Tõstamaa Meierei uus elu

Hotell Tõstamaal? Kuidas see hullus juhtus?

Kui kõik ausalt ära rääkida, siis süüdi pole mitte miski muu kui ootamatult taevast alla sadanud Covid-19, mis kogu maailma segi pööras. Kui keegi oleks meile kaks aastat tagasi öelnud, et avame Tõstamaal hotelli, siis oleksime ilmselgelt selle välja naernud. Olgem ausad – Tõstamaa ei ole ju Pariis või Rooma ega isegi mitte Tallinn või Riia. Ja meie ei ole turismitegelased. Igal juhul oleksime teda sama hulluks pidanud kui praegust pandeemilist elu planeedil Maa, kus suurlinnad on tühjad ja inimesed igatsevad puhkuse ajal üha rohkem privaatsust, puhast loodust ja ehedaid kohalikke elamusi.

20170609_175853 (1)

Tõstamaa Meierei ajalooliste hoonete üleskõpitsemine on olnud viimastel aastatel üks meie pere mõnusatest hobidest. Peahoone ja praegune suvituskorterite maja ehk peamaja kõrval asuv maja korda tegemist oma suvekodu tarbeks alustasime hobi korras juba seitse aastat tagasi. Meil oli selge visioon, et tahame suvemaja kujundada eraldi korteritena, et täiskasvanud lapsed või külalised ei peaks kõik pead-jalad koos olema, vaid kõik saaksid ka vajadusel eralduda ja omaette puhkust nautida. Peamajaga konkreetseid plaane ei olnudki, arvasime et eks aeg näitab ja… no näitaski.

Mõlemad majad olid umbes 20 aastat seisnud tühjana, sisuliselt tuli otsast peale ehitusega alustada, aga kõigepealt muidugi majad ja ümbrus rämpsust puhastada. Paar-kolm esimest aastat läkski tegelikult lihtsalt võssa kasvanud krundi tööstusjäätmetest puhastamisele, kümnete abihoonete lammutamisele ja selle kraami sorteerimisele ja prahi ära vedamisele, mis peale 90-ndate Vene kriisist tulenevat piimatööstuse pankrotti veel ära varastatud polnud. Seejärel sai korda tehtud fassaad, uuendatud uksed-aknad ja korrastatud park. Lihtsalt sellel põhjusel, et kõrvalmajas puhkust nautides oleks ümbrus esteetiline ja korras.

Aga hotelliidee juurde tagasi tulles – lisaks meierei taastamisele, oli meil veel üks suur ja tähtis hobi – iseendale reisimarsruutide planeerimine ja reisimine.

20160910_163513 (1)

Eelmisel kevadel selgus, et ringi rändamisel ja erinevatest kultuuridest ja inimestest inspiratsiooni ammutamisel on nüüd tükiks ajaks kriips peal. Õhtud ka puha vabad, sest planeerimisega tegelemine tundus masohistlik ja ka teatrid-kinod-kontserdisaalid kinni. Midagi tuli selle vaba ajaga ette võtta ja siis sündiski mõte, et kui ise kuhugi minna ei saa, siis kutsume inimesed enda juurde. Sõbrad olid ju juba aastaid külas käinud, kõikidele väga Tõstamaal meeldis. Mõeldud-tehtud – miks mitte külaliste ringi laiendada! Äriplaani läbi mõtlemine ei olnud keeruline, ärimaailmas oleme tegutsenud ja tegutseme ka praegu. Aga päris kindlasti ei nimeta me end turismiärimeesteks. Meierei on meie suvekodu ja meie filosoofiaks on ja jääb võõrustada Meiereis oma suvekodu külalisi. Kogu Tõstamaa Meierei tegevus on meile tore (seni veel suvine) hobi ja võimalus tutvustada Tõstamaa kanti, mida ise väga suvituskohana armastame.

Tõstamaa Meierei hotel and summerapartments outside view.visitestonia

Milline on Meierei atmosfäär? Lahe!

Jah, lahe atmosfäär, nagu Anne Veski laulus. Stiilivaba stiilsus, nagu ise naljatame. Nii suvituskorterite kui nüüd ka peamaja sisekujundusega tegeleme ise, kui vahel ummikusse jookseme, siis küsime taas targematelt kunstnikest sõpradelt nõu. Lähtume sellest, et teeme kõike eelkõige iseendale ja tahame ka seda loomeprotsessi nautida. Oleme suhteliselt julged ajastute-materjalide-kultuuride miksijad ja taaskasutajad.  Soovime ära kasutada kõik, mis vanal majal oli meile pakkuda – Tõstamaal toodetud tellistest laotud sajandivanuste müüridest ja massiivsetest seinapalkidest alates.

Me ei ole peljanud ka mujalt saadud teise ringi materjale, sisekujunduselemente ja mööblitükke kasutada, rääkimata reisidelt kaasa toodud kraamist. Usume, et säästlikult ja keskkonnasõbralikult mõeldes ning tervet talupojamõistust appi võttes on kokkuvõtteks võimalik luua väga lahe terviklik keskkond, mis sellest et IKEA mööbel kohtub 70-ndatest pärit Estopasti lambiga.

Üllatusi on renoveerimise käigus ette tulnud muidugi küll ja veel, näiteks tuli pea sada aastat vana pehkinud trepp vahetada uue vastu, mis tänu arhitekti nutikusele ja kohaliku meistri kätetööle tõotab tulla vähemalt sama imposantne kui vana. Kui korterite sisekujundus on romantiline, siis peamajas kasutatud värvid viitavad eelkõige Eestile, sest sini-must-valge varjundid on meie arust lihtsalt väga kaunid. Loomulikult saab vana maja sisekujunduses olema viide ka Meierei ajaloole, kohalik kogukond on olnud suureks abiks ja oleme saanud juba kasutada mitmeid vanu fotosid ja esemeid, mida kavatseme kindlasti ka majas eksponeerida. Peame plaane ka Tõstamaa Käsitöökeskusega, et nende imeilusale näputööle tubades väärikas koht leida.

Mida Meiereis külalistele pakutakse? Mugavat maaelu luksust!

Tahame tõesti oma külalistele pakkuda „mõistlikku luksust“. Ise palju Euroopas ringi reisinuna teame, et pole midagi mõnusamat kui jõuad kuhugi tundmatusse maakohta, aga ei pea tegema ühtegi allahindlust mugavale voodile, pimendatavatele kardinatele või sellele, et dushiruum on toas mitte ühises koridoris. Ja eks meres on küll tore ujuda, aga iga kord lihtsalt ei viitsi ekstra kuhugi minna ja ennast liivaseks teha, vaid tahaks lihtsalt ennast korraks basseini kasta. Seda enam, et merevee temperatuur Eestis võib olla neile, kes talisuplust ei harrasta, ka keset suve liialt karastav.

Tõstamaa Meierei visit estonia

Meierei suvituskorterid olid väga menukad juba eelmisel aastal, seda eriti perede hulgas. Külalised saavad kasutada suurt aeda ja väliköök-baari, mida hellitavalt cabanaks kutsume, sest inspiratsiooni on saanud see just mõnusatest Mehhiko rannabaaridest. Mõlemas korteris on kaks magamistuba, vannituba ja köök, sinna ootamegi eelkõige pikema puhkuse nautijaid, sest kõrghooajal saab neid broneerida minimaalselt kaheks ööks.

Selle aasta juuni lõpuks ligi 100-aasta vanusesse peahoonesse valmivate tubade puhul seadsime lati natuke veel kõrgemale. Õnneks ütleb nüüd ka turismiseadus, et uue aja hotell ei pea olema kinni vanades stampides nagu väljamõõdetud vastuvõtulett, kindel tubade arv ja muu kivisse raiutud standard. Meierei peagi avatavas hotellis ongi ainult viis tuba, külastajad saavad ise võtta kapist oma hommikusöögipaki ja sobival ajal seda ise köök-söögitoas valmistada ning teiste külalistega tutvuda. 

20200522_073258

Pehme vaip, oma vannituba, suur voodi, wifi, soojendusega bassein, mõnus privaatne atmosfäär ja omaetteolemine just see külalisi Meiereis ootabki. Ainus mida meil ei ole, on televiisor, sest uudiseid lugeda saab igaüks ka oma nutiseadmest ja ülejäänud teleka töö teeb maal ära looduse märkamine ja nautimine. Muuhulgas võib selle asemel jälgida näiteks meie juures suvitavaid lambad, kelle silmitsemiseks ei pea isegi basseini ääres kokteili rüübates püsti tõusma. Jah, kui vähegi jõuame siis avaneb juba sel suvel basseini ääres ka jäätisekohvik.

Pakume ka koostöös kohalike ettevõtjatega elamusretki – eelmisel aastal olid väga populaarsed nii meetalu külastused kui ka kutselise kaluriga koos merele minek. Loodame väga, et suudame välismaalastest tekitada tunde, et nad on käinud eestlasel maal külas, just nii nagu oleme ise kogenud mitmel pool Lõuna-Euroopa maapiirkonnas. Ja kõik Eestimaalased võiksid lahkudes tunda, et nad on leidnud Tõstamaa puhul toreda koha, kuhu tahaksid ikka ja jälle tagasi tulla.

Mis saab Meiereist edasi?

Ei me ette tea, mis elu meil tuua võib… Tegelikult natuke ikka teame, lihtsalt ei tea millal ja väga ka selle pärast ei muretse, sest tähtis on teekond mitte kohale jõudmine. Meierei „arendustiim“ on läbi aastate olnud meie pere ja meie sõbrad. Oleme tõepoolest aastate jooksul sõprade käest ideid ammutanud ja praegu on raske juba ühe või teise mõtte konkreetset autorit meenutada. Meierei hoonetekompleksi arhitektuurse lahenduse on loonud üks meie sõpradest, Tarmo Teedumäe arhitektuuribüroost Allianss Arhitektid, kelle porfoolios leidub teisigi lahedaid ja omanäolisi hotelle.

Piimasaali terrass

Suveks jõuab lõpule peamaja ehituslik renoveerimine, kuid perspektiivis on järgnevatel aastatel võimalik rajada mitmele territooriumil asuvale lammutatud hoone vundamendile juurde veel majutuskohti, aga näiteks ka butiik-spaa vaatega õunaaiale. Arhitekt on sidunud visioonis kogu territooriumi üheks loogiliseks tervikuks, kuid eks seda millal ja kuidas edasine areng toimuma hakkab näitab aeg. Meierei õhuline õunapuulehtedega logo on aga inspiratsiooni saanud just tulevikku planeeritud õunaaiast.

20190519_142932

Miks ja millal Tõstamaale tulla?

Põhjuseid miks Tõstamaa kanti puhkust veetma tulla võibki üles lugema jääda: lauged Pärnumaa mererannad Sepamaast Matsirannani, ilusad rannaniitude kadastikud, metsikud mustika- ja seenemetsad, Kihnu ja Manija kultuuripärand, kuhu saab Tõstamaalt mõnusalt ära käia ühepäevatripil (soovi korral ka Meierei meretaksoga), põnevad teatriprojektid Pootsi Veinimõisas ja Tõstamaa Mõisas, gurmeetoit Meremaa vastavatud sadama restos või pooletunnise autosõidu kaugusel uhkes Varbla sadamas, kohalikud auhinnatud maitsed Suti Viinaköögist ja Aeglane Hetk meetalust, Ermistu järve suplussoe vesi ja kalapüük, Tuhu raba vaatetorn ja matkarada jne jne.

Meierei suvituskorterid on juba avatud, hotellibroneeringuid saab teha ööbimisega alates 20. juunist, siis oleme nii kaugel, et päris kindlasti on valmis (ja testkülalistega ära katsetatud) basseiniala päikeseterrass, hotellitoad ja köök-söögituba.

Ja et igaüks teab, et Eestimaa loodus on sügisel ja talvel sama nauditav kui suvel, seega kindlasti hoiame peredele, sõpruskondadele või väiksematele töökollektiividele eritellimusel Tõstamaa Meierei ööbimis- ja ürituste pidamise kohana kindlasti avatud ka aastaringselt.

Vaata värskeid uudiseid: www.tostamaameierei.ee

Anne-Liis ja Andrei Ostov

Otsi siit

Puhkajale

Konverents

Professionaalile

Liitu meie uudiskirjaga

Visit Pärnu uudiskiri aitab sul veeta oma järgmise puhkuse Pärnus!