Kunst ja Pärnu – kuhu minna ja mida teha

Igal aastal toimub Pärnus mitmeid kunstisündmuseid, kus saab tutvuda nii Eesti kui ka välismaa kunstnike loominguga. Pärnu kunstimaailm on kirev ja lai, hõlmates lisaks maalikunstile ka fotograafiat, tänavakunsti, graafikat, valgusinstallatsioone ja filmindust.

Pärnu linnagalerii ja kunsti aastanäitus

Pärnu linnagalerii tegutseb alates 1995. aastast ja korraldab kunstinäituseid Pärnus ja edendab Pärnu kunstielu. Linnagaleriis toimuvatel näitustel on esindatud erinevad žanrid, alates maastikumaalist kuni abstraktse kunstini, samuti võib siin näha graafikat.

Aasta teises pooles toimuval Pärnu kunsti aasta tähtsündmusel ehk Pärnu kunsti aastanäitusel saab igal aastal näha paremikku Pärnu ja Pärnumaaga seotud kunstnike ning harrastuskunstnike uuemast loomingust.

Foto: Marko Toomast

Fotofest

Foto: Marko Toomast

Fotofesti eesmärk on elavdada Pärnu talvist kunstielu. Festivali raames saab külastaja heita pilgu kaasaegsel fotomaastikul toimuvale.

Fotofest koosneb mitmest erinevast fotonäitusest, mis toimuvad ühel ja samal ajal erinevates kohtades. Näiteks võib festivali raames imetleda fotokunsti Pärnu raekoja hoones, Linnagalerii kunstnike majas, Pärnu Keskraamatukogus, Pärnu Kontserdimajas ja Endla Teatris.

Näitustel eksponeeritakse nii maastikufotosid, elu ja olustikku kujutavaid fotosid kui ka portreesid, mille autorite seas on fotograafe nii Eestist kui ka välismaalt.

Uue Kunsti Muuseum ja näitus „Mees ja naine“

Mõned aastad tagasi asukohta vahetanud Uue Kunsti Muuseum on Eesti esimene kaasaegse kunsti muuseum, mis tegutseb alates 1992. aastast.

Muuseumi põhikollektsioonis on esindatud mitu tuhat visuaalkunsti teost üle maailma. Lisaks maalidele leiab siit veel ka fotosid, filme, graafikat, skulptuure.

Uue Kunsti Muuseumi kuulsaim näituste sari on igasuvine aktinäitus „Mees ja Naine“, mis on üks tuntumaid kunstiüritusi Pärnus. Näitus pöörab tähelepanu keha ja hinge ilule ja harmooniale, mida igal aastal püütakse kujutada veidi uue nurga alt.

Foto: https://mona.ee/xxix-aktinaitus-mees-ja-naine-unenagu/

Pärnu kunstisuvi

Foto: https://linnagalerii.ee/parnu-xxi-kunstisuvi/

Pärnu Kunstisuvi toimub igal suvel alates 1995. aastast ja võib öelda, et siit on läbi käinud suurem osa Eesti kunstimaailma suurtegijatest.

Viimastel aastatel on Pärnu kunstisuve rikastanud näitused „Naine & Naine“ ning „Mees & Mees“. Tegemist ei ole klassikalises mõttes aktinäitustega. Väljapanekud peegeldavad naiste ja meeste erinevat positsiooni kaasaegses ühiskonnas, tuues esile maskuliinseid ja feminiinseid jooni.

Pärnu filmifestival

Mõeldes Pärnus toimuvatele kunsti- ja kultuurisündmustele, siis on Pärnu filmifestival kindlasti äramärkimist väärt. Tegemist on Baltimaade kõige vanema filmifestivaliga, mille üheks algatajaks oli 1987. aastal Lennart Meri.

Tänaseks on Pärnu filmifestival kasvanud rahvusvaheliseks dokumentaal- ja teadusfilmide festivaliks, mille üheks peateemaks on põlisrahvaste ja nende kultuuride ellujäämine. Lisaks puudutatakse ka sotsiaalseid ja teaduslikke teemasid ning eraldi filmiprogramm on kavas kõige pisematele filmihuvilistele ehk lastele.

Festivali parimad linateosed linastuvad ka teistes Eesti linnades ja ETV-s. Programmis on nii Eesti filmitegijate loomingut kui ka filme välismaa filmiloojatelt.

Foto: https://www.chaplin.ee/et/about-us/

IN Graafika

Foto: https://linnagalerii.ee/in-graafika-festival/

Pika ajalooga IN Graafika festivali eesmärk on otsida uusi suundi erinevatest kultuurivaldkondadest.

IN Graafika toob kokku kunstnikud, kirjanikud ja muude kunstiliikide viljelejad. Kui traditsiooniliselt on IN Graafika olnud eksperimentaalgraafika festival, siis täna ei keskendu see üritus enam mitte ainult ühele tehnikale, vaid proovib leida kokkupuutepunkte ka teiste kunstidega nagu teater, kirjandus ja muusika.

IN Graafika näitused toimuvad üle terve Pärnu. Lisaks kunstigaleriidele, raamatukogule ja teatrile saab töid näha ka näiteks Port Arturi Kaubamajas ja Pärnu Kolledžis. Samuti leiavad festivali raames aset tänavatöötoad.

ARTernative tänavakunstifestival

Tänavakunst ei võrdu gräfitiga. Just seda üritab tõestada ARTernative tänavakunstifestival, mille eesmärk on Pärnu linna elanikke ja külalisi veenda selles, et tänavakunst on midagi erakordset, mis rikastab meie avalikku ruumi, mitte ei risusta seda.

ARTernative tänavakunstifestivali raames valminud kunstiteoseid saab igaüks minna vaatama endale sobival ajal.

Näiteks on valminud ARTernative festivali raames mitmeid maalinguid Pärnu garaažibokside seintele. 2022. aastal võeti ette Pärnu Sütevaka kooli juures asuv suur must sein, kus nüüd saab imetleda suursugust seinamaali ehk muralit elevandist, kes on kuurortlinna üks sümboleid.

Foto: Carolina Kukk

Diverse Universe performance festival

Foto: https://www.kunstinadal.ee/kava/non-grata-suur-festivalipaev

Rahvusvaheline etenduskunstide festival Diverse Universe on suvine alternatiivkultuuri sündmus, mille raames toimuvad LIVE-performance`id ja luulerünnakud.

Rändüritusel astub üles esinejaid üle kogu maailma.

Matsalu loodusfilmide festival

Matsalu loodusfilmide festival on saanud oma nime Matsalu rahvuspargi järgi, mis on üks Euroopa suurimaid linnukaitsealasid.

Loodusfilmide festival sai alguse 2003. aastal. Tänaseks on üritus kasvanud 12-päevaseks rahvusvaheliseks sündmuseks, mis ulatub Lihulast Pärnusse, Narvast Tallinnasse, Tartusse ja ka mujale.

Festivali raames tuuakse igal aastal vaatajateni uued loodusfilmid tervest maailmast. Programmis on põnevaid ja kaasahaaravaid lugusid metsikust loodusest, inimtegevuse ja looduse koosmõjust, keskkonna jätkusuutlikkusest ja looduskaitsest, ekspeditsioonidest ja uurimisretkedest, samuti ka põlisrahvastest ning nende elust.

Foto: https://www.maff.ee/

Öövalgel valgusfestival

Foto: https://www.oovalgel.ee/galerii/

Septembrikuu viimasel nädalavahetusel toimuv valgusfestival ÖÖvalgel on külastajate arvu poolest üks Pärnu suurimaid kultuurisündmuseid. Festivali raames saab näha suursuguseid valgusetendusi, mis toimuvad erinevates kohtades Pärnu kesklinnas ja rannarajoonis.

Valgusetendused valmivad spetsiaalselt valgusfestivali tarbeks ja läbi nende jutustatakse külastajatele lugusid inimeseks olemisest.

Lisaks efektsele valgusshowle astuvad etendustel üles ka näitlejad ja lauljad. Festivali teebki eriliseks ja omanäoliseks see, et rõhku ei pöörata mitte ainult valgusinstallatsioonidele, nagu valgusfestivalidel tavaks, vaid ka etendustele endale.

Avafoto: Marko Toomast

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile