Juhan Uppin, Martin Arak ja Kert Krüsban / PÄRNU

Pärnu Nooruse Maja, Roheline 1b, Pärnu
Vaata kaardil

Ajad ja hinnad

09.11.24

18:00 - 23:59
Min 10.00€
Max 15.00€

1.-17. novembril 2024 sõidavad igasse Eesti ilmakaarde kontserttuurile kolm Vabariigi Pillimeheks valitud muusikut - 2018 aastal ajaloo esimese Vabariigi Pillimehe tiitliga pärjatud Juhan Uppin (päkarauakannel ja lõõtspill), 2020. aastal tiitli omanikuks saanud Martin Arak (rahvakannel) ja 2022. aastal tiitli omanikuks saanud Kert Krüsban (lõõtspill). Et Vabariigi Pillimehe tiitel on igavene, on Eestil nüüd kolm Vabariigi Pillimeest, kes soovivad oma muusikaga rõõmustada publikut igas Eesti ilmakaares.


Juhan Uppin

Juhan Uppinit võib pidada oma aja üheks parimaks, lugupeetaivamaks ja ka tituleerituimaks pillimeheks. Tema igapäevatööks muusiku ameti kõrval on samuti muusika, täpsemalt pärimusmuusika õpetamine ja uurimine. Uppini „igapäevaseks“ pilliks on Teppo tüüpi lõõtspill, „pühapäevapilliks“ kandled. Kolme Vabariigi Pillimehe kontsertidel lubab ta üllatuseks ka mõne muu lemmikpilli kaasa võtta, sest kui on nii hea lõõtsa- ja nii hea kandlemängija, ei pea ju ise tingimata neid pille mängima. 


Martin Arak ehk Kandle-Oss

2020. aastal Vabariigi Pillimehe tiitli võitnud lihtsat Rõngu kandi meest Martin Arakut tuntakse ka Kandle-Ossi nime all, kelle armastatud hobiks on saanud tema esiisade kombel rahvakandle mängimine. Kolmandat põlve pärimusmuusik Kandle-Oss võlub oma karismaatilise oleku ning nobeda sõrmejooksuga – ning häälepaelad lööb valla nii, et kilomeetri raadiuses kõik kaasa laulda soovivad! Pealtnäha ossiliku fassaadi taga peitub tegelikkuses kahe tütre isa väga õrn hing ja soe süda, mis on ka kuulajatele lahkelt avali.

Kui külapillimehest Kandle-Ossist sai Vabariigi pillimees, siis pärast seda tuli Vanemuine ise talle kannelt pakkuma.


Kert Krüsban

Kert Krüsban alustas pilli kääksutamist niipea, kui vanaisast koju jäänud väike lastekarmoška sülle ära mahtus. Tänu Lahemaa Rahwamuusikutele sai lõpuks kääksutamisest pillilugu ning sealses kogukonnas kasvas temast lõõtspillimängija. Samaaegselt alustas Kert akordioni õpinguid Loksa Muusikakoolis. Hiljem jätkus koolitee Heino Elleri Muusikakoolis pärimusmuusika lõõtspilli erialal. Aastast 2022 kannab Kert Vabariigi pillimehe tiitlit.


Vabariigi Pillimeeste tuur toimub:

1. novembril kell 19.00 Võru Kannel

2. novembril kell 18.00 Karksi-Nuia Kultuurikeskus  

3. novembril kell 17.00 Tartu Lodjakoda

8. novembril kell 19.00 Haapsalu Kultuurikeskus

9. novembril kell 18.00 Pärnu Nooruse Maja

10. novembril kell 17.00 Nõmme Kultuurikeskus

15. novembril kell 19.00 Türi Kultuurikeskus

16. novembril kell 18.00 Kadrina Rahvamaja

17. novembril kell 17.00 Narva Vaba Lava

_____________________________


2024. aasta novembris antakse välja järjekordne Vabariigi Pillimehe tiitel, kui Viljandi Pärimusmuusika Aita kogunevad 22. novembril pillimehed ja -naised üle Eesti. Saa osa lustlikust soolopillimeeste konkursist -> www.folk.ee