PUNANE TORN - ajalooline hoone, muuseum ja ringpanoraamkino

Punane torn, Hommiku 11, Pärnu, Pärnu, Pärnu maakond, Eesti
Vaata kaardil

Ajad ja hinnad

Avatud 01.10 - 31.03

10:00 - 17:00
Min 3.00€
Max 12.00€

kuni märtsi lõpuni
OLEME AVATUD
NELJAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI
10.00-17.002020. aasta lõpus avas SA Pärnu Muuseum 15. sajandil rajatud keskaegsete linnakindlustuste nurgatornis ehk Punases tornis väikese, aga innovatiivse külastuskeskuse. Pärnu vanimas säilinud hoones asuva muuseumifiliaali eesmärk on tutvustada Pärnu paikkonna ajalugu, eelkõige aga keskaegset Uus-Pärnu linna, millest tänasesse linnapilti ongi jäänud vaid torn ise. 

Torni esimesel ehk vastuvõtukorrusel on võimalik tutvuda Punase torniga sellisena nagu ta ajaloolaste arvates võis välja näha vahetult pärast ehitamist ehk 15. sajandi alguses ning tutvuda pikaaegse linnavangla looga.

Korrus kõrgemal tutvustame keskaegset Liivimaa väikelinna Uus-Pärnut sajand hilisemana - 16. sajandi keskpaiga seisuga.

Varem suletud torni endisest kaitsekorrusest - tänasest pööningukorrusest - on saanud aga uudne ringpanoraamkino spetsiaalselt mille jaoks loodi 10-minutiline paikkonna ajalugu tutvustav animafilm „Armutu ja armulik ajalugu. Punases tornis läbi 15 000 aasta“. Filmi keskmes on vaataja asukohast avanev vaade jääajast tänapäevani. Näeme linna asukohas toimunud geograafilisi muutusi ja linna arengut ning satume ka märgiliste või põnevate ajalooliste sündmuste keskele. Kogu senise ajaloo grandioosset üldistust (ühe minutiga üle 1000 aasta) on hea vaadata väikese seltskonnaga, sest kinosaal mahutab korraga kuni 10 külastajat.

Torni sisenemiseks on vaja piletit, mis sisaldab ka ringpanoraamkino seanssi ning soovi korral lühikest torni ajaloo tutvustust muuseumitöötaja poolt.
Et korraga saab tornis viibida vaid piiratud arv külastajaid, soovitame kindlustada endale koht ja OSTA PILET EELMÜÜGIST.

Kui Sinu grupp koosneb rohkem kui kümnest inimesest, soovitame külastus eelnevalt broneerida. Gruppidele pakume ka erinevaid külastusprogramme.

Tähelepanu! Keskaegse torni arhitektuur seab olulisi piiranguid ligipääsetavusele. Soovitame olla enne piletiostmist veendunud, et kitsad ja järsud trepid ning kõrged lävepakud Punase torni külastamisele takistuseks ei saaks.

Torni hoovigaleriis eksponeerime  kuni 2023. aasta kevadeni näitust, mis tutvustab Pärnumaalt leitud arheoloogilisi aardeid ja peitleide
Stendinäitus on avatud uudistamiseks siis, kui torni väravad on lahti. Valik aardeid on eksponeeritud ka torni 2. korrusel. 

Hoovist leiab ka keskaegse Veskimängu tänapäevase üleelusuuruses koopia, mida võib mängida täiesti tasuta. Palume vaid panna mängunupud pärast lõpetamist tagasi kastidesse.

Torni ja/või selle sisehoovi on võimalik rentida ka erinevate ürituste tarbeks. 

 

Võta meiega ühendust:
punanetorn@pernau.ee
+372 443 3488 (torni lahtiolekuaegadel)