Viggo ja Heljä Wallensköld (Soome) ühisnäitus JUURED JA ÕIED

Uue Kunsti Muuseum, Rüütli 40a, Pärnu, 80010 Pärnu maakond, Eesti
Vaata kaardil

Ajad ja hinnad

11.02.24 - 31.03.24

11:00 - 18:00
Min 5.00€
Max 8.00€

Viggo ja Heljä Wallensköld (Soome) ühisnäitus JUURED JA ÕIED

Viggo Wallensköldi vanaema Ilse sündis eelmise sajandi alguses imeilusas Ollandi talus Pärnu jõe paremkaldal Tori vallas.

Vaevalt täiskasvanuks saanud, läks neiu põllumajandust õppima Soome. Armus, abiellus, sünnitas tütre Heljä ning jäigi elama Porvoosse. Seal sündis ka tema tütrepoeg Viggo, kellest on kasvanud 21. sajandi üks olulisemaid maalikunstnikke.

Läbimurre Viggo Wallensköldi kunstnikukarjääris toimus 2002. aastal, mil ta võitis Soome kunstiauhinna Dukatti.
2005. aastal valiti Wallensköld aasta noorkunstnikuks. Kunstnik kandideeris hiljuti Ars Fennica auhinnale ja tõusis 2022. aasta kevadnäitusel, mis on seotud auhinna nominatsiooniga, publiku lemmikuks.

Viggo üks suurimad näituseid leidis aset 2008-2009 aastal Peterburis, Vene Muuseumis ja teine 2022-2023 aastal Helsingi Kunstimuuseumis (HAM).
Viggo Wallensköld on ka kirjanik, kes on kirjutanud viis ilukirjanduslikku teost väljamõeldud teadlasest, mükoloog Anatolij D. Mbdrinovist. Algsed lood keskenduvad Mbdrinovi elule ja uurimistööle, mis muudab meie arusaama seentest ja inimmõistusest.

Näitusel „Juured ning õied“ esineb Viggo koos ema Heljä Wallensköldiga (s.1943) sümbolirikaste maalidega. Ema elab siiani Porvoos ning hoolimata oma üheksandast elukümnest maalib kirgaste värvidega iga uue hommiku rõõmsaks. Viggo viimaste aastate looming aga viib mõtted Marcus Aureliuse kuulsale ütlemisele, et monumendi peab oma eluajal püstitama igaüks ise.

Nii on see näitus pühendatud oma juurte leidmisele ning on Heljä ja Viggo esimene ühisnäitus.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus