TOP 20 Pärnu linna
vaatamisväärsused
Lonely Planet valis Pärnu 2018. aastal TOP10 külastamist vääriva vähetuntud rannalinna hulka maailmas. Pärnu rand on põhjus, miks linna külastavad iga suvi sajad tuhanded turistid. Tegemist on Eesti suurema ja ilusama rannaga. Mõnus on siin igaühel. Tänu oma soojale ja madalale veele sobib see hästi lastega peredele, pika jalutuskäigu järel jõuab aga ka sügavamasse vette, kus saab ujuda ning vesi jahedam. Sellised tingimused on head ka alustavatele surfaritele. Seetõttu peetakse Pärnu randa üheks Skandinaavia parimaks kohaks, kus alustada surfamisega. Rannas on ilus promenaad, mis sobib külastamiseks igal aastaajal.
Loe Pärnu spaadest rohkem SIIT.
Pärnu Vallikäärus toimuvad linna suurimad üritused ja festivalid. Näiteks 2011. aastal esines Vallikääru aasal kuulus Seal. Traditsiooniliselt toimuvad Vallikäärus iga suvi Eesti suurim söögifestival Grillfest ja Hansapäevad. Sellised festivalid toovad Vallikääru kümneid tuhandeid inimesi. Väljaspool üritusi on Vallikäär hea koht, kus aastaringselt jalutada. Südalinna poolt tulles näete kindlasti Tallinna väravat. Tegemist on ainukese 17. sajandist säilinud vallväravaga Baltikumis.
Rannahotell oli 1937 a. avamisel Skandinaavia kõige uhkem hotell. Tänaseni pole Rannahotell oma võlu kaotanud ning on Pärnu kuurorti üks sümboleid. Majas tegutseb kõrgetasemeline hotell ning Pärnu üks parimaid restorane. Hotelli kõrval asuv Pärnu Rannahoone valmis aasta hiljem Pärnu kuurorti 100. aastapäevaks ning on arhitektuurilt sarnane. Rannahoone on tuntud oma seenekujulise rõdu tõttu. Täna tegutseb seal ruumides ööklubi.
Villa Ammende on Pärnu üks omanäolisemaid hotelle. Maja ehitati 1905. aastal ning on tänaseks üks paremini renoveeritud juugeendstiilis hotelle Euroopas. Sisekujunduses on unikaalne ajastu mööbel kombineeritud kaasaegsete mugavustega. Lisaks majutusele tegutseb majas kõrgetasemeline restoran.
1838. aastal ehitatud Mudaravila hoone andis tõuke Pärnu kuurorti sünnile. Aastaid tühjalt seisnud hoone renoveeriti täielikult 2014. aastaks, kui seal avati uus spaahotell. Lisaks renoveeritud majaosale ehitati täiesti uus ning modernne lisahoone, mis renoveeritud mudaravilaga omavahel ühendati. Peale spaa ja majutuse tegutseb kompleksis kaks erinevat restorani.
Pärnu linnas on 3 kirikut, mida tasub vaatama minna. Sissepääs ei ole alati võimalik. Kõige tihedamini on avatud Eliisabeti Kirik, kus toimuvad ka erinevad kontserdid ning Pärnu rahvusvaheline orelifestival. Tegemist on luterliku kirikuga. Pärnu Suurmärter Katariina kirik ja Pärnu Issandamuutmise kirik on õigeusu kirikud. Kõik kirikud asuvad südalinnas.
Raimond Valgre on läbi aegade üks tuntumaid Eesti heliloojaid ja pillimehi. Tema auks on püstitatud mälestusmärk, millest tema muusika alati kostub. Mälestusmärk asub Pärnu Kuursaali kõrval, mis on ühtlasi Eesti suurim kõrts. Üle 100 aasta vanune hoone on oma ajaloo jooksul näinud häid ja halbu aegu. Täna tegutseb seal jällegi kõrts, mis pakub nädalavahetustel nii söögipoolist kui mitmekülgset meelelahutust.
Kunagi kaubanduse elavdamiseks ehitatud Pärnu muul on üks linna populaarsemaid vaatamisväärsusi. Muuli pikkuseks on umbes 1,5 kilomeetrit. Kohaga käib kaasas ka omapärane legend: iidse loo järgi peavad noored armunud kõndima koos muuli lõppu, et kinnitada seal oma armastust suudlusega. See toovat armunuile igavese armastuse.
Rannaniidu matkarada asub ranna vasakpoolses otsas. Tegemist on 600 meetrise väikese matkarajaga, mis on ehitatud soisele rannaniidule. Raja keskel asub vaatlustorn, kus saab hea vaate Pärnu rannaniidule. Sealt võib näha ka Pärnu linnalehmasid, kes on kujunenud linna üheks omanäolisemaks vaatamisväärsuseks. Nimelt tuuakse iga kevad Pärnu rannaniidule lehmad, kes hooldavad sealset maastiku.
Pärnus on hea valik häid kohvikuid ja restorane, mis pakuvad külastajatele palju erinevaid maitseid. Kaks korda aastas toimuvad teemanädalad, mis meie toidukultuuri tutvustavad – kevadel Pärnu restoranide nädal ja sügisel Pärnu kohvikute nädal.
Loe meie toitlustuskohtadest rohkem SIIT.
Pärnu Uue Kunsti muuseumis on pidevalt erinevaid huvitavaid näitusi. Muuseumi kollektsioonis on üle 400 kujutava kunsti teose. Lisaks korraldab Muuseum iga aasta Pärnu Filmifestivali ning näidatud dokumentaalfilmide seast valitakse parim.
Pärnus asub omanäoline loomaaed, kus saab tutvuda erinevate terraariumiloomadega. Tutvuda saab rohkem kui 20 erineva liigiga, millest mõned liigid on näha vähestes Euroopa loomaaedades. Julgematele antakse loomasid ka ise katsuda.
Jaansoni kergliiklustee on ehitatud Pärnu jõe mõlemale kaldale Kesklinna sillast Papiniidu sillani. Rada on nime saanud Pärnust pärit sõudja Jüri Jaansoni järgi, kes võitnud mitmeid suurvõistluste medaleid (nende hulgas kaks olümpiahõbedat). Igal sügisel toimub Jüri Jaansoni Kahe Silla jooks ja retk, kus tuhanded inimesed läbivad kogu raja. Igapäevaselt on rada populaarne jalutajate, jooksjate, jalgratturite hulgas.
Pärnu muuseumis saab uudistada põnevat püsinäitust “11000 aastat ajalugu – Elamusi vanast ajast”. Näitus tutvustab lisaks ürgsele ajaloole Pärnut kui keskaegset kindlus- ja kaubanduslinna ning arengut kuurortlinnaks. Ajutised näitused oma laia temaatikaga pajatavad kohalikust ajaloost, huvitavatest isikutest, moest, kunstist ja paljust muust.
2016. aastaks renoveeritud Rannastaadion sai kohe Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia ning valiti Pärnu aasta teoks. Tegemist on Pärnu suurima staadioniga, kus toimuvad erinevad spordivõistlused. Staadionil on mänginud ka Eesti jalgpallikoondis.
Veebiportaali on arendatud projekti „Pärnumaa ettevõtluskeskkonna arendustegevused – turism 2017-2019“ raames, mida on rahastatud Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme tegevusest „Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks“ perioodil 2017-2023.
Visit Pärnu uudiskiri aitab sul veeta oma järgmise puhkuse Pärnus!