fbpx

Mida teha Pärnus?

TOP 20 Pärnu linna
vaatamisväärsused 

Rand ja promenaad

Lonely Planet valis Pärnu 2018. aastal TOP10 külastamist vääriva vähetuntud rannalinna hulka maailmas. Pärnu rand on põhjus, miks linna külastavad iga suvi sajad tuhanded turistid. Tegemist on Eesti suurema ja ilusama rannaga. Mõnus on siin igaühel. Tänu oma soojale ja madalale veele sobib see hästi lastega peredele, pika jalutuskäigu järel jõuab aga ka sügavamasse vette, kus saab ujuda ning vesi jahedam. Sellised tingimused on head ka alustavatele surfaritele. Seetõttu peetakse Pärnu randa üheks Skandinaavia parimaks kohaks, kus alustada surfamisega. Rannas on ilus promenaad, mis sobib külastamiseks igal aastaajal.

Pärnu rand (Foto: Andres Putting)
Aloha surfiklubi (Foto:Dream Beach Media)

Spaad

2019. aastal valiti Pärnu Euroopa Komisjoni poolt ellukutsutud sihtkohtade konkursil Eesti parimaks heaolu- ja terviseturismi sihtkohaks. Üheks oluliseks võiduargumendiks oli kahtlemata Pärnu spaade valik, mida on siin ühtekokku üheksa erinevat. Valikus on heaolu- kui ka ravispaad. Lisaks asub Pärnus Eesti suurim veepark. Loe Pärnu spaadest rohkem SIIT.

Vanalinn

Pärnu vanalinna südameks on Rüütli tänav. Tegemist ei ole pika tänavaga, sest selle läbimiseks kulub umbes viis minutit. See aeg võib aga minna palju pikemaks, sest tänaval ja selle läheduses tegutsevad mitmed väikesed poekesed ning kohvikud. Bussijaama poolses otsas asub hiljuti renoveeritud Iseseisvuse väljak.
Pärnu vanalinn (Foto: Priidu Saart)
Pärnu Vallikäär (Foto: Priidu Saart)

Vallikäär ja Tallinna väravad

Pärnu Vallikäärus toimuvad linna suurimad üritused ja festivalid. Näiteks on Vallikääru aasal esinenud maailmakuulus popartist Seal. Traditsiooniliselt toimuvad Vallikäärus iga suvi Eesti suurim toidukultuuri festival Grillfest ning keskaja ja pärandkultuuri festival Hansapäevad. Sellised festivalid toovad Vallikääru kümneid tuhandeid inimesi. Väljaspool üritusi on Vallikäär hea koht, kus aastaringselt jalutada. Südalinna poolt tulles näete kindlasti Tallinna väravat. Tegemist on ainukese 17. sajandist säilinud vallväravaga Baltikumis.

Rannahotell ja Rannahoone

Rannahotell oli 1937. aastal avamisel Skandinaavia kõige uhkem hotell. Tänaseni pole Rannahotell oma võlu kaotanud ning on Pärnu kuurorti üks sümboleid. Majas tegutseb kõrgetasemeline hotell ning Pärnu üks parimaid restorane. Hotelli kõrval asuv Pärnu Rannahoone valmis aasta hiljem Pärnu kuurorti 100. aastapäevaks ning on arhitektuurilt sarnane. Rannahoone on tuntud oma seenekujulise rõdu tõttu. Täna tegutseb seal ruumides ööklubi.

Rannahotell

Villa Ammende

Villa Ammende on Pärnu üks omanäolisemaid hotelle. Maja ehitati 1905. aastal ning on tänaseks üks paremini renoveeritud juugendstiilis hotelle Euroopas. Sisekujunduses on unikaalne ajastu mööbel kombineeritud kaasaegsete mugavustega. Lisaks majutusele tegutseb majas kõrgetasemeline restoran.

Mudaravila (Hedon Spa & Hotel)

1838. aastal ehitatud Mudaravila hoone andis tõuke Pärnu kuurorti sünnile. Aastaid tühjalt seisnud hoone renoveeriti täielikult 2014. aastaks, kui seal avati uus spaahotell. Lisaks renoveeritud majaosale ehitati  täiesti uus ning modernne lisahoone, mis renoveeritud mudaravilaga omavahel ühendati. Peale spaa ja majutuse tegutseb kompleksis kaks erinevat restorani.

Hedon Spa
Villa Ammende

Kirikud

Pärnu linnas on kolm kirikut, mida tasub vaatama minna. Sissepääs ei ole alati võimalik. Kõige tihedamini on avatud Eliisabeti kirik, kus toimuvad ka erinevad kontserdid ning igasuvine Pärnu rahvusvaheline orelifestival. Tegemist on luterliku kirikuga. Pärnu Suurmärter Katariina kirik ja Pärnu Issandamuutmise kirik on õigeusu kirikud. Kõik kirikud asuvad südalinnas.

Raimond Valgre mälestusmärk ja Kuursaal

Raimond Valgre on läbi aegade üks tuntumaid Eesti heliloojaid ja pillimehi. Tema auks on püstitatud mälestusmärk, millest tema muusika alati kostub. Mälestusmärk asub Pärnu Kuursaali kõrval, mis on ühtlasi Eesti suurim kõrts. Üle 100 aasta vanune hoone on oma ajaloo jooksul näinud häid ja halbu aegu. Täna tegutseb seal jällegi kõrts, mis pakub nädalavahetustel nii söögipoolist kui mitmekülgset meelelahutust. 

Muul

Kunagi kaubanduse elavdamiseks ehitatud Pärnu muul on üks linna populaarsemaid vaatamisväärsusi. Muuli pikkuseks on umbes 1,5 kilomeetrit. Kohaga käib kaasas ka omapärane legend: iidse loo järgi peavad noored armunud kõndima koos muuli lõppu, et kinnitada seal oma armastust suudlusega. See toovat armunuile igavese armastuse. Loe Pärnu muulist rohkem SIIT.

Pärnu muul päikeseloojangul
Elisabeti kirik (Foto: Juhani Särglep, Katri Palm)

Maarja-Magdaleena Gild

Maarja-Magdaleena Gild koondab endas hulga Pärnu parimaid käsitöömeistreid. Gild on nime saanud Pärnu teadaolevalt vanima keskaegse käsitööliste gildi eeskujul. Sealt saab kaasa osta kaupa ning osaleda erinevates töötubades. Suvel korraldatakse ka üle linnalisi gildipäevasid.
 

Pärnu Vangla

2007. aastal suletud Pärnu Vanglas tegutseb täna Põhjamaade ja Baltikumi suurim põgenemistubade kompleks. Kompleksiga seostub palju legende ja lugusid, mida kohapeal kindlasti kuuled.

Rannaniidu matkarada ja linnalehmad

Rannaniidu matkarada asub ranna vasakpoolses otsas. Tegemist on 600 meetrise ringikujulise matkarajaga, mis on ehitatud soisele rannaniidule. Raja keskel asub vaatlustorn, kus saab hea vaate Pärnu rannaniidule. Seal võib aeg-ajalt näha ka Pärnu linnalehmasid, kes on kujunenud linna üheks omanäolisemaks vaatamisväärsuseks. Nimelt tuuakse iga kevad Pärnu rannaniidule lehmad, kes hooldavad sealset maastiku. 

Rannaiidu matkarada (Foto: Mati Kose)

Kohvikud ja restoranid

Pärnus on hea valik häid kohvikuid ja restorane, mis pakuvad külastajatele palju erinevaid maitseid. Iga-aastaselt korraldatakse meie toidukultuuri tutvustavat teemanädalat – Pärnu Restoranide Nädal.  Loe toitlustuskohtadest rohkem SIIT.

Uue Kunsti Muuseum

Pärnu Uue Kunsti muuseumis on pidevalt erinevaid huvitavaid näitusi. Muuseumi kollektsioonis on üle 400 kujutava kunsti teose. Lisaks korraldab Muuseum iga aasta Pärnu Filmifestivali ning näidatud dokumentaalfilmide seast valitakse parim.

Mini Zoo

Pärnus asub omanäoline loomaaed, kus saab tutvuda erinevate terraariumiloomadega. Tutvuda saab rohkem kui 20 erineva liigiga, millest mõned liigid on näha vähestes Euroopa loomaaedades. Julgematele antakse loomasid ka ise katsuda.

Mini Zoo
Jüri Jaansoni rada (Foto: Silver Gutmann)

Jaansoni rada

Jaansoni kergliiklustee on ehitatud Pärnu jõe mõlemale kaldale Kesklinna sillast Papiniidu sillani. Rada on nime saanud  Pärnust pärit sõudja Jüri Jaansoni järgi, kes võitnud mitmeid suurvõistluste medaleid (nende hulgas kaks olümpiahõbedat). Igal sügisel toimub Jüri Jaansoni Kahe Silla jooks ja retk, kus tuhanded inimesed läbivad kogu raja. Igapäevaselt on rada populaarne jalutajate, jooksjate, jalgratturite hulgas.

Pärnu Muuseum

Pärnu muuseumis saab uudistada põnevat püsinäitust “11000 aastat ajalugu – Elamusi vanast ajast”. Näitus tutvustab lisaks ürgsele ajaloole Pärnut kui keskaegset kindlus- ja kaubanduslinna ning arengut kuurortlinnaks. Ajutised näitused oma laia temaatikaga pajatavad kohalikust ajaloost, huvitavatest isikutest, moest, kunstist ja paljust muust.

Kaubanduskeskused

Pärnus on neli suuremat kaubanduskeskust, mis pakuvad laialdast valikut alustades erinevatest riidebrändidest ja lõpetades kino ning lastetubadega. Kolm kaubanduskeskust (Port Artur 1&2 ja Pärnu Keskus) asuvad kesklinnas ning Pärnu suurim kaubanduskeskus Kaubamajakas umbes 5 kilomeetri kaugusel südalinnast. Suviti viivad sinna kesklinnast tasuta bussid.

Rannastaadion

2016. aastaks renoveeritud Rannastaadion sai samal aastal Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia ning valiti Pärnu aasta teoks. Tegemist on Pärnu suurima staadioniga, kus toimuvad erinevad spordivõistlused. Staadionil on mänginud ka Eesti jalgpallikoondis.

Rannastaadion
Liitu meie uudiskirjaga

Visit Pärnu uudiskiri aitab sul veeta oma järgmise puhkuse Pärnus!