Kas teadsid, et kanuumatk on üks parimaid viise koos oma sõprade või kolleegidega meeldivalt aega veeta ning samaaegselt ühendada sportlik tegevus puhkusega? See annab võimaluse minna värskesse õhku, tutvuda jõge ümbritseva looduse ja seal elavate loomadega. Kanuumatkad pakuvad kõikidele osalejatele meeldejäävaid mälestusi ning erinevaid väljakutseid. Kanuud jagades peab alati arvestama teise inimesega – ühiselt matkates tekib kindlasti parem koostöö ja teineteise mõistmine. Tõsisematel matkahuvilistel on võimalus osaleda mitmepäevastel kanuumatkadel, kus ööbitakse looduses, tehakse sauna ning süüa. Lisaks saab kanuumatka kombineerida näiteks rabamatka või hobumatkaga.
Millal minna kanuumatkale?
Pärnumaal saab kanuumatka korraldada kõikidel aastaaegadel. Valida tuleb sobilik riietus ning võimetele vastav marsruut. Kuid mis on kõige parem aastaaeg kanuumatkaks? See oleneb huvidest ja oskustest. Kevadised kanuumatkad on erilised, sest loodus tärkab ja jõgedesse jõuavad sulaveed. Suurvee aeg, kui jõgedes on rohkem vett, pakub head väljakutset, sest voolukiirused on suuremad kui tavaliselt. Suvel ja sügisel saab hea kaldavaate asemel seigelda jõetaimestiku vahel. Samas võib veetase kõikuda ning seetõttu muutub osadel jõgedel matka korraldamine natukene keerukamaks. Soojad ilmad ja soe vesi teevad aga matkamise ja puhkepausid palju mugavamaks. Suviti korraldatakse ka hilisõhtuseid-öiseid kanuumatku. Kanuumatk talvel on omaette ekstreemsus, sest vesi on väga külm ning kaldaäärsed võivad olla jääs. Temperatuuri tõttu kaob jõetaimestik ning kaldaäärsed tulevad väikestes jõgedes jälle nähtavale. Matka ei saa korraldada ainult väga madalate miinuskraadidega, kui jõgedele tuleb täielikult jääkate peale. Siis saab aga kanuud teiste vahendite vastu välja vahetada ja avastada maalilist loodust näiteks uiskudel, räätsadel või tõukekelgul.
Kanuumatk Soomaal
Kanuumatkad Pärnumaal toimuvad enamasti Soomaal, mis on tuntud oma viienda aastaaja poolest. Tegemist on perioodiga, mil suurvesi ujutab Soomaa alasid üle. See juhtub enamasti kevade alguses, kui talvine lumi hakkab sulama, aga võib juhtuda ka muudel aastaaegadel. Kuna ilmad on väga heitlikud, siis võib mõnel aastal suurvesi üldse tulemata jääda. Samas võib veetõus olla üle mitme meetri ning see ujutab üle väga suured maa-alad. Suuremate üleujutuste puhul räägitakse isegi Võrtsjärve-suurusest maa-alast.
Soomaa viies aastaaeg meelitab ligi tuhandeid huvilisi üle maailma. Võimalus matkata üleujutatud aladel ning näha, kuidas kohalikud selles keskkonnas elavad on unikaalne kogemus kõigile. Üleujutatud taluõuesid ja sõiduteid ning toimetulekuks eraldi ehitatud parvesid ei näe just iga päev.
Kõige populaarsemad Soomaa jõed kanuumatkadeks on:
Kanuumatkad Pärnu jõel
Lisaks Soomaale saab kanuumatka planeerida Pärnu jõel, mis on oma voolukiiruselt vaheldusrikas. Pärnu jõe eeliseks on selle laius – see on kanuumatkadeks sobilik suvel ja sügisel, kui väiksemad jõed on juba jõetaimestikku täis kasvanud. Kui Pärnu jõgi on avastatud, võib kanuumatka proovida ka Reiu jõel, mis on Pärnu jõe lisajõgi. Mõlemad jõed on kalarikkad ning annavad võimaluse ühendada kanuumatk kalapüügiga. Sel juhul võib kanuumatk kulmineeruda näiteks lõkkel küpsetatud saagi söömisega.
Soovitused kanuumatkaks
Kõige parema kogemuse saamiseks on soovitatav kanuumatk organiseerida koos matkajuhiga, kes tunneb hästi piirkonda. Nii õpivad matkalised rohkem tundma ümbritsevat loodust ning kogemusteta matkalistele lisab see vajalikku turvatunnet. Pärnumaal on mitmeid erinevaid ettevõtteid, kes korraldavad kanuumatkasid nii Soomaal kui teistel Pärnumaa jõgedel.
Rohkem infot Soomaast: Soomaa Rahvuspark
Veematkakogemust pakuvad järgnevad ettevõtted: