TOP20 Pärnu linnas

Rand ja promenaad

Pärnu rand on põhjus, miks Pärnut külastavad igal suvel sajad tuhanded turistid. Tegemist on Eesti suurima ja ilusaima rannaga. Lonely Planet valis Pärnu 2018. aastal TOP10 külastamist vääriva vähetuntud rannalinna hulka maailmas. Tänu soojale ja madalale mereveele ja liivasele pinnasele sobib Pärnu rand hästi lastega peredele puhkamiseks. Kaugemale jalutades jõuab ka sügavamasse vette, kus vesi on jahutavam. Tänu headele tingimustele on Pärnu randa nimetatud üheks Skandinaavia turismiparadiisiks. Ranna äärt pidi lookleb uhke promenaad, kus on mõnus jalutada ja merebriisi nautida nii suvel kui ka südatalvel.

Spaad

Pärnu spaad on Pärnu puhkuse üheks armastatuimaks komponendiks. Kui sulle meeldib lõõgastuda ja end hellitada parimate hoolitsustega, siis leiad Pärnu spaade hulgast kindlasti sobiva. Kokku on Pärnus tervelt üheksa omanäolist spaad, nende seas nii heaolu- kui ka ravispaad. Pärnus asub Eesti suurim veepark, mis on populaarne nii turistide kui ka kohalike seas. 2019. aastal valiti Pärnu Eesti parimaks heaolu- ja terviseturismi sihtkohaks. Tutvu Pärnu spaadega lähemalt.

Mudaravila

1938. aastal ehitatud mudaravila andis tõuke Pärnu kuurordi sünnile. Suurepärane asukoht, lauge liivarand, värske õhk, rohelised pargid ja linnamelu koos ravi- ja lõõgastusteenustega aitasid Pärnul läbi aastakümnete kujuneda just selliseks nagu ta seda täna on. Renoveeritud mudaravila hoones tegutseb butiikspaa. Mudaravila ees on uhke purskkaev koos kauni lillemere ja puhkepinkidega, kus on suvel mõnus jalga puhata.

Rannahotell ja rannahoone

Rannahotell ja Pärnu rannahoone on Pärnu kunagise linnaarhitekti Olev Siinmaa projekteeritud. Rannahotell oli 1937. aastal avamise järel Skandinaavia kõige uhkem hotell ja ei ole tänaseni oma võlu kaotanud, olles jätkuvalt üks Pärnu kuurordi sümboleid. Väljanägemiselt Rannahotelliga samasse ansamblisse kuuluv Pärnu rannahoone valmis aasta hiljem Pärnu kuurordi 100. aastapäevaks. Rannahoone on kuulus oma seenekujulise rõdu poolest. Täna tegutseb rannahoone ruumides ööklubi.

Vanalinn

Pärnu vanalinna vanim säilinud hoone Punane torn on pärit 15. sajandist. Vanalinna südameks on Rüütli tänav, mis on jalakäijate tänav ja mille läbimiseks kulub umbes viis minutit. Rüütli tänaval ja selle ümbruses on mitmeid vaatamist väärivaid hooneid, väikesed poekesed, restoranid ja kohvikud. Jalutustänava ühes otsas asub Iseseisvuse väljak, kus 1918. aastal loeti ette Eesti Vabariigi iseseisvusmanifest. Teisest otsast leiad Lastepargi, kus on lastele karussell, suvel vuliseb purskkaev ja talvel ehivad parki valgusskulptuurid.

Kirikud

Pärnu linnas on kolm kirikut, mida tasub kindlasti külastada. Siiski peab arvestama, et sissepääs ei ole alati tagatud. Kõige tihedamini on avatud Eliisabeti kirik, kus toimuvad ka erinevad kontserdid ning igasuvine Pärnu rahvusvaheline orelifestival. Tegemist on luterliku kirikuga. Pärnu Suurmärter Katariina kirik ja Pärnu Issandamuutmise kirik on õigeusu kirikud. Kõik kolm kirikut asuvad Pärnu südalinnas üksteisest jalutuskäigu kaugusel.

Vallikäär ja Tallinna väravad

Pärnu Vallikäärus toimuvad igal aastal linna suurimad üritused, kontserdid ja festivalid, mis toovad kokku kümneid tuhandeid inimesi. Toidugurmaanid kohtuvad igal suvel Vallikäärus Eesti suurimal toidukultuuri festivalil Grillfest. Samuti toimuvad Vallikäärus igal aastal Hansapäevad, mis on pühendatud keskaja ja pärandkultuuri teemadele. Vallikäärus on ilus jalutada igal aastaajal. Uhked pärnaalleed, päikese käes sillerdav purskkaev ning kaarsillad muudavad selle paiga eriti romantiliseks. Südalinnast Vallikääru jalutades kõnnid tõenäoliselt läbi suursuguste Tallinna väravate, mis pärinevad 17. sajandist. Tegemist on ainukese säilinud vallväravaga Baltikumis.

PÄRNU nimetähed

Vallikääru aasale paigaldati 2022. aastal uus ja uhke Pärnu sümbol. Süda ja PÄRNU ehk armastan Pärnut on asetatud just nii, et saaksid võimalikult palju Pärnule iseloomulikku emotsiooni pildile püüda – Vallikäärus on jahid, veesilm ja Vallikääru nõlv, Tallinna värav, purskkaev ja lisaks taamal veel ka kirikutorn. Pärnu nimetähtede juurde tasub uudistama tulla erinevatel aastaaegadel ja nii päeva- kui ka õhtuvalguses, et näha, kuidas linna siluett öö ja päeva ning aastaaegade vaheldumise rütmis muutub. Nimetähed on poolteist meetrit kõrged ja maamärk on kokku 11 meetrit lai.

Pärnu muul

Algupäraselt sadama süvendamiseks ja kaubanduse elavdamiseks ehitatud Pärnu muul on täna üks Pärnu linna populaarsemaid vaatamisväärsusi. Muuli pikkus on ligikaudu 1,5 kilomeetrit. Pea poole kilomeetri pikkune vaiadele ehitatud kergliiklustee lõpeb tuletorni lähedal liivarannal. Sealt edasi tuleb liikuda mööda muulikive. Muuliga käib kaasas ka legend: vana uskumuse järgi peavad armunud kõndima käsikäes muuli lõppu, et seal kinnitada oma armastus suudlusega. See toob armastajapaarile igavese armastuse. Loe Pärnu muuli kohta lähemalt.

Villa Ammende

Villa Ammende koos oma avara õuealaga on omaette pärl, kus täna tegutseb Pärnu üks omanäolisim hotell. Maja ehitati 1905. aastal ning tegemist on ühe paremini renoveeritud juugendstiilis hotelliga Euroopas. Sisekujunduses on unikaalne ajastutruu mööbel kombineeritud kaasaegsete mugavustega. Lisaks hotellile tegutseb majas kõrgetasemeline restoran, aias korraldatakse õdusaid kontserte ja muid üritusi.

Raimond Valgre mälestusmärk ja Kuursaal

Raimond Valgre on läbi aegade üks Eesti tuntumaid heliloojaid ja pillimehi, kelle lüürilised lood nagu „Muinaslugu muusikas“, „Helmi“ ja „Saaremaa valss“ on ka täna paljude südames. Raimond Valgre auks on Pärnusse püstitatud muusikaline mälestusmärk, mis asub Pärnu Kuursaali kõrval, kus tegutseb Eesti suurim kõrts, mis pakub nii söögipoolist kui ka meelelahutust. See enam kui 100 aasta vanune hoone on oma ajaloo jooksul näinud nii halbu kui ka häid aegu.

Toiduelamused

Pärnus on palju häid kohvikuid ja restorane, mis pakuvad külastajatele meeldejäävaid ja erilisi maitseid. Toiduelamusi võid leida nii vanalinnast, Supeluse tänavalt kui ka rannapiirkonnast. Mitmetes Pärnu restoranides tegutsevad andekad tippkokad, kelle looming on leidnud äramärkimist White Guide nimistus. Iga aasta novembris toimub Pärnu Restoranide Nädal, mis tutvustab siinset toidukultuuri. Loe Pärnu toitlustuskohtadest lähemalt.

Teater ja kontserdimaja

Pärnus asub Endla teater, mida peetakse Eesti üheks parimaks teatriks. Siit leiab väärt lavastusi nii draamahuvilistele kui ka komöödiasõpradele. Endlasse on oodatud ka lapsed, et nakatada neid teatripisikuga maast madalast. Pärnu kontserdimaja on võõrustajaks paljudele kontsertidele väga erinevatest žanritest. Näiteks toimub siin suviti klassikalisele orkestrimuusikale pühendatud rahvusvaheline Pärnu muusikafestival. Igas kuus toimub kontserte, kus esinevad nii Eesti kui ka rahvusvahelised artistid.

Kunstigaleriid

Pärnu kunstimaailm on kirev ja lai, hõlmates lisaks maalikunstile ka fotograafiat, tänavakunsti, graafikat, valgusinstallatsioone ja filmindust. Pärnu linnagalerii korraldab kunstinäituseid Pärnus ja edendab Pärnu kunstielu. Linnagalerii näitustel on esindatud erinevad žanrid, alates maastikumaalist kuni abstraktse kunstini. Näituseid korraldatakse Pärnu Raekoja hoones, Linnagalerii kunstnike majas, Pärnu Keskraamatukogus, Pärnu Kontserdimajas ja Endla Teatris. Uue Kunsti Muuseum on Eesti esimene kaasaegse kunsti muuseum, mis tegutseb alates 1992. aastast. Muuseumi põhikollektsioonis on esindatud mitu tuhat visuaalkunsti teost üle maailma. Lisaks maalidele leiab siit veel ka fotosid, filme, graafikat, skulptuure.

Maarja-Magdaleena Gild

Maarja-Magdaleena Gild koondab endas hulga Pärnu parimaid käsitöömeistreid. Gild on oma nime saanud Pärnu teadaolevalt vanima keskaegse käsitööliste gildi eeskujul. Maarja-Magdaleena Gildis saab tutvuda käsitööliste igapäevaeluga ning kaasa osta kaupa ja osaleda erinevates töötubades. Suvel korraldatakse ka üle-linnalisi gildipäevasid.

Pärnu jõeäärne ala ja Jaansoni rada

Jaansoni kergliiklustee kulgeb piki Pärnu jõe mõlemaid kaldaid Kesklinna sillast Papiniidu sillani. Rada on nime saanud Pärnust pärit sõudja Jüri Jaansoni järgi, kes on võitnud mitmeid suurvõistluste medaleid (nende hulgas kaks olümpiahõbedat). Igal sügisel toimub Jüri Jaansoni Kahe Silla jooks ja retk, millest võtab osa tuhandeid inimesi. Igapäevaselt on rada populaarne jalutajate, jooksjate ja jalgratturite hulgas. Jaansoni raja vasakkalda äärde jääb Segutorni kvartal, kuhu on viimastel aastatel lisandunud mitmeid häid baare ja söögikohti, kus on mõnus aega veeta ja jõevaadet nautida. 

Pärnu muuseumid

Pärnu kesklinnas asuv Pärnu Muuseum on üks moodsamaid ajaloomuuseume Baltikumis. Muuseumis saab uudistada põnevat püsinäitust “11000 aastat ajalugu – Elamusi vanast ajast”, mis tutvustab lisaks ürgsele ajaloole Pärnut kui keskaegset kindlus- ja kaubanduslinna ning arengut kuurortlinnaks. Ajutised näitused räägivad kohalikust ajaloost, huvitavatest isikutest, moest, kunstist ja paljust muust.  Vanalinnas, Hommiku tänaval asub Pärnu ainus säilinud keskaegne hoone Punane torn, milles tegutseb põnev ringpanoraamkinoga väikemuuseum. Jannseni tänaval, Johann Voldemar Jannseni ja Lydia Koidula kunagises elukohas asub Koidula muuseum, mis tutvustab kahe Eesti suurkuju elu ja tegevust. Selles majas asus kunagi ka Perno Postimees toimetus.

Kaubanduskeskused

Pärnus on kolm suuremat kaubanduskeskust, mis pakuvad laialdast valikut, alustades erinevatest riidebrändidest ja lõpetades kino ning toiduelamustega. Kahes erinevas hoones tegutsev Port Artur ja Pärnu Keskus asuvad üksteise kõrval kesklinnas. Pärnu suurim kaubanduskeskus Kaubamajakas asub Papiniidu tänaval, umbes 5 kilomeetri kaugusel südalinnast. Suviti viivad sinna kesklinnast tasuta bussid.

Rannastaadion

Rannapargi kõrval asuv 2016. aastal renoveeritud Rannastaadion sai samal aastal Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia ning valiti Pärnu aasta teoks. Tegemist on Pärnu suurima staadioniga, kus toimuvad erinevad spordivõistlused. Staadionil on mänginud ka Eesti jalgpallikoondis.

Rannaniidu matkarada

Maaliline Rannaniidu matkarada asub Pärnu ranna vasakpoolses otsas. Tegemist on 600-meetrise ringikujulise matkarajaga, mis on ehitatud sõna otseses mõttes soise rannaniidu kohale. Raja keskel asub vaatlustorn, kust avaneb avar vaade Pärnu lahele ja rannaniidule. 

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile

Liitu meie uudiskirjaga

Visit Pärnu uudiskiri aitab sul veeta oma järgmise puhkuse Pärnus!