fbpx

Eesti parima kuurordi nautimiseks vali
plaan P

Pärnut peab igaüks vähemalt korra elus kogema.

  • 1 päev esmakordselt Pärnus
  • 3 päeva esmakordselt Pärnus

Kui oled Pärnus esmakordselt ning sul on linna uudistamiseks vaid üks päev, siis tuleb kindlasti jalutada linnatänavatel, sest nii saab kõige paremini aimu linna rütmist ja olemusest. Varem või hiljem tuleks aga suund võtta ühe Pärnu sümboli – Tallinna värava poole. Suurejooneline barokkstiilis värav on ainus 17. sajandist säilinud vallvärav Baltikumis, mida kuni 1710. aastani nimetati Carl Gustavi (Kuninga) väravaks. Siit viis sild üle Vallikraavi ja sealt suundus postimaantee Tallinnasse.

Kohe siinsamas on ka Pärnu Vallikäär, mis võlub kaldapervel kulgeva valgustatud promenaadi, üle vallikraavi kaarduva romantilise jalakäijate silla ja vallikraavi keskele rajatud Eesti kõrgeima purskkaevuga. Pargis on taastatud sepikoda, kus saad näha sepistamist ning kolm maketti jutustavad Pärnu kujunemisloo kindluslinnast tänapäevaseks kuurordiks.

Olles juba omajagu Pärnu õhku nuusutanud, soovitame nüüd ette võtta veidi tõsisem rännak ajalukku ja astuda sisse Pärnu Muuseumisse. Baltikumi üks moodsamaid ajaloomuuseume pakub 11 000 aasta pikkust rännakut siinse piirkonna ajalukku, põnevaid giidituure ja töötubasid kogu perele. Lisaks püsinäitusele on avatud ka ajutiste näituste saal.

Kuna oled terve päeva linnas veetnud, siis on sul olnud suurepärane võimalus nautida ka Pärnu oivalisi söögikohti. Pane mõnusale linnapuhkusele punkt rannapromenaadil jalutades ja kuurordimiljööd nautides.

Tallinna värav
Pärnu Vallikäär
plaan-P-parnu-muuseum
SIIN ON TURVALINE
Pärnu Muuseum
Pärnu rannapromenaad

Esimene päev

Puhkuse esimene päev on igati loogiline veeta rannas. Alusta päeva Pärnu Rannapargis ja võta ette jalutuskäik Pärnu muulini viival kergliiklusteel. Kuigi muulile endale on ligipääs kuni augusti alguseni seoses remonttöödega piiratud, siis pakub hommikust looduseilu ka muuli laudtee.

Siit liigu sujuvalt Pärnu suurima sümboli rüppe ehk randa ja pista varbad liiva sisse. Pärnus on ligi 2 kilomeetrit rannajoont, mis tähendab, et ruumi on kõigile soovijatele, kuid kõige populaarsem ala jääb rannahoone ümbrusesse. Pärnu laht on madal ja läheb kiiresti soojaks, olles nõnda ka suurepärane supluskoht. Muide, jõesuudme poole jääb ka menukas naisterand.

Kui plaažil on piisavalt lesitud, siis patseeri mööda romantilist rannapromenaadi, mis pakub tõelist kuurordihõngu. Siin on ka igati mõnus nautida lõunasööki mõnes rannakohvikus või restoranis. Promenaad viib su mugavalt ka järgmisse sihtkohta ehk Pärnu rannaniidu matkarajale. Looduskaitseala keset linna hõlmab nii metsatukki, laguune kui rannaniite ning siin karjatatakse ka kuulsaid Pärnu linnalehmi. 600meetrine vaateplatvormiga matkarada võimaldab uudistada nii looduskaitse all olevaid taimi kui pesitsevaid veelinde. Rada on läbitav nii ratastooli, jalgratta kui lapsevankriga.

Õhtu laskudes toimub suviti rannarajoonis alati midagi põnevat ning aega võib meeleolukalt veeta hommikuni. Ööbimisvõimalusi on siin samuti palju.

Pärnu muuli laudtee
Pärnu rand
Pärnu Rannapromenaad
Pärnu rannaniidu matkarada

Teine päev

Teise päeva soovitame pühendada unikaalsele Kihnu saarele. Kihnu on koduks unikaalsele kihnu põliskultuurile, mis elab Pärnumaa rannikusaartel juba enam kui kuussada aastat. 2003. aastal kanti Kihnu kultuuriruum ka UNESCO suulise ja vaimse pärandi maailmanimekirja. Liivi lahe suurimal saarel on kultuur ja sajanditevanused traditsioonid seniajani täies elujõus ja igapäevaelus järgitakse endiselt esivanemate tarkusi. Uudistamist on ainulaadse kultuuri ja loodusega saarel küll ja veel.

Kihnult naastes tasub kindlasti läbi põigata Tõstamaalt ja imetleda sealset mõisa. Juba keskajast pärit ja praeguseks järelklassitsistliku ilmega kaunilt restaureeritud hoone tegutseb alates 1921. aastast koolina. Lisaks esinduslike ruumidega uhkele mõisale tasub jalutada ka mõisapargis, mida kroonib uhke tamm, mille võra läbimõõt on 23 meetrit.

Tagasi Pärnu poole sõites käi läbi ka Valgerannast ja tee üks mõnus õhtune suplus. Looduskaunisse liivaranda viib armas promenaad ning siin on ka vaatetorn ja laste mänguväljak.

Linna jõudes oled tegusast päevast ilmselt nii väsinud, et jääb jaksu vaid midagi hamba alla otsida ning seejärel ongi uneaeg.

Kihnu saar
plaan-P-tostamaa-mois
SIIN ON TURVALINE
Tõstamaa mõis
Valgerand
Valgeranna vaatlustorn

Kolmas päev

Puhkuse viimasel päeval ahmi endasse linnakultuuri. Pärast virgutavat hommikusööki sea sammud Punasesse Torni. 15. sajandil Uus-Pärnu hansalinna kaitse- ja vangitornina rajatud ehitises on nüüd avatud moodne ringpanoraamkino. 10minutilise filmi jooksul saab torni asukohast endise kaitsekorruse kõrguselt tutvuda ümbruse ajalooga jääajast tänapäevani.

Siit vaid kiviviske kaugusel ootab hoopis teistmoodi kultuurisüst. Pärnu Uue Kunsti Muuseumi põnevad kaasaegse kunsti näitused valmistavad kunstihuvilistele alati positiivse üllatuse. Mark Soosaare rajatud kunstikeskus on Pärnu kultuurielu oluline tuiksoon ning siin toimub alati midagi huvitavat.

Pärast kunstilaengut on paslik end vabas õhus tuulutada. Pärnu seostub kõikidele eeskätt just rannaga, kuid ometigi voolab siit läbi ka üks Eesti suurimaid jõgesid. Pärnu kui jõelinna hõngu on kõige parem omal käel kogeda jõe vasakkalda tervisespordirajal ehk Jaansoni rajal, mis lookleb mõnusalt jõe ja linna ajalooliste majade vahel. Romantikat lisavad ainulaadsed aerukujulised valguspostid ning esteetilist naudingut pakub kohalik tänavakunst. See on ka üks väheseid kohti kesklinnas, kus pääsed jõele nii lähedale, et võid varbad lausa vette pista!

Nõnda oledki loonud esimese kontakti ja suhte Pärnu linnaga. Tule aga kindlasti tagasi, sest avastamist jagub siin kõvasti!

plaan-P-punane-torn
SIIN ON TURVALINE
Punane torn ja ringpanoraamkino
plaan-P-uue-kunsti-muuseum
SIIN ON TURVALINE
Uue Kunsti Muuseum
Jaansoni rada vasakkaldal
Jaansoni rada paremkaldal

Kuidas kohale jõuda? Vaata kaardil​

Leia inspiratsiooni

Liitu meie uudiskirjaga

Visit Pärnu uudiskiri aitab sul veeta oma järgmise puhkuse Pärnus!