Kai Kallastu (sopran), Andrus Kallastu (klaver)

See on map

Times and prices

14.09.24

16:00 - 23:59
16.60€
21.60€

MUSICA SACRA
Sügis 2024
Põneva muusika kontserdisari
L 14.9.2024 kell 16.00
 
Kai Kallastu (sopran)
Andrus Kallastu (klaver)
Kavas Berg, Schönberg, Webern

Kontserdiga tähistatakse Arnold Schönbergi 150. sünniaastapäeva.
 
Modernism murdis muusikasse läinud sajandi esimesel kümnendil, kui uus helikeel leidis tee Euroopa paljude heliloojate loomingusse. Prantsusmaal asus ühena esimestest modernismi teele Claude Debussy, Leedus Mikalojus Konstantinas Čiurlionis ja Eestis Mart Saar. Austrias pani Arnold Schönberg koos oma õpilaste Alban Bergi ja Anton Weberniga aluse Uus-Viini koolkonnale.
 
Peale uudse meloodia- ja harmooniakäsitluse leiab mainitud heliloojate tollases loomingust seniolematuid rütme ja kõlavärve, mis said eeskujuks paljudele 20. sajandi heliloojatele. Ja tekitasid kuulajatele ka üksjagu probleeme. Näiteks tänapäeval vägagi pretensioonitud Alban Bergi "Altenbergi laulud" op. 4 kutsusid esiettekandel oma uudsete kõlade ja ebatraditsiooniliste mänguvõtetega esile publiku niisuguse pahameeletormi, et esitus tuli pooleli jätta.
 
Anton Webern ja Hildegard Jone olid kaasaegsed ja lähedased sõbrad. Kuigi nad ei teinud otseselt koostööd op. 25 laulude loomisel ja Webern valis laulutsükli aluseks olevad Jone'i luuletused ajakirjanduses ilmunud tekstide hulgast, on nende kirjavahetuse põhjal võimalik järeldada, et nad leidsid teineteise loomingulisest nägemusest siirast ja ehedat inspiratsiooni. Webern jagas Schönbergi ideed, et "komponeerimisel kaksteistkümne heliga ei ole muud eesmärki kui arusaadavus".
 
Schönbergi laulutsükli Rippuvate aedade raamat aluseks on Stefan George'i luuletused. Schönbergi poolt laulutsüklisse valitud luuletustest moodustub otsekui sügavam peegeldus Schönbergi meeleoludest teose kirjutamise perioodil. Luuletused räägivad luhtunud armusuhtest, nimetamata selgesõnaliselt selle lõppemise põhjust. Rippuvate aedade raamatut peetakse helilooja atonaalse perioodi algusteoseks, millega ta purustas ”kõik möödaniku esteetika barjäärid”.
 
Kontserdi kestus ca 1 tund. Hilinejaid kontserdile ei lubata.
 
Helilooja ja dirigent Andrus Kallastu (1967) õppis Tallinna Konservatooriumis (praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) ning Sibeliuse Akadeemias ning tegutseb alates aastast 2000 vabakutselisena. Mitmed Kallastu teosed kõnelevad huvist muusika ja erinevate kunstiliikide ühendamise ning performance’i vastu. Kallastu huvi interpreedi ja projektide kunstilise juhina on seotud tihti muusikateatriga. Lisaks traditsioonilisele muusikateatritegevusele on tema eesmärgiks arendada muusikateatri spetsiifilisi valdkondi: müsteeriumilaadset kiriklikku kompositsiooni ning visualiseeritud kontserti.

Üksikpääse 15 eurot eelmüügis Piletilevis www.piletilevi.ee ja 20 eurot pool tundi enne kontserdi algust kohapeal (makse sularahas)
Perepääse 20 eurot eelmüügis Piletilevis www.piletilevi.ee ja 25 eurot (üks täiskasvanu ja alla 18-aastased lapsed) müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal (makse sularahas)
Abonementpääse 60 eurot annab õiguse külastada sarja kõiki sügishooaja 2024 kontserte
Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm õpilastele, info ooper@parnu.ee
 
Koostöös: Eesti Kultuurkapital, Pärnu linn, EELK Pärnu Eliisabeti kogudus, EELK Tartu Ülikooli-Jaani Kogudus, Pärnu Ooper