K. Kallastu (sopran), A. Leibur (viiul), A. Tammesalu (tšello), A. Kallastu (klaver)

Pärnu Eliisabeti kirik, Nikolai 22
Vaata kaardil

Ajad ja hinnad

10.07.24

20:00 - 23:59
Min 16.50€

Suveaaria 2024. Kunstide süntees
K 10.7.2024 kell 20
 
Kai Kallastu (sopran)
Arvo Leibur (viiul)
Aare Tammesalu (tšello)
Andrus Kallastu (klaver)
Kavas Piazzolla

Kontserdi kestus ca 1 tund


Argentina vanasõna ütleb: "Kõik muutub, välja arvatud tango." See oli tõsi, kuni Astor Piazzolla tegi selles žanris revolutsiooni. Harva on helilooja ja muusiku nimi muusikastiiliga nii tihedalt seotud kui Astor Piazzolla tangoga. Piazzolla töötas meeleheitlikult, püüdes tangot uuesti määratleda ja seda kaasaegselt esitada. Tema tango polnud mõeldud tantsimiseks, vaid eelkõige kuulamiseks. Lisades džässi- ja folkloorielemente ning eksperimenteerides kaksteisttoontehnikaga jõudis ta täiesti uutele muusikalistele horisontidele. Samas kumab tema loomingus ikka ja jälle läbi armastus klassikalise muusika ja vanade meistrite vastu. Paljud Piazzolla teosed kuuluvad nüüd suurte orkestrite standardrepertuaari. Kontserdil kõlab aastatel 1965-1970 kirjutatud tsükli Neli aastaaega Buenos Aireses seade klaveritriole, mitmed instrumentaalpaladest sündinud laulud ning tunnusmeloodiad 1968.aastal loodud tango-ooperist "Maria Buenos Airesest".

Sopran Kai Kallastu on esinenud kammerlaulja, suurvormisolisti ning muusikateatriartistina erinevates kollektiivides. Tema repertuaar hõlmab teoseid renessansist nüüdismuusikani ning ta on olnud mitmete heliloojate eksperimentaalsete vokaalteoste esmaesitaja. Intensiivne loominguline töö seob teda oma abikaasa helilooja ja dirigendi Andrus Kallastuga, kellega koos ta on esitanud kümneid vokaalkavu.

Viiulikunstnik Arvo Leibur on hinnatud solist ja kammermuusik. Ta on kauaaegne ERSO kontsertmeister ning Eesti Muusikaakadeemia õppejõud. Aastal 2005 pälvis Arvo Leibur Eesti Muusikanõukogu aastapreemia silmapaistva solistitegevuse ja ERSO kõlapildi kujundamise eest, aastast 2008 on Hollandi Kuningriigi poolt väljaantava Oranje-Nassau ordeni kavaler. Aastal 2015 tunnustas Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapital Arvo Leiburi aastapreemiaga laiahaardelise tegevuse eest muusikaelus ja kaaluka panuse eest Eesti keelpillikultuuri arendamisse. Arvo Leibur on plaadistanud koos pianist Vardo Rumesseniga Eduard Tubina viiuliteosed (BIS, 1993). Koos Heiki Mätliku ja Terje Terasmaaga anti välja plaadid „Viva España“ ja „Tango King Astor Piazolla“, viimane sai aastal 2000 muusikaauhinna parima klassikasalvestise kategoorias. Lisaks on arvo Leiburil ilmunud sooloplaat „Euroopa virtuoosid“.

Tšellist Aare Tammesalu tegutseb solisti ja kammermuusikuna, esitades nii klassikalist repertuaari kui ka nüüdismuusikat. Lisaks on ta aktiivne kontserdikorraldaja. Aare Tammesalu tegevust on tunnustatud Eesti Kultuurkapitali ja Eesti Muusikanõukogu aastapreemia, Eesti Teatriliidu žürii eripreemia ja Hendrik Krummi nimelise kultuuripreemiaga. 2023. aasta veebruaris andis Saaremaa vald Aare Tammesalule auhinnaga „Aaasta tegu 2022“ Mustjala festivali korraldamise eest, 2023. aastal tunnustas EELK nõukogu teda „Aasta kirikusõbra“ tiitliga.

Helilooja ja dirigent Andrus Kallastu (1967) õppis Tallinna Konservatooriumis (praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) ning Sibeliuse Akadeemias ning tegutseb alates aastast 2000 vabakutselisena. Mitmed Kallastu teosed kõnelevad huvist muusika ja erinevate kunstiliikide ühendamise ning performance’i vastu. Kallastu huvi interpreedi ja projektide kunstilise juhina on seotud tihti muusikateatriga. Lisaks traditsioonilisele muusikateatritegevusele on tema eesmärgiks arendada muusikateatri spetsiifilisi valdkondi: müsteeriumilaadset kiriklikku kompositsiooni ning visualiseeritud kontserti.

Pääse 15 eurot eelmüügis Piletilevis ja 20 eurot pool tundi enne kontserdi algust kohapeal (makse sularahas).


Koostöös: Kultuurkapital, Pärnu linn, Pärnu Eliisabeti kogudus, Pärnu Loomeliit, Pärnu Ooper
http://ooper.parnu.ee/