus Carl Robert Jakobsonist kui eesti vaimupõllu äratajast. Talumuuseum on hea koht, kus lastele vana aja elu tutvustada. Siin tegeletakse ka tänasel päeval aktiivselt karjakasvatuse ja põllupidamisega. Näha saab veiseid, lambaid ja hobuseid ning sisse piiluda traditsioonilistesse taluhoonetesse – karjalauta, aita, veskisse ja rehemajja.

Kurja talumuuseum
Foto: Elen Juurma
Foto: Halinga Automuuseum

Automuuseum

Automuuseum Halingas toob meelde nostalgilised ajad, mil meie teedel liikusid veel peaasjalikult NSVLi sõidukid. Kui tahad meelde tuletada, missugused nägid seest ja väljast välja Volgad või Moskvichid, siis oled oodatud just Halinga Automuuseumisse, sest tegemist on ühe suurima NSVLis toodetud autode kollektsiooniga terves Euroopa Liidus. Väljapanekult leiab lisaks nõukogude autodele ka terve rea põnevaid mudeleid mujalt maailmast, sh Euroopast ja USA-st. Esindatud on mudelautode kollektsioon ja näha saab 1963. aasta Ramblerit, mis kunagi kuulus Paul Keresele.

Eesti Muuseumraudtee

Lavassaare endisel turbatööstuse alal paikneb ainulaadne Eesti Muuseumraudtee, kus saab tutvuda Eesti kitsarööpmelise raudtee ajalooga. Väliekspositsioonis on esindatud enam kui 80 veeremiühikut, teiste seas on välja pandud 5 auruvedurit. Siseruumides on avatud näitus koos vanade esemete, dokumentide ja fotojäädvustustega, mis kõik jutustavad lugusid raudtee ajaloost. Muuseumi välialal asuvatesse veduritesse on võimalik ka sisse piiluda ja proovida, kuidas on istuda vanaaegses vagunis või juhikabiinis. Sügistalvisel hooajal on muuseum avatud ettetellimisel ja eriürituste ajal. Suvel saab muuseumraudteed külastada iga päev. Aeg-ajalt tehakse külastajatele sõitu ka auruveduril.

Lavassaare muuseudmraudtee
Foto: Eesti Muuseumraudtee Lavassaares
Tori hobusekasvandus
Foto: Tori Hobusekasvanduse muuseum

Tori Hobusekasvanduse muuseum

Eesti kõige vanemas, 1856. aastal tegevust alustanud Tori hobusekasvanduses tegeletakse tänaseni eesti ja tori tõugu hobuste kasvatamise ja aretamisega. Siin saab tutvuda Tori mõisaansamblisse kuuluva tallikompleksiga ja oma silmaga näha, milline näeb välja hobuste igapäevaelu. 2021. aastal sai Tori hobusekasvandus 165. aastaseks. Külastajatele on avatud Tori Hobusekasvanduse muuseum koos näitusega „Tori pööning”, kust leiab pööningule kohaselt mitmesuguseid peidetud aardeid, põnevaid lugusid, legende ja meeliköitvat kunsti.

Kihnu muuseum

Võttes ette reisi Kihnu saarele, on lausa kohustuslik läbi põigata Kihnu muuseumist. Sellest 1974. aastal endises koolihoones avatud muuseumist leiab kõike, mis Kihnu kultuuriruumi ja kihnlaste igapäevaelu peegeldab, sealhulgas näiteks tööriistu, rõivaid, käsitööd ja mööblit.

Kihnu muuseumis saab tutvuda ka kuulsate kihnlaste, kodu-uurija Theodor Saare, metskapten Enn Uuetoa ja hõbedasepp Peeter Rooslaidi tegemisi tutvustava väljapanekuga. Samuti saab siin näha Kihnu naivistlikku kunstiväljapanekut, mis on omaette vaatamisväärsus.

Kihnu muuseum
Foto: Kihnu muuseum

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile