Hans Christian Aavik, Katariina Maria Kits, Xandi van Dijk, Indrek Leivategija, Kärt Ruubel / Päikeseloojangu festival

Kabli Ait, Kabli
See on map

Times and prices

02.08.23

20:00 - 23:59
16.50€

Hans Christian Aavik, Katariina Maria Kits, Xandi van Dijk, Indrek Leivategija, Kärt Ruubel  02. aug 20:00

Kabli Ait, Mustamäe tee 2, Kabli, 86002 Pärnu maakond, Eesti

Hans Christian Aavik - viiul, Katariina Maria Kits - viiul, Xandi van Dijk - vioola, Indrek Leivategija - tšello, Kärt Ruubel – klaver 

Kavas:

​ Bohuslav Martinů - Duo Nr. 2 viiulile ja tšellole H. 371

Josef Suk - Eleegia viiulile, tšellole ja klaverile op. 23

Antonín Dvořák - Klaverikvintett A-Duur Nr. 2 op. 81

Pilet 15.-


Hans Christian Aavik (1998) on üks väljapaistvamaid Eesti viiuldajaid, kes on oma mitmekülgse stiili ning selgelt eristatava kõlaga silma paistnud nii Eestis kui ka mitmel pool Euroopas. Hans Christian Aavik alustas viiulimänguga 5-aastaselt Tabasalu Muusikakoolis (õp. Piret Kreek) ning jätkas õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis õpetaja Kaido Välja juhendamisel. Aastast 2017 õppis ta Saksamaal Frankfurdis (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Franfurt am Main) prof. Erik Schumanni viiuliklassis ning kammermuusikat prof. Angelika Merkle juures.

Aastast 2021 õppis ta ka täiendavalt Viinis (Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien) Maestro Julian Rachlini ning prof. Evgeni Sinaiski juures.

Alates 2022. aastast õpib Hans Christian Aavik Euroopa ühes mainekamas Kronbergi nimelises Akadeemias (Kronberg Academy). Tema õpinguid toetab Dr Ratjen – patronaat.

Ta on Carl Nielseni nimelise rahvusvahelise konkursi (Carl Nielsen International Competition 2022) 1. preemia laureaat. Lisaks kahele eripreemiale (parim kohustuslik pala – Jesper Koch Maze; Odense Sümfooniaorkestri eripreemia) sõlmiti temaga leping Orchid Classicu poolt ning järgnevatel hooaegadel on ta tihe külaline parimate Skandinaavia orkestrite ees.

Hans Christian pälvis 2022. aastal Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaadi tiitli; Saksamaa ühe tippfestivali, Usedomi Muusikafestivali prestiižika muusikapreemia ning Eesti Interpreetide Liidu "Aasta Interpreedi" laureaadi tiitli.

​Aastal 2021 andis Hans Christian välja oma debüütplaadi “AETERNUS” koos pianist Karolina Aavikuga.

​Alates 2022. aastast on Hans Christian Aavik Villa Musica Rheinland-Pfalz’i stipendiaat.

​Alates 2021. aastast on Hans Christian Aavik Deutschlandstipendium'i stipendiaat.

​Alates 2019. aastast toetab Hans Christian Aavikut Yehudi Menuhin Live Music Now Frankfurt am Main ühing.

--------------------------------

KATARIINA MARIA KITS

Katariina Maria Kits alustas õpingud 6-aastaselt Marge Lille juures. 2002. aastal astus ta Tallinna Muusikakeskkooli Tiiu Peäske viiuliklassi. Ülikooliõpingud jätkusid prof. Svetlana Makarova käe all (Haute Ecole de Musique de Lausann), seejärel sai ta õpetajaks prof. Marina Chiche (Staatliche Musikhochschule Trossingen) ning prof. Arvo Leibur Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (lõpetas cum laude). 2020. aastast on ta õpetajateks prof. Tomasz Tomaszewski (Universität der Künste Berlin), Pavel Berman ja Eva Bindere (Foundazione Accademia Perosi). 2021. aasta sügisest jätkab Katariina magistriõpinguid professor Pavel Bermani käe all Luganos, Šveitsis (Conservatorio della Svizzerla italiana – CSI).

Lisaks paljudele preemiatele üleriigilistel ja rahvusvahelistel konkursitel võitis ta telekonkursi „Klassikatähed 2014“ ning on sellest ajast esinenud sageli nii televisioonis kui raadios.

Ta on teinud koostööd Arvo Pärdiga salvestades mitmeid erinevaid plaate ja teoseid („Spiegel im Spiegel“ jne.)

Katariina on soleerinud mitmete erinevate orkestrite ees: Leedu Riiklik Sümfooniaorkester (dirigent Gintaras Rinkevicius), Venne Kammerorkester, Kymi Sinfonietta, Novosibirski Kammerorkester, Jeruusalemma kammerorkester, Israeli sümfooniaorkester Rishon LeZion (kõigi dirigent Andres Mustonen), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (dirigent Olari Elts), Tallinna Kammerorkester (dirigent Risto Joost), Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester (dirigent Kaspar Mänd), EMTA sümfooniaorkester (dirigent Paul Mägi), Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkester ja kammerorkester (dirigent Mikk Murdvee), Vaasa Linnaorkester (dirigent Juha Kangas), Pärnu Linnaorkester (dirigent Jüri Alperten), Haapsalu Linnaorkester ja Virumaa Kammerorkester.

Katariina Maria Kits esineb Eesti Pillifondi poolt talle kasutada antud Henricus Catenar (kannab ekslikult meistri õpilase Giofredo Cappa märki) viiulil (1670) ning mängib Louis Henri Gillet’ valmistatud poognal (1940).

-----------------------------

XANDI VAN DIJK

Lõuna-Aafrika Vabariigis sündinud Xandi van Dijk alustas viiuliõpingutega 4-aastaselt ning 12-aastaselt vahetas eriala vioolale. Pärast kõrgkooli lõpetamist Stellenboschi ja Kaplinna ülikoolis prof. Jack de Weti juures sai Xandist Kaplinnas asuva Sontonga Quarteti asutajaliige, milles tegutses aastatel 2002 - 2006. Selle aja jooksul esines Sontonga Quartet ulatuslikult nii Lõuna-Aafrikas kui ka välismaal, sealhulgas sellistes kohtades nagu Barbicani keskus Londonis; Lincolni keskus ja Central Park New Yorkis ning Victoria rahvusgalerii Melbourne'is 2006. aastal.

Sontonga kvarteti liikmena on Xandi esitanud üle 30 Lõuna-Aafrika helilooja esmaettekande ning toonud esimest korda Lõuna-Aafrika lavadele Terry Riley, Osvaldo Golijovi, Kevin Volansi (kellega kvartett on koos töötanud), Pärdi ja Gorecki teoseid.

Enne osalemist Sontonga Quartetis töötas Xandi vabakutselisena erinevates Kaplinna orkestrites. Ta on töötanud USA-s Michiganis Interlocheni kunstilaagris World Youth Symphony Orchestra soolovioolana ning aastaid Lõuna-Aafrika riiklikus noorteorkestris. Xandi on osalenud meistrikursustel Wolfram Christi, Lawrence Duttoni, Isabel Charisiuse, Alberto Lysy ja Christopher Rowlandi juures, sealhulgas erinevates kammerkoosseisudesSt. Lawrence'i keelpillikvarteti, Jürgen Kussmauli, Eberhard Feltzi, Henk Guittart, Philippe Graffini ja Yo-Yo Ma juures.

Xandi töötab Müncheni Kammerorkestri soolovioola positsioonil aastast 2017. Ta on nõutud külaline erinevates orkestrites ning esineb regulaarselt Deutsche

Kammerphilharmonie Bremen, Orchestre de chambre de Paris ja Eesti Festivaliorkestri ridades.

---------------------------

INDREK LEIVATEGIJA

Indrek Leivategija alustas tšelloõpinguid 5-aastaselt Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis Reet Metsa tšelloklassis, mille lõpetas 2005. aastal. Aastatel 2005-2006 õppis ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Henry-David Varema juhendamisel, suundudes seejärel Saksamaale, kus lõpetas 2013. aastal Müncheni Muusika- ja Teatrikõrgkooli magistrantuuri prof Wen-Sinn Yangi tšelloklassis. Samal ajal täiendas ta end Itaalias Fiesole Muusikakoolis Natalia Gutmani juures.

Indrek Leivategija on osalenud arvukatel meistrikursustel ja konkurssidel nii Eestis kui võõrsil, kus on pälvinud mitmeid preemiaid. Ta on teinud salvestisi Eesti Rahvusringhäälingule, Baieri Ringhäälingule ja Saksa Raadiole. Aastatel 2008–2010 töötas Indrek Baieri Ringhäälingu Sümfooniaorkestris ning alates 2012. aastast on ta Bambergi Sümfooniaorkestri tšellorühma teine kontsertmeister. 2021. aasta augustis alustab Indrek tööd Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tšellorühma kontsertmeistrina, olles tööalaselt seotud kahe orkestriga. Lisaks on ta tšellorühma kontsertmeistrina sage külaline paljudes Saksamaa tipporkestrites (Leipzigi Gewandhaus-orkester, Edela-Saksa Raadio Sümfooniaorkester Stuttgardis, Baieri Ringhäälingu Sümfooniaorkester jt). Oma põhitöö kõrvalt tegeleb Indrek Leivategija aktiivselt õppejõu, solisti ja kammermuusikuna ning on sage külalisesineja festivalidel nii Euroopas kui ka väljaspool. Lisaks juhendab ta Saksa Rahvusliku Noorteorkestris ja Bambergi Sümfooniaorkestri Akadeemias tšelliste ning õpetab Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis “Elleri Akadeemia” programmis.

---------------------------

KÄRT RUUBEL

Kärt Ruubel on kirglik kammermuusik ning esinenud üle kogu Euroopa. Etteasted erinevates kammerkoosseisudes on viinud teda nii Berliini filharmooniasse, Berliini kontserdimajja, Amsterdami Concertgebouw’sse, Luxemburgi filharmooniasse ja Dortmundi kontserdimajja. 2018. aastal ilmus Kärdi esimene sooloalbum “Auff die Mayerin” koostöös plaadifirmaga Genuin Classics, sellel kõlab barokiajastu heliloojate Bachi, Händeli, Fuxi ja Frobergeri looming. Kärt on esinenud ka mainekatel festivalidel, nagu Usedomi muusikafestival, Mecklenburg-Vorpommerni festival, Hohenlohe “Kultursommer” ja Gezeiteni muusikafestival. Huvi kaasaegse muusika vastu andis impulsi asutada ansambel Neophon. Selle ansambli liikmena (aastast 2011) on Kärt Ruubel teinud koostööd selliste heliloojatega nagu Jörg Widmann, Wolfgang Rihm ja Peter Ruzicka. Kärt on lindistanud Põhja-Saksa Raadiole (NDR), Lääne-Saksa Raadiole (WDR), BBC-le ning Baieri Raadiole (BR Klassik).