salongiõhtu Uku Suviste ja Paul Neitsov / Päikeseloojangu festival 2022

Päikeseloojangu festival 2022
Airi Liiva Laulupesa K 22. juuni kell 20 Häädemeeste Miikaeli kirik
Kirjeldus
Airi Liiva Laulupesa ansambel Sõbrad, solistid Krislin Sallo, Gloria Raudjärv, Loore All jt
Saateansambel: Triin Norman, Anna Lea Haamer (klaver), Johannes Laas (kitarr), Olja Raudonen (tšello)
Laulustuudio Laulupesa on laiemale kuulajale-vaatajale tuttav  televisioonisaadetest ja konkurssidest, kus on läbi aegade edukalt esinetud. Nende lustlikud videoklipid lastelauludega on tuntud meil, aga ka kogu maailmas, eriti populaarsed väliseestlaste hulgas. Tartus tegutseva laulustuudio tundides käib ligi 600 last ja veel samapalju põnne ootab kannatlikult järjekorras.
Airi Liiva kirjutatud lastelaulude fenomen on siirus ja lihtsus, mis räägivad lapselikest asjadest, peegeldades seda lapsepõlve, kus elasid praegused emad-isad, just nagu Bullerbys.

Toetajad:
Heategevusfond Aitan Lapsi
Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Pärnu Postimees 
Häädemeeste vald
Saint-Gobain Eesti AS
 
 
L 25. juuni kell 16 ja 19 Kabli seltsimaja
P 26. juuni kell 12 ja 15 kabli seltsimaja
kogupere etendus KRATIMÄNG
Edgar Valteri raamatu „Isand Tuutu ettevõtmised“ järgi lavale seadnud Margus Kasterpalu
Mängivad Katrin Pärn ja Karol Kuntsel, muusika autor Toomas Lunge, laulusõnad Katrin Pärn
Mõnikord juhtub asju, millele arukat selgitust justkui ei leia. Ja onu Teodoriga juhtus just selline lugu. Ükskord tõi ta endale turult krati ning see ärkas ellu ja hakkas talle igasugu kraami kokku vedama. Asju sai igavene hulk. Mis siis neist asjadest edasi sai ja kuidas Teodor endale sõbra leidis ja mida on õnneks tarvis, seda kõike näeb juba etendusel. 
See on hoogne, mänguline ja liigutav lavastus, mis kõneleb sellest, kuidas asjad, mis esmapilgul võivad tunduda ilmvõimatud, on siiski olemas või osutuvad võimalikuks. Kuidas mäng ongi päris elu ja kuidas üksi olla on kehvem kui kahekesi.
Toetajad:
Heategevusfond Aitan Lapsi
Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Pärnu Postimees 
Häädemeeste vald
Saint-Gobain Eesti AS
 

 
Õhtumuusika – H. Rosin ja T-E. Novikov P 3. juuli kell 20 Häädemeeste Miikaeli kirik
Tutvustus:
Löökpilliduo Heigo Rosin ja Tanel Eiko Novikov
Kavas:
Bach/Morris Lang. Viisteist inventsiooni BWV 772–786
Daughtrey. „Songs of the human spirit“ kahele marimbale ja kahele vibrafonile
 
Noorte löökpillivirtuooside Heigo Rosina ja Tanel Eiko Novikovi kasutuses on muljet avaldav pillipark – kaks marimbat ja kaks vibrafoni. Kavas on Johann Sebastian Bach ja kaasaja uusromantiline, rikka värvipaletiga löökpillimuusika.
Heigo Rosin on Eesti esimene löökpillimängija, kes on spetsialiseerunud soolo- ja kammermuusikale. Hoolimata noorest east on Rosin andnud kontserte üle kogu Euroopa ja Ameerika, astudes üles nii soolokavadega kui ka solistina mainekate orkestrite ees. 2015. aastal valiti Rosin “Orpheum Foundation” solistide stipendiaadiks Šveitsis, olles esimene Eesti muusik, kes nimeka fondi solistiks on valitud. Samal aastal valiti ta World Percussion Group’i kontsertmeistriks, millega kaasnes 5 nädala pikkune tuur Ameerika Ühendriikides. 2017. aasta jaanuaris debüteeris Rosin solistina maailmakuulsas Carnegie Hallis New Yorgis. Alates 2016. aastast on ta Malletech’i löökpillide ja Sabian taldrikute ametlik artist.
Tunnustatud solistina on Rosin korduvalt üles astunud nimekate orkestritega nagu MDR Leipzig Symphony Orchestra, Riga Sinfonietta, Kiev Soloists, Kymi Sinfonietta, Klaipeda Chamber Orchestra, Belarusian State Symphony Orchestra, Baltic Sea Philharmonic ning loomulikult ka Eesti orkestriparemikuga: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester ning Vanemuise Sümfooniaorkester, tehes koostööd armastatud dirigentidega: Kristjan Järvi, Risto Joost, Olari Elts, Erki Pehk, Paul Mägi ja Lauri Sirp. 2017. aastast on ta löökpillide õpetaja Tartus Heino Elleri Muusikakoolis.
Üle kümne aasta karate treenimist on Heigo Rosinale andnud idee kombineerida võitluskunsti liikumised löökpillimängu liikumistega, mis on andnud talle unikaalse mängutehnika, mida on lisaks kuulamisele ka atraktiivne vaadata.
Tanel-Eiko Novikov (2000) on üks silmapaistvamaid uue põlvkonna Eesti interpreete, kes jõudis löökpillisolistina laiema tuntuseni pärast ERR’i ja Eesti Kontserdi telekonkursi “Klassikatähed 2018” võitu ning Eesti esindamist Klassika-Eurovisioonil Šotimaal.
Tanel esineb aktiivselt üle Eesti ning ta on solistina korduvalt esinenud ka teistes Baltimaades, Skandinaavia maades, kaugemal Euroopas, Venemaal ja Iisraelis, soleerides muu hulgas Peterburi Maria Teatri kontserdisaali ning Jeruusalemma Teatri Henry Crown Halli laval. Ta on mänginud ERSO, Tallinna Kammerorkestri, Jeruusalemma Sümfooniaorkestri, Tel Aviv Soloists Kammerorkestri, Helsingi Politseiorkestri ja paljude teiste koosseisude ees. 
Kammermuusikuna on Tanel koos konkursi “Klassikatähed 2018” finalistide Ingely Laivi (oboe) ja Johannes Põldaga (viiul) moodustanud koosseisu Trio Trifecta, uudse virtuaalreaalseid pille rakendava löökpilliduo Lauri Metsvahiga ning löökpilliduo Heigo Rosinaga. Ühtlasi on Tanel värskelt moodustatud Eesti Löökpillikvarteti liige.
Taneli eesmärk on populariseerida löökpillimängu Eestis veelgi ja avardada marimba võimalusi sooloinstrumendina.
Toetajad:
Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Pärnu Postimees 
Häädemeeste vald
Saint-Gobain Eesti AS
 
 

 
Helin-Mari Arder trio N 7. juuli kell 20 Kabli seltsimaja
Tutvustus:
Helin-Mari Arder – laul, Teet Raik – kitarr, Ara Yaralyan – kontrabass
 
Helin-Mari Arderi trio on koos mänginud juba pea mitukümmend aastat, esitades originaalloomingut, eesti autorite laule ning muusikat maailma erinevaist paigust. Päikeseloojangu festivalil kõlab kindlasti originaalloomingut Helin-Mari viimastelt plaatidelt kuid samuti teiste eestimaiste autorite muusikat. Kuna lauljatar armastab esitada mitmeid maailmamuusika varamusse kuuluvaid laule nende originaalkeeltes, lipsab kavva kindlasti sisse mõni portugali- või prantsusekeelne laul, kuid ei puudu ka kaunid suvised meloodiad. Kontserdi nimiloo on lauljatar kirjutanud Eeva Pargi luuletusele, ent häid autoreid, kes on oma luulega uuteks lauludeks inspiratsiooni andnud, on palju (Kersti Meriloo, Viivi Luik, Olivia Saar, Jaan Kross, Leelo Tungal, Ilona Laaman, Ott Arder jpt). 
 
Helin-Mari saatjateks on kitarrist Teet Raik ja kontrabassimängija Ara Yaralyan, keda seob armastus mõnusa jazzi, improvisatsiooni, bossa-nova ning originaalmuusika vastu. Trio sai kokku juba lausa mitukümmend aastat tagasi, mil Helin-Mari õppis Otsa-kooli pop-jazz osakonnas. Oma muusikaõpinguid alustas lauljatar aga hoopiski klassikalise muusika vallas, õppides viiulimängu Tallinna Lastemuusikakoolis. Hilisemad õpingud viisid ta Helsingi Ülikooli Metropolia, kus ta lõpetas pop-jazz laulu õpetaja eriala. Tänu varasematele prantsuse keele õpingutele Tartu Ülikoolis sai Helin-Mari kaasa ka mitme võõrkeele oskused ja huvi süveneda nende maade muusikasse põhjalikumalt. Nii kuulubki lauljatari repertuaari praegu laule näiteks inglise, prantsuse, itaalia, hispaania, portugali, soome, vene ja saksa keeles, ent üksikuid laule või fragmente on ka näiteks tsehhi ja läti-leedu keeltes ning isegi mõnes araabia murdes.  Viimaste aastate jooksul on Helin-Mari kirjutanud laule ka noorematele kuulajatele - tema Olivia Saare luuletusele kirjutatud "Naerulohkudega maailm" sai oma esmaesituse mudilaskooride poolt 2019. aasta Laulupeol "Minu arm".
 
Teet Raik on kitarrist-trompetist, kes ühtlasi ka kirjutab ja seab ise muusikat, teeb kontsertide ning helisalvestuste kõlakujundust ning osaleb multiinstrumentalistina mitmetes koosseisudes. Samuti juhatab ta Tehnikaülikooli bigbändi ning Eesti Sõjaväeorkestrit. Lisaks on tema suureks huviks videotöö ning fotograafia ning ta on jõudnud mitmeaastase tegutsemise järel ka esimeste väljapanekuteni väiksemates galeriides või näituseruumides (Paldiski Linnavalitsuse saalis,  Tallinnas Art&Repro salongis, Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumis, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Saare Maakonna keskraamatukogus, Suure-Jaani Tervisekojas jne). Ara Yaralyan on maailmatasemel bassimängija, kes ilmestab oma temperamentse pillimänguoskusega mitmeid koosseisusid (Shabat Quartet, Kari Ikoneni ansambel, Trio Sooäär-Ounaskari-Yaralyan, Maria Väli ansambel jpt). Ka Ara Yaralyan tegeleb originaalloomingu ning arranzheerimisega, eriti suureks inspiratsiooniks on talle sealjuures kodumaa Armeenia rahvamuusika ning klassikalised heliteosed.
Toetajad:
Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Pärnu Postimees 
Häädemeeste vald
Saint-Gobain Eesti AS

 
Flores de Música 11. juuli kell 20 Kabli Ait
Tutvustus:
Anna-Liisa Eller - kromaatiline kannel, väikekannel
Taavi Kerikmäe - harmoonium, klavikord, teremin, süntesaator
Kandlemängija Anna-Liisa Elleri huvide orbiidis on ühteaegu nii varane kui nüüdismuusika,  Taavi Kerikmäe huvitub aga nii nüüdis-, eksperimentaal- kui elektronmuusikast. Nende ühise kontserdi fookuses on barokiajastu heliloojad ja vaiksekõlalised pillid ning kahe muusiku koostööst sünnivad uued tämbrid, värvid ja tekstuurid.
Anna-Liisa Eller (1988) on eesti kandlemängija. Ta on saavutanud silmapaistvaid tulemusi konkurssidel nii Eestis kui ka välismaal, teiste seas esikohad 2008. aastal Vilniuses ja 2011. aastal Helsingis rahvusvahelistel kandlekonkurssidel, millest viimasel ta pälvis ka Koistinen kanteleeripreemia.
2020. aasta kevadel valmib Anna-Liisa sooloplaat
Tema erihuvi on varajane muusika ja nüüdismuusika. Ta on esinenud arvukatel muusikafestivalidel Eestis, Leedus, Poolas, Austrias, Hispaanias, Itaalias, Saksamaal, Norras ja Prantsusmaal. Ta on osalenud Eesti ja rahvusvaheliste varajase muusika ansamblite töös, nii solisti kui ka ansamblistina. Anna-Liisat seob aktiivne koostöö ansamblitega Supersonus (aasta 2019 suvel valmis ansambli esikplaat koostöös plaadifirmaga ECM), Kapsberger, Oni Wytars, Vox Clamantis, Floridante, Rondellus jt.
Taavi Kerikmäe (1976) on vabaimprovisatsiooni, elektroakustilise muusika ja nüüdismuusika esitaja ja helilooja, üks ansambli U: asutajaid. Kontsertidel esineb Taavi klaveril, mitmesugustel klahvpillidel, tereminil, eritellimusel ehitatud elektroonilistel instrumentidel ja live-elektroonikal. Ta on vabakutseline helikunstnik ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia nüüdis- ja eksperimentaalse muusika õppejõud. Interpreedina on ta esinenud arvukatel nüüdismuusika festivalidel ja töötanud heliloojatega nagu Pierre Boulez, Tristan Murail, Vinko Globokar, Kaija Saariaho, François-Bernard Mâche, Alessandro Solbiatti, Louis Andriessen, Helena Tulve jpt.
Improvisatsiooni alal on ta teinud koostööd tippmuusikutega nagu Chris Cutler, Fred Frith, Michel Doneda, Le Quan Ninh, Jacques DiDonato, Mart Soo, Isabelle Duthoit, Eric Echampard, Uchihashi Kazuhiza, Paul Lovens, European Improvisers Orchestra jpt. 2016. aastal omistas Prantsuse Vabariik talle kunstide ja kirjanduse rüütlikraadi ordeni Chevalier des Arts et des Lettres.
 Toetajad:
Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Pärnu Postimees 
Häädemeeste vald
Saint-Gobain Eesti AS
 
Uku Suviste ja Paul Neitsov N 14. juuli kell 20 Kabli seltsimaja
Tutvustus:
Kaks andekat instrumentalisti on kokku pannud mõnusa kava akustilises võtmes, sidudes omavahel mahedat jazzi siit ja sealt, pisut Eesti levimuusika kulda, mõned ülemaailmsed rocki ja popi rütmid ning näpuotsaga ka nende omaloomingut.
 Toetajad:
Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Pärnu Postimees 
Häädemeeste vald
Saint-Gobain Eesti AS

Sofia Rubina & bänd N 21. juuli kell 20 Kabli seltsimaja
Tutvustus:
Klassikalise väljaõppega džässmuusik Sofia Rubina hõlmab soul-, džässi- ja house-žanre, mängides publikule USA-s, Euroopas ja Ida-Aasias, tolmustest klubidest intiimsete õhtusöögikohtadeni, suurtel festivalidel ooperimajadeni ja televisioonis. Olenemata muusikažanrist, loob ta muusikat, mis puudutab südant, liigutab keha ja rahustab hinge.
Sofia Rubina-Hunter on tuntud eesti laulja. Ta on esinenud paljudel džässifestivalidel üle Euroopa ja osalenud mitmetel džässikonkurssidel nagu: Lady Summertime, Sony Jazz Stage, Nomme Jazz, The VOICE Russia ja palju muud...
2009. aastal õppis ta USA-s Berklee Muusikakolledžis ja võeti vastu Berklee Global Jazz Institute programmi, mida juhivad Danilo Perez ja Marco Pignataro. Selle programmi raames andis Sofia võimaluse esineda nii üle maailma kui ka ajaloolistele džässiklubidele nagu NYC Blue Note.
«Osa minu esinemistest on improvisatsioonid. Naudin laval mängulusti ja tahan alati publikut üllatada.” - Sofia Rubina-Hunter.
 Toetajad:
Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Pärnu Postimees 
Häädemeeste vald
Saint-Gobain Eesti AS

 
Tilgake mett. Mõmmi ja tema sõber E 25. juuli kell 18 Kabli seltsimaja välilava (vihmaga seltsimajas)
Tutvustus
Ivo Eensalu ja  Tarvo Krall
TERE! KUIDAS ELAD? MINA ELAN HÄSTI! KINDLASTI ON SUL TÄNU MINU SAATELE TÄHED SELGEKS ÕPITUD. MA TAHAKSIN VÄGA KUULDA, KUIDAS SUL KOOLIS LÄHEB JA MIDA SINA KOOLIS ÕPPINUD OLED. LOODAN VEEL, ET LAULAD MEIEGA KAASA SULLEGI „MÕMMI JA AABITSAST“ TUTTAVAKS SAANUD LAULE! TERVITAB MÕMMI JA TEMA HEA SÕBER.
Toetajad:
Heategevusfond Aitan Lapsi
Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Pärnu Postimees 
Häädemeeste vald
Saint-Gobain Eesti AS
 

 
Orthodox Singers P 31. juuli kell 20 Häädemeeste apostliku-õigeusu kirik
Tutvustus:
Maailma maade õigeusu muusika
Programmi kuuluvad õigeusu vaimulikud laulud mitmest erinevatest õigeusu kultuuripärandiga riigist: Kreekast, Serbiast, Bulgaariast, Gruusiast, Eestist.
Kõlavad kreeka traditsioonilised vaimulikud laulud, rumeenia traditsioonilised vaimulikud laulud Dumitru Kiriaci seades, serbia traditsioonilised vaimulikud laulud Kornelije Stankovici ja Ana Spacici seades, gruusia kahheetia laulustiili esindavad vaimulikud laulud, varajane vene mitmehäälsus, vaimulikud laulud munk-preestrite seades ja õigeusu vaimulikud laulud eesti heliloojate sulest. 
Enamik kavas esindatud vaimulikest teostest saab väga harva kontsertettekandel kuulata.
Professionaalsetest muusikutest koosnev ansambel Orthodox Singers on loodud Valeri Petrovi poolt aastal 1989. Tegemist on Eesti üheks parimaks professionaalseks kooriansambliks tunnustatud muusikuterühmaga, mille repertuaaris on nii varajasi kui ka nüüdisaegsemaid õigeusu kirikulaule. Lisaks tuntud välismaisetele heliloojatele on ansambli repertuaaris ka Eesti tuntud heliloojate Arvo Pärt, Cyrillus Kreek, Veljo Tormise muusikateoseid. Ansambli repertuar täieneb pidevalt uute teostega. 
Orthodox Singers muusikud valdavad meisterlikult erinevatele ajastutele omaseid väljendusvahendeid: ansambli esinemismaneeri iseloomustavad täielik süvenemine pühakirja igasse sõnasse, laitmatu hääletehnika, täpselt läbi mõeldud dünaamiline kava ning erakordne stiilitunnetus.Kriitikud on korduvalt esile tõstnud ansambli lausa üleloomulikku oskust säilitada esitamise käigus teose vormiühtsus, saavutades samal ajal võrratult dünaamilise piano, mida kirjeldab kõige paremini väljend ”heli sulab ära”.
Orthodox Singers on korduvalt esinenud nii Venemaal, Ameerika Ühendriikides, Rootsis, Taanis, Soomes, Norras, Saksamaal, Suurbritannias, Prantsusmaal, Belgias, Iirimaal, Liibanonis, Ungaris ning Poolas. Kontserdid on toimunud ka Rootsi Uppsala Toomkirikus, Moskva Tšaikovski nimelise Konservatooriumi Suures saalis, USA Philadelphia Toomkirikus, Stratford upon Avoni festivalil, Nottinghami, Chelsea festivalil.
Toetajad:
Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvakultuuri Keskus
Pärnumaa Omavalitsuste Liit
Pärnu Postimees 
Häädemeeste vald
Saint-Gobain Eesti AS
 
 

Kabli küla, Häädemeeste vald