Lohukivide loomine suvisel pööripäeval 20. juunil

Tiina Ojaste kunstigalerii-ateljee, Seljametsa, Paikuse, 86601 Pärnu maakond, Eesti
Vaata kaardil

Ajad ja hinnad

20.06.24

16:00 - 20:00

Tule vaatama, kuulama, osalema!

Lohukivide loomine suvisel pööripäeval Tiina Ojaste kivi-installatsioonide õuegaleriis. 
Tervitame aasta pikimat päeva ja tulevaid lühimaid öid lohukivide loomisega!
«Ka sisaliku tee kivil jätab jälje, kuigi me seda ei näe,» vihjab Karl Ristikivi sisaliku abil sellele olevale, mida justkui poleks, aga mis siiski on olemas ja mõjutab meid enamgi kui oskame arvata.
 
Suvine pööripäev ehk kauaoodatud suve algus. 
Peale astronoomilise aspekti on suvine pööripäev alati tugevalt mõjutanud kõiki vanu tsivilisatsioone.
Lohukivideks nimetatakse nimeste poolt tehtud väikeste ümmarguste süvenditega kive. Lohkudega kivid ja kaljud on maailmas laialt tuntud kultuurinähtus, kuigi tänaseni pole täit selgust, miks need süvendid kividesse uuristati. Kõige rohkem on selliseid leide Põhja-Euroopas, eriti Skandinaavias, lohukivid on omased ka Skandinaavia muinaskultuurile, kuid neid on tehtud erinevatel ajaperioodidel pea kõikjal maailmas
Eestisse jõudis lohukivide tava Skandinaaviast arvatavasti nooremal pronksiajal (1100–500 e. Kr.) või eelrooma rauaajal (500 e. Kr. – 50 p. Kr.). Siinsetel aladel on praeguseks teada umbes 1800 süvendiga kivi.

Lohukivide tähenduse üle olla palju arvamusi, s.h. arvatavat, et neid on kasutatud ka astroloogiliste vaatluste ja arvutuste tegemiseks, s.h. pööripäevade märkimiseks.
Lohkudega kivi ehk kivisse tehtud aukude süsteem andis ajas püsiva ja muutumatu “alusplaani”ja nii oli lohukivi kunagise ajamääramise instrumendi jäigaks muutumatuks alumiseks osapooleks.
 
Tiina Ojaste Kivi-installatsioonide õuegaleriis on kõigil huvilistel võimalus täksida oma jälg kivisse. 
Õuegalerii alal on lohukivid paigutatud kolme erinevasse asukohta ja sätitud on kõik kivid ikka nii, et nad omavahel suhelda saaksid. 
Kividesse on eelnevalt toksijad juba oma lohud jätnud aga neid mahub sinna veel! Mida rohkem lohke, seda ägedam lohukivi!
Lohukvisse oma lohku toksides on hea võimalus katsetada, millise struktuuri ja koostisega kiviga on kõige lihtsam lohke (k)toksida? Kui kaua ühe lohu tegemine üldse aega võtab ja kas tõhusam on koksida aeglaste või kiirete löökidega? 
Millist häält kivid teevad, kui kaugele kostab toksimise heli?
Miks mitte teha lohu toksimisest enda jaoks koguni rituaal - toksida ühte ja sama nn oma lohku aastaid?
Lohukive looma on oodatud kõik huvilised, olenemata vanusest ja soost.
«Ka sisaliku tee kivil jätab jälje, kuigi me seda ei näe,» vihjab Karl Ristikivi sisaliku abil sellele olevale, mida justkui poleks, aga mis siiski on olemas ja mõjutab meid enamgi kui oskame arvata...