fbpx

Avasta Pärnu läbi kohalike silmade

Suvistel laupäevadel on Pärnu linna külalistel võimalus osaleda suvepealinna tutvustavatel linnatuuridel „Trust me! I’m a local – linnatuurid pärnakaga“.

Mööda kuurortlinna tänavaid ja nurgataguseid kulgevatel retkedel saab pärnakast giidi eestvedamisel avastada kuurortlinna salajasi ja ägedaid paiku, mis on teada ainult kohalikule ja mida ükski turist omal käel naljalt ei leiaks. Kuna iga giidituur on omanäoline, tasub osaleda neil kõigil. See on suurepärane võimalus kogeda Pärnu hingeelu läbi kohalike silmade.

Eestikeelsed tuurid stardivad Vallikääru pargist Tallinna väravate juurest algusega 17:00 ja kestavad kaks tundi. Tulijail palume võtta kaasa uudishimu ja igaks juhuks mask, kui on vaja põigata siseruumidesse.

Tuurid on tasulised ja piletid on saadaval Fienta piletikeskkonast.

Herdis Elmend
linnatuur jalgsi ja ekskursioonibussiga

Olen Hiiumaal sündinud, aga Pärnus juba piisavalt kaua elanud, et siin teada kõiki põnevaid nurgataguseid ja rääkida põlispärnakatega samas murdes. Minu Pärnu on koht, kus ma saan nautida erinevaid looduse stiihiad, tunnetada kogukonna lähedal olekut ja tegeleda oma harrastustega parimal võimalikul viisil.

Tuuri kirjeldus: Oma tuuril viin osalejad põnevale avastusretkele, kus kunst, käsitöö, looming, rõõm, eluviis ja tasakaal on omavahel läbi põimunud ning tervikuks saanud. Meie teele jäävad nii käsitööliste gild, millega olin seotud mitmeid aastaid, kui ka rohelusest pakatavad aianurgad minu isa, Valter Parve koduaias Raekülas. Räägime ja mõtliskleme ning veedame koos toreda suveõhtu.
19. juuni
17:00

Ants Vessmann
jalgrattaga (palume kaasa võtta oma ratas)​

Olen sündinud ja õppinud Tartus, kuid otsustasin peale gümnaasiumi lõpetamist tulla kõrgharidust omandama Pärnusse. 20 aastat hiljem saan ikka veel imestunud silmi, et Ülikooli-linnast tulin Pärnusse kõrgharidust omandama. Kuid Pärnu Kolledž pakkus just sellist haridust, mis mind köitis ja Pärnu sai juba esimeste aastatega mulle väga südamelähedaseks ning juba mõnda aega pean end rohkem pärnakaks kui tartlaseks.

Tuuri kirjeldus: Mittekohalikuna olen alati huviga kuulanud erinevate Pärnu piirkondade ajalugu olgu selleks siis klassikalised turismi vaatamisväärsused nagu Punane Torn ja Tallinna väravad või hoopis Mai Kino all tegutsenud noorteklubi värvikamad lood. Olen end korduvalt leidnud giidi rollist, kes tutvustab oma Tartu ja Tallinna sõbradele-sugulastele teistsuguseid kohti peale ranna ja Rüütli tänava.

Töötan igapäevaselt kinnisvaramaaklerina, mistõttu on mul tihti võimalus tutvuda erinevate Pärnu piirkondade, majade ja lugudega. Mõnda sellist lugu tutvustan ka “Trust me! I'm a local” giidituuril, mis viib meid kesklinnast välja Uus- ja Vana-Sauga piirkonda.
26. juuni
17:00

Andres Siplane
jalgsi

Ilmselt on nii, et alguses hingab iga linnakodanik hingab sisse linna õhustikku, sulandub linna rütmidega kokku ning panustab ise lõputult mööda tänavaid lonkides linnapildi kujunemisse. Ühel hilisemal hetkel aga püüab hakata linnas ilmnevaid dünaamikaid mõtestama, nägema nende seesmist loogikat ning otsima nähtustele tähendusi. Andres Siplane, kelle kodu asub Pardi ja Kanali nurga peal, püüab käesolevalt tabada ja lahti seletada neid võnkeid, mis esinevad liinil vanast sillast kuni Koidula pargini.

Tuuri kirjeldus:Tee peale jäävad (kombitaval või mittekombitaval kujul) Krulli pollarid, Siinmaa wc, Jupiteri pood, konvendihoone, oblastikomitee maja, Nikolai kirik, Postipoisi trahter, Rosenplänteri maailm (kirik, teater, pastoraat) ja Sebulke laternapost.
3. juuli
17:00

Martin Kummets
jalgsi

Olen ajaloohuviline pärnakas, kes on aastakest kuus Pärnus õllekultuuri arendanud ja eraviisiliselt näinud "õues mängimise" arenguid üheksakümnendatest saadik.

Tuuri kirjeldus: Viin tuuril osalejad Pärnu õlle ajaloo ja tänapäevakultuuri avastusrännakule ning üheskoos mõtiskleme selle üle, mis on saanud saja baari linnast.
10. juuli
17:00

Erik Naissaar
jalgrattaga (palume kaasa võtta oma ratas)​​

Olen 22-aastane Pärnu spordikorraldaja, samuti ka sajakonna lapse treener erinevates huvikoolides ja -ringides. Vabal ajal võib mind leida jalutamas linnatänavatel või einestamas kohalikes kohvikutes. Õhtud kulgevad trenne andes.

Tuuri kirjeldus: Tuuril läbime jalgratastega mitmeid spordiobjekte ja kohti, kus korraldatakse spordiüritusi ning proovime ise ka street workouti. Tule, avasta ja pane end proovile!
24. juuli
17:00

Marju Kurvits
jalgsi​​

Minu Pärnu. Ma olen sündinud 1980-ndatel, nõukogude aja lõpul. Minu lapsepõlv möödus talvistes lumelinnades möllates ja suvises Pärnu naisterannas. Ma mäletan häguselt ema ostutalonge lahti lõikamas ja ahvatlevaid valuutapoode. Ma olen Pärnus sündinud ja pärast õpinguid siia naasnud.

Tuuri kirjeldus: Minu Pärnu märksõnadeks on: Saabastega Kassi Lasteteater, Kiilakas, Chaplin, Pärnu Muuseum, Uttattoo, Kunstnike Maja, Pildikoda, armsad nurgatagused ja sopid ning palju palju muud. Mulle meeldivad julged inimesed ja erilised kohad. Olen Pärnu patrioot ja naudin siin iga hetke ja paika. Tule avasta minuga Pärnu nurgataguseid!
24. juuli
17:00

Piret Tali
jalgrattaga (palume kaasa võtta oma ratas)​​

Olen Piret Tali, sündinud Pärnus Sillutise tänava vanas haiglas. 17-aastaselt läksin Tartusse ülikooli ning Tallinna tööle ja pärast seda olen Pärnus hooajaline elanik. Juba üle Pärnu jõe vana silla sõites tunnen, kuidas töö ja mured selja taha jäävad ning mõnus ja muretu Pärnu mind vastu võtab. Olen töötanud ajalehtedes, raadios ja televisioonis, õpetanud ja kirjutanud raamatuid. Neist kolm ka Pärnust – “Pioneer Viru tänavast”, “Koidula kooli lugu II“ ja „Minu Pärnu“.

Tuuri kirjeldus: Pärnu „linn” algas minu jaoks lapsena Liiva või Henno bussipeatusest, kui emaga igal hommikul Raekülast linna lasteaeda sõitsime. „Linn“ lõhnas värske leiva järgi ja sinna minnes pandi jalga valged sokid ja puhtad riided. Viin teid Vanale kalmistule, kus „Hermese” restorani perepidude ja peiede ajal oli mul kombeks lapsena kolada. Selgitame välja, mis on sellel purustatud kalmistul pistmist Konstantin Pätsi, „vabastajate” ja puupiiritusega. Astume läbi kaasaegse metanoolikatastroofi keskuse Liiva ühiselamu juurest, uurime millisest töölisasumist kirjutas Neeme Järvi ema Elss Järvi, vaatame, kus on koos Sillutise tänava enam kui 100aastane haigla ja vangla ning kas Kalamehe kvartal on Pärnu Kalamaja.
31. juuli
17:00
Liitu meie uudiskirjaga

Visit Pärnu uudiskiri aitab sul veeta oma järgmise puhkuse Pärnus!