Koidula Muuseum – Lydia Koidula ja J. V. Jannseni elu ning tegevus

Koidula muuseum, Pärnu, Pärnu maakond, Eesti
Vaata kaardil

Ajad ja hinnad

01.06.24 - 31.12.24

10:00 - 18:00
Min 5.00€
Max 15.00€

Koidula Muuseum avati 1945. aastal majas, mida tähistab mälestustahvel tekstiga „Siin elas J. W. Jannsen aastatel 1850–1863 ja siin kasvas tema tütar Lydia“. Kahe suurvaimu, Johann Voldemar Jannseni (1819-1890) ja Lydia Koidula (1843-1886) endises kodus tutvustatakse püsiekspositsiooni vahendusel nende elu ja tegevust eesti ärkamisaja kontekstis. Maja on kultuuriloolise tähtsusega ka kui maarahva kool ja nädalalehe Perno Postimees toimetus.

 

Püsinäitust täiendab ajutiste näituste saal muuseumi teisel korrusel, kus lisaks saab vaadata Koidula lavastuste ja telesaadete retrospektiivi, osaleda muuseumitundides ja lugeda ajalehti Postimees ning Pärnu Postimees.

 

Näitust rikastavad interaktiivsed ekraanid lugemis- ja audiofailidega: nii saab näiteks kuulata Koidula ja Jannseni mälestusi ning saada põhjalikuma ülevaate tolleaegset eluolust ja maailmavaatest. 

 

Koidula muuseumimaja juurde kuulub maja taga paiknev aed, mis on vaid väike osa endise Ülejõe koolitalu krundist. Punased mungakivist kõnniteed viivad vabaõhulavani. Siin peetakse iga aasta 16. mail Jannseni sünniaastapäeva pidu ja antakse üle Pärnu linnavalitsuse J. V. Jannseni nimeline kultuuri- ja haridusauhind, toimuvad kontserdid ja teatrietendused. Vabaõhulava kõrval aiagaleriis toimuvad aastaringselt kunsti- ja ajaloonäitused.

 

Muuseumi aed kui Lydia Koidula lapsepõlve mängumaa vaimustab pere pisemaid avastusraja, putukahotelli ning aiamängudega.