9 Pärnumaa muuseumi, mis väärivad avastamist

Ilmade jahenedes on paras aeg ette võtta elamusrohke muuseumide külastus. Siit artiklist leiad häid vihjeid, millised Pärnumaa muuseumid pakuvad põnevaid elamusi ja väärivad avastamist.

Häädemeeste muuseum

Kui oled parasjagu sõitmas Pärnust Ikla suunas, siis põika sisse Häädemeestele, sest 2022. aastal taasavati uues asukohas Häädemeeste muuseum, kus saab tutvuda rannapiirkonna värvika ajaloo ja laevaehitustraditsioonidega.

Häädemeeste muuseum pakub head ülevaadet piirkonna ajaloost, purjelaevanduse arengust ja kalandusest. Muuseum asub Häädemeeste vallamajaga samas majas. Näha saab vanu esemeid, samuti saab muuseumit külastades teada, kuidas Häädemeeste omale nime sai.

Foto: https://haademeestevald.kovtp.ee/muuseum

C. R. Jakobsoni talumuuseum

Foto: C. R. Jakobsoni Talumuuseum Kurgjal Facebooki leht

Põhja-Pärnumaal Kurgjal asub C. R. Jakobsoni talumuuseum, kus kõigil huvilistel on võimalik tutvuda Eesti 19. sajandi ärkamisaja suurmehe Carl Robert Jakobsoni elu ja tööga. Talumuuseumi teeb eriliseks see, et siin tegeletakse siiamaani loomapidamise ja põllumajandusega.

Kohapeal saab lähemalt tutvust teha lehmade, lammaste, kanade ja hobustega. Võimalik on sisse piiluda erinevatesse taluhoonetesse ja külastamiseks on avatud värskelt renoveeritud peamaja, mis jutustab tubade kaupa põnevaid lugusid Jakobsoni ideedest ja tema elu olulisematest saavutustest.

Muuseumi külastades laadi alla NUMU äpp, kust saad lisaks kuulata põnevaid lugusid Jakobsonist endast ja muuseumi väljapanekust.

Tori hobusekasvandus

Tori hobusekasvandus on Eesti vanim hobusekasvandus. Siin tegeletakse tänaseni eesti ja tori tõugu hobuste kasvatamise ja aretamisega. Lisaks on siin avatud muuseuminäitus „Tori pööning“, kust võib leida nii peidetud aardeid kui ka tutvuda kohalike lugude ja legendidega. Näiteks saad näituselt teada, milline nägi välja Hetman, kes on tori hobuste esiisa.

Loomulikult saab Tori hobusekasvanduses kätt proovida ka ratsutamises ja sõita hobuvankriga.

Tori hobusekasvandust ja Jakobsoni talumuuseumi saab külastada ka Eesti Maaelumuuseumide ühispääsmega, mis lisaks Torile ja Kurgjale võimaldab külastada Eesti Põllumajandusmuuseumi Ülenurmel.

Foto: Tori Hobusekasvandus

Muuseumraudtee

Foto: Caroly Rohela

Pärnumaal Lavassaares asuvalt muuseumraudteelt leiad Eesti ainsa veel tänaseni töötava aururongi. Muuseumraudtee õuealal on tutvumiseks välja pandud enam kui 80 ühikut erinevaid veeremeid – vedurid, kaubavagunid, 1930ndatest pärit reisivagun ja viis auruvedurit.

Nii mõnessegi masinasse saab ka ise sisse minna, et lähemalt uurida, missugused vedurid ja vagunid vanasti välja nägid. Muuseumihoone siseruumides on võimalus tutvuda Eesti kitsarööpmelise raudtee ajalooga. Nädalavahetustel saab muuseumraudteel ka auru- või diiselrongiga sõita.

Automuuseum

Tallinn-Pärnu maantee äärde jäävas Halingas asub automuuseum, mis ei jäta külmaks ühtegi autohuvilist. Siin saad tutvuda enam kui 50 erineva sõidukiga tervest maailmast. Näha saab eelmisel sajandil Eesti teedel liikunud masinaid, häid klassikuid Euroopast ja USA-st ja mitmeid uunikmasinaid. Olemas on ka ekspositsioon mudelautodest.

Automuuseumi kuulsaim eksponaat on Paul Keresele kuulunud 1963. aasta Rambler. Muuseum asub Via Baltica 103. kilomeetril. Õige koha tunned ära maantee ääres seisva vana bussi järgi, mille peale on kirjutatud automuuseum.

Foto: Andres Arro

Uue Kunsti Muuseum

Foto: Uue Kunsti Muuseum

Pärnu Iseseisvuse väljaku ääres kunagises pangamajas asub Uue kunsti muuseum, kust leiab alati häid kunstielamusi. Tegemist on Eesti esimese kaasaegse kunsti muuseumiga, mis tegutseb juba alates 1992 a. Kokku on Uue kunsti muuseumis esindatud mitu tuhat erinevat teost. Ekspositsiooni kuuluvad maalid, fotod, filmid, graafika, skulptuurid ja palju muud põnevat nii välismaalt kui ka Eesti tuntud kunstnikelt.

Lisaks püsinäitusele toimub Uue kunsti muuseumis pidevalt erinevaid ajutisi näitusi, seega tasub muuseumi kalendril silma peal hoida. Üks tuntumaid näituseid Uue kunsti muuseumis on aktinäitus „Mees ja Naine“, mis toimub igal suvel ja millest on saanud üks populaarsemaid kunstisündmuseid.

Punane Torn

Pärnu südalinnas asuv Punane torn on Pärnu linna kõige vanem säilinud ehitis, mis pärineb 15. sajandist. Täna tegutseb Punases tornis kaasaegne avastuskeskus, mis tutvustab moodsas võtmes Pärnu kujunemislugu.

Punase torni kõige kõrgemale korrusele on rajatud elamuslik panoraamkino, kus saab näha kaasahaaravat lühifilmi, mis tutvustab Pärnu arengut jääajast kuni tänapäevani. Filmi keskmes on vaataja asukohast avanev vaade, mis näitab linna asukohas toimunud geograafilisi muutusi ja linna arengut. Filmi käigus võid sattuda ka märgiliste ja põnevate ajalooliste sündmuste keskele. Muuseumi hoovis saab mängida üleelusuuruses Veskimängu, mis oli populaarne ajaviitemäng keskajal.

Foto: Valdis Skudre

Pärnu Muuseum

Foto: http://www.parnumuuseum.ee/parnu-muuseum

Pärnu Muuseum on üks moodsamaid ajaloomuuseume Baltikumis. Püsinäitus „11 000 aastat ajalugu – Elamusi vanast ajast“ viib põnevale ajarännule läbi kiviaja, keskaegsete kaubateede, barokkaja kindluslinna kuni nõukogude perioodini. Loomulikult ei puudu Pärnu muuseumist ka Pärnu kuurordi ajalugu.

Lisaks püsiväljapanekule on muuseumis ajutiste näituste saal, kus toimub mitmesuguseid näituseid. Muuseumis on muuseumipood, kust saab osta kohalike loomeettevõtjate loomingut. Samuti toimub siin pidevalt põnevaid üritusi ja töötubasid, kuhu on oodatud kõik kogu perega.

Koidula Muuseum

Pärnus Jannseni tänaval, Johann Voldemar Jannseni ja Lydia Koidula kunagises elukohas asub Koidula muuseum, mis tutvustab kahe Eesti suurkuju elu ja tegevust. Majal on oma koht ka kultuuriloos – siin asus maarahva kool ja nädalalehe Perno Postimees toimetus.

Muuseumi juurde kuulub hiljuti renoveeritud aed, kus lapsed saavad tutvust teha erinevate taimedega, uudistada putukate sagimist putukahotellides, panna end proovile luuletaja rollis ja mängida Lolla ehk Lydia Koidula lapsepõlvemänge.

Foto: http://www.parnumuuseum.ee/koidula
Foto: http://www.parnumuuseum.ee/koidula/pusinaitus

Muuseumihoones saab tutvuda erinevate tubadega – kirjutustuba, koolituba, söögituba, lastetuba, magamistuba, mis kõik on läbi põimitud killukestega eesti ärkamisajast ning Koidula ja Jannseni elulugudest. Püsinäitust täiendab ajutiste näituste saal, kus saab vaadata Koidula lavastuste ja telesaadete retrospektiivi, osaleda muuseumitundides ja lugeda Postimeest ning Pärnu Postimeest.

Pärnu muuseumi, Punast torni ja Koidula muuseumi saab külastada ka Pärnu muuseumide ühispiletiga. 

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile