Peep Lassmann ''Eesti lood'' / Kabli Päikeseloojangu Festival 2024

Kabli Ait, Kabli
See on map

Times and prices

02.07.24

21:00 - 23:59
18.50€

02.07 kell 21 Kabli Ait
EESTI LOOD
Peep Lassmann

Peep Lassmann on üks väljapaistvamaid eesti pianiste, keda hinnatakse solisti, ansamblipartneri, pedagoogi ja muusikaelu juhina, kes andnud kontserte juba üle kuuekümne aasta. Aastatel 1992–2017 oli Lassmann Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor ning käesolevalt on ta EMTA professor ning nõukogu liige.

Oma üle kuuekümne aasta kestnud pianisti karjääri jooksul on Peep Lassmanni jaoks alati olnud olulisel kohal eesti heliloojate looming, mida ta on hulgaliselt salvestanud ja esmaettekandele toonud. Pianisti esituses kõlab valik meie heliloojate klaveriloomingust, mis kirjutatud vahemikus 1911 kuni 2023. „Kontserdi kavas olen püüdnud näidata eesti muusika arengut läbi väga keerulise ajalooga sajandi,“ kirjeldab Peep Lassmann kõlavat kava. “Näiteks on kavas Eduard Tubina variatsioonid eesti rahvaviisidel, mis on loodud 1945 pagenduses Rootsis ja mille meeleolu on tugevalt kantud igatsusest kodumaa järgi. Arvo Pärdi 1976. aastal loodud klaveriteos „Aliinale“ oli üle mitme aasta esimene teos millega Pärt pärast pikka loomingulist kriisi taas avalikkuse ette tuli ning ühtlasi tema esimene tintinnabuli-stiilis teos. Lepo Sumera teos „Pala aastast 1981“, mis nagu nimigi ütleb on loodud 1981. aastal ning täis sisemist vabadustahet ja leppimatust peale sunnitud poliitilise korraga. Kõige uuem kavas olev teos on Rein Rannapi 2023. aastal loodud „Pilvelossid“, mis peegeldab tänast päeva.” Esitusele tulevad ka kõige rohkem tuntud ja teatud klaveripalad nagu „Kodumaine viis“ ja „Ukuaru valss“.
„Öeldakse et eesti muusika on raskepärane, kuid minu jaoks on tegu hästi sügavasisulise ja eristuva loominguga, mis tuleneb meie põhjamaisest loomusest,“ sõnab pianist.


Kavas on Mart Saare, Heino Elleri, Eduard Tubina, Ester Mägi, Arvo Pärdi, Lepo Sumera, Rein Rannapi ja Tõnu Kõrvitsa teosed.