"Mereranna aarded"

Pernova Loodusmaja, A. H. Tammsaare pst 57, Pärnu, 80016 Pärnu maakond, Eesti
Vaata kaardil

Ajad ja hinnad

14.06.24 - 31.08.24

10:00 - 18:00
Min 4.00€
Max 11.00€

Suvenäitus “Mereranna aarded” Pernova Loodusmajas

 

Kõikjal maailmas kannavad lained randa meres elavate tigude värvikaid kodasid. Need kojad sattusid lainete meelevalda pärast loomade surma ja muutusid „aardeks“ mererannas. Suure liigi- ja vormirikkuse tõttu on tigude ja karpide tühjad kojad paljude kollektsionääride ihaldusobjektiks. Kauni välimuse ja eksootilisuse tõttu tuuakse neid tihti suveniirina kaasa ka kaugetelt reisidelt. 

Näitus „Mereranna aarded“ on mõeldud kõigile huvilistele, east sõltumata. Võimalus tutvuda mitmekülgse ja kauni limuste kollektsiooniga annab ülevaate loomariigi ühest suuremast ja huvitavamast loomarühmast maailmas. Eksponeeritud on üle 100 liigi. Nende erksalt värvunud ning vikerkaarevärvides küütlevate pärlmutterkihiga kaetud limuste hulgas on haruldasi ja eriti ohustatud liikide kodasid.

 

Eraldi stendid annavad ülevaate limuste põnevalt salapärasest eluviisist, süstemaatikast ja anatoomiast. Teavet tigude kasutamise kohta ning majanduslikust ja kultuurilisest tähtsusest minevikus ja tänapäeval. Näituse külastaja saab teada kus ja kuidas tekivad pärlid, milliseid limuseid kasutatakse toiduks ning milline tähtsus on limustel eluslooduses. Eesti rannikumeres elavatest limustest ja nende bioloogiast annavad ülevaate eraldi vitriinid. Samuti invasiivsetest võõrliikidest ja nende levikust Läänemeres. 

 

Näituse autor ja kuraator on Loodusmaja õpetaja Milvi Talts.