Bronius Kutavičius KARU

Pärnu Kontserdimaja, Aida 4
See on map

Times and prices

05.07.24

19:00 - 21:00
36.50€
51.50€

Kuni 2023. aasta lõpuni müügil sooduspiletid!

Pärnu ooperipäevade 2024. aasta külalisteater on Klaipėda Riiklik Muusikateater. Üle kolme kümnendi tegutsenud muusikateater on toonud lavale enam kui sada eri žanris lavastust – oopereid, operette ja muusikale, ballette, laste- ja kaasaegse tantsu lavastusi. Klaipėda Riiklik Muusikateater pakub andekatele noortele artistidele enese proovile paneku võimalusi ja teeb sageli koostööd ka tuntud artistide ja rahvusvaheliste loovmeeskondadega. 

Pärnu ooperipäevadel saab näha-kuulda Gaetano Donizetti koomilist ooperit „Rügemendi tütar“ ja leedu helilooja Bronius Kutavičiuse ooperit „Karu“; traditsiooniliselt lõpeb festival ooperigala ja õhtusöögiga.

R 5. juuli kell 19 Pärnu kontserdimaja

KARU

Muusika Bronius Kutavičius

Libreto Aušra Marija Sluckaitė-Jurašienė

Lavastaja Gintaras Varnas

Lavakujundus Gintaras Makarevičius

Kostüümid Dainius Bendikas

Valgustus Vilius Vilutis

Koreograaf Mantas Stabačinskas

Koormeister Vladimiras Konstantinovas


Ooper kahes vaatuses, esitatakse leedu keeles

Kestus: u 2 tundi (sh üks vaheaeg)

Klaipėda Riikliku Muusikateatri solistid, ooperikoor ja sümfooniaorkester

Dirigent Martynas Staškus

Sündmused toimuvad 19. sajandil Leedu metsikul ääremaal, kus inimesed on veel rahvalike traditsioonide ja paganlike uskumuste mõju all. Saame tuttavaks kummalise perekonnaga, kes koosneb animistliku käitumisega noorest krahvist Mykolasest ja tema hullumeelsest emast, kelle karu legendi kohaselt pulmapäeval vägistas. Selle loomaliku rünnaku tulemusena sündinud poolinimene-poolkaru armub naabermõisa kaunisse neidu Juliasse ja palub ta endale naiseks. Kas suudab see liit noore krahvi kahetise loomuse taltsutada? 

2000. aastal kirjutatud „Karu“ („Lokys“) on Leedu helilooja Bronius Kutavičiuse (1932–2021) kolmas ooper ning esimene nn suur ooper. Seda küll mitte kestuselt (ooper kestab alla kahe tunni), vaid kaasatud artistide poolest: rohkelt on soliste, täiskoosseisus orkester, segakoor ja balletitantsijad. Leedu kirjaniku Aušra Marija Sluckaitė-Jurašienė libretol põhinev muusikaline põnevuslugu jutustab ümber Prosper Mérimée gooti stiilis fantaasianovellist „Lokis“ (1869) inspireeritud verise pulma loo. Süžee keskendub tummfilmiajastu õudusfilmide laadis inimloomuse varjuküljele ning sellele, mil määral suudab inimene kõrvale heita oma loomalikkuse.