Kellele ei meeldiks kinos käia: mugavad toolid, põnev film, meeldiv lõõgastus.
Pärnus asub aga üks selline kino, mis tavalistest kinosaalidest oma sisult ja vormilt päris palju erineb. Nimelt on Pernova loodusmaja kerakino-planetaarium sõna otseses mõttes suure kera kujuline ning kinoekraaniks on kogu ruumi laepind.
Kuidas ehitada kera?
Kui Pernova loodusmaja alles ehitusjärgus oli, murdsid tööde teostajad pead: kust leida töömehed, kes suudaksid valmistada kerakujulise, justkui õhus rippuva kino ehitamise tarvis tellingud? Lõpuks saadi kaubale Pärnu Endla teatri lavapoistega, kes unikaalse konstruktsiooniga tellingud püstitasid ning töö võis alata. Planetaariumi kuppel pandi kokku 177 kolmnurksest “pusletükist”, mis valmisid Pärnumaa Kutsehariduskeskuses. Kui kuppel oli pärast viimase detaili paika panemist oma ilusa ümara vormi saavutanud, kaeti selle sisemus heli summutamiseks vajaliku kuue tonni akustilise krohviga, millest väline, helevalge kiht moodustas täiusliku kinoekraani.
Kuppelekraanil näitab filme kaasaegne Digistar laserprojektsiooni- ja helisüsteem, videoprojektsioon kuvatakse saali poolkerakujulisele laele ning vaataja saab realistliku filmi sees asumise tunde.
Maailmas tegutseb praegu umbes 125 kuppel-kinoteatrit, kuid Pernova külastuskeskuse kino-planetaariumi teeb unikaalseks asjaolu, et ainsa taevateatrina maailmas tegutseb see koostöös Loodusmajaga.
Seiklused kosmoses ja ookeanipõhjas.
Istudes kerakino mugavasse tooli, avaneb võimalus 360 kraadisel ekraanivaatel rännata Universumi kaugetes paikades ja lennata ookeani kohal ning sukelduda veealusesse lummavalt kaunisse korallidemaailma. Kuni pooletunnised loodusteadusfilmid pakuvad reisi paikadesse, kuhu paljud meist ei satu. Peagi on tulemas uusi filmielamusi-loodusmaja uudistel tasub pilk peal hoida!
Rännak taevalaotuses koos giidiga.
Ümmarguses kuplis avanevad veel mitmed teadusuksed, luues selgemaid seoseid ja arusaamasid ümbritsevast.
Planetaariumi LIVE esitlus viib vaatajaid lähemale Kuule ja Saturnile, uurima kosmose kõige kaugemaid udukogusid ja müstilisi musti auke. Sellise rännaku osaliseks saab planetaristi esitlusega, kogu vaatemäng sünnib selles hetkes ja ajas ning iga grupp saab pisut erineva etenduse osaliseks.
Esitlust näinud inimesed on öelnud, et pärast etendust tunduvad igapäevaelu probleemid ja askeldused Universumi mastaapide, keerukuse ja mitmekesisuse kõrval hoopis tühisematena.
Septembris meie maja ja planetaariumi külastanud president Kersti Kaljulaid kirjutas hiljem oma Facebookilehel: “On ikka kaks vahet, kas lugeda kosmosest raamatuid ja vaadata filme või rännata ise koos asjatundliku giidiga planetaariumi kuplis justkui mööda taevalaotust”.
Koolitunnid planetaariumis.
Planetaarium muutub iganädalaselt õppeklassiks, kus üldhariduskooli noored õpitut kinnistavad, uurides inimese luustikku laes keerleva hiiglasliku luukere abil või tutvuvad interaktiivse kaardiga ning saavad ülevaate, millises maailma paigas parajasti torm möllab! Uudne õpikeskkond võimaldab tänases ajas täiendada teadmisi astronoomia-, anatoomia- ja geograafia valdkonnas. Laste emotsioon on olnud korduvalt „Kui meil vaid oma koolis selline õppeklass oleks!“
Pernova kerakino-planetaarium on kogu Läänemaal ainulaadne paik, mille mitmekülgsed võimalused on saanud avastuspaigaks külalistele lähemalt ja kaugemalt!
Meeldivaid külastusi Pernovas!
Täpsemat pileti- ja broneerimisinfot saab lugeda siit: https://www.pernova.ee/loodusmaja/kerakino/